ČSSD marně hledá nájemce do Lidového domu. Hamáčkově partě ale svitla naděje

Autor: Jakub Veinlich - 
30. srpna 2019
05:25

Téměř před tři čtvrtě rokem sociální demokracie vyhlásila, že je část jejího hlavního sídla v Praze k pronájmu. I když politici, včetně předsedy Jana Hamáčka už se raději před časem uskromnili a vyklidili své kanceláře, aby byl prostor připravený na nové nájemníky, dosud zejí prázdnotou. Podle informací Blesk Zpráv, se ale jednání s možným nájemcem dala do pohybu.

„Zrovna tuto část našeho sídla chceme pronajmout. Pokud by měl někdo zájem o kancelářské prostory v Hybernské 7, tak jsme připraveni s ním jednat,“ řekl loni na začátku prosince předseda ČSSD redaktorovi Hospodářských novin, když s ním v jeho pracovně v Lidovém domě dělal rozhovor.

Důvod k pronájmu je prozaický. Sociální demokraté už nejsou pro voliče tolik atraktivní a s tím souvisí i vysychání stranické kasy. V roce 2018 ač jako vládní strana, hospodařili oranžoví se ztrátou 33 milionů korun. A tak se ČSSD snaží vydělávat, kde se dá.  

„Já osobně jsem přesvědčen, že Lidový dům by měl peníze vydělávat,“ řekl Blesk Zprávám místopředseda strany Michal Šmarda, který si prý přeje, aby se tak stalo co nejrychleji. „Patřím k těm, kteří na to tlačí,“ dodal.

Jak daleko jednání o pronájmu části Lidového domu, nad kterým ještě nedávno visela hrozba exekuce kvůli nezaplacení dluhu ČSSD za jeho vysouzení advokátovi Zdeňku Altnerovi, respektive jeho dědicům, je, nechtěl Šmarda příliš prozradit.

Šmarda tlačí na rychlost

„Informace o obchodních jednáních konkrétně říkat nemohu, protože by si to klienti, se kterými se jedná, možná nepřáli, ale obecně mohu říct, že zatím nejsou žádná jednání, která by byla v této věci ukončena a předložena politickému grémiu stany,“ dodal Šmarda, který je místopředsedou ČSSD teprve od března letošního roku.

O nic sdílnější nebyl k pronájmu hlavního sídla ČSSD v pražské Hybernské ulici ani šéf strany Jan Hamáček. I když naznačil, že se zájemce o kanceláře po politicích možná našel.

„V tuto chvíli vyjednáváme s potenciálním nájemcem,“ reagoval na dotaz Blesk Zpráv, jak jsou jednání od pronájmu Lidového domu daleko.

Problém s pronájmem stranického sídla může pramenit také z toho, že byl ještě nedávno zatížen dluhem 338 milionů korun a také neustálou hrozbou exekuce. Sociální demokraté se totiž kvůli svému hlavnímu stanu dostali před lety do sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem, který stranu zastupoval ve sporu o získání sídla zpět.

Problém z doby Zemana

Smlouvu v roce 1997 uzavřel s Altnerem někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman. Advokát měl v případě vítězství získat podle dokumentu desetinu hodnoty historické budovy v centru Prahy. Podle současného předsedy sociálních demokratů Altner před léty dostal přes 16 milionů a dalších více než 33,5 milionů korun uložila strana podle Hamáčka do soudní úschovy pro jeho spolupracovníky, advokáty Hájka a Halbicha.

Miloš Zeman kauzu Altner komentoval pro Blesk Zprávy v roce 2016 jen pár dní po té, co ústavní soud rozhodl, že ČSSD má advokátovi zaplatit. 

Video Miloš Zeman o ČSSD a kauze Altner - redakce Blesk

Advokát Altner si ale na straně nárokoval vyšší částku, o kterou se soudil. Po ČSSD požadoval 338 milionů korun. Sociální demokraté si pro případ, že by ve sporu prohrála, sjednala na tuto částku úvěr u soukromé banky.

Zvrat v celém sporu nastal letos v červnu, kdy Nejvyšší soud rozhodl, že strana zatím peníze vyplácet nemusí, a vrátil případ k novému projednání k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Ten ve věci v první instanci rozhodoval už před 15 let – tedy v roce 2004.

„Pro nás z toho plyne, že sociální demokracie rodině Altnerových nic nedluží,“ prohlásil po vynesení verdiktu s úlevou předseda ČSSD Hamáček. „Sociální demokracie doposud zaplatila rodině Altnerových téměř 70 milionů korun. Není to o tom, že by sociální demokracie neplatila za služby, které pan doktor Altner pro nás odvedl,“ dodal.

Altner se definitivního konce nedočkal

Samotný Altner se výsledku sporu už nedočká. V listopadu v roce 2016 totiž zemřel na vážnou nemoc. Ve sporu ale pokračují jeho dědicové, tedy syn Patrik a dcera Veronika, kteří jsou oba také advokáti.  

„Rozhodnutím Nejvyššího soudu ČR spravedlnost ustoupila formalismu, kterého využívá dlužník, který 19 let neplní smlouvu, dehonestoval našeho tátu jako svého věřitele, ale miliardový majetek, který mu táta zajistil, si užívá a inkasuje z něj příjmy. Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR je v rozporu i s ustálenou judikaturou,“ komentovali letos v červnu Altnerovy děti rozhodnutí soudu.

Video Hamáček o dluhu Altnerovi - Blesk TV

Pražský městský soud na konci března 2016 Altnerovi peníze přiznal. Sociální demokraté se ovšem obrátili na Nejvyšší soud, který rozhodl o odkladném účinku platby. Jeho rozhodnutí ovšem zrušil ústavní soud. ČSSD ale odmítla peníze advokátovi vyplatit, protože se obávala, toho, jak by se k sumě dostala zpět v případě úspěšného dovolání.

Na definitivní rozhodnutí, zda ČSSD bude muset uplatnit předschválený úvěr u banky a zaplatit Alenterovým, nebo zda Altnerovi požadují peníze neoprávněně, čekají obě strany netrpělivě. Návrh na mimosoudní vyřešení usnul na mrtvém bodě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 31. srpna 2019 01:35 )

Ze to podepsal MILOSZ jsem netusil

Necum-ty-hovado ( 30. srpna 2019 16:06 )

Ještě urvat co se dá Hamtáčku co, dokud jste u koryt, protože příští volby už ani 4% cha chá

Evka4 ( 30. srpna 2019 14:38 )

Socanům přeji, za to jak se k Babišovi chovali a chovají, zánik.Nic jiného si nezaslouží banda podvraťáků.

muscula ( 30. srpna 2019 12:47 )

Altnerovi ve svém majetku žádné nájemce nechtějí

zewe ( 30. srpna 2019 11:02 )


http­s://ww­w.re­flex­.cz/cl­anek­/komen­tare/­97211/­ovca­cek-ve-svem-televiznim-poradu-neselhal-i-kdyz-slibovana-show-to-vubec-neby­la.ht­ml?ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz­&utm_m­edium=­sekce-z-internetu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud