Zeman odjel z chaty do Lán, ve vedru zůstal člun na břehu. Ovčáček vysvětlil přesun

Autor: jt, simao, ČTK - 
30. 6. 2019
14:46

Ani během tropické neděle prezident Miloš Zeman s člunem - tedy svou jachtou, jak s oblibou říká - na veselský rybník nevyrazil. A z Vysočiny naopak poměrně narychlo odcestoval zpět do Lán. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček však Blesku vzkázal, proč se tak stalo. A sám Zeman pak promluvil o tom, že jsou dnes s ohledem na třeskuté politické dění variantou i předčasné volby. 

„Dovolená pokračuje. V Lánech. Co jiného panu prezidentovi zbývá, když se k němu neustále dobývají nějací politici. Ani o dovolené mu nedají pokoj. Proto je lepší být v Lánech,“ uvedl v SMS pro Blesk Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček

Zeman zahájil dovolenou tradičně na Vysočině, se svým člunem a ochrankou však na rybník nevyrazil. Roli nehrálo jen tropické počasí, ale i stávající situace kolem vlády premiéra Andreje Babiše a spor ohledně nominace Michala Šmardy na ministra kultury. Zatímco v letech 2015 až 2017 Zeman člun provětral, loni mu to zhatilo počasí a silný vítr a zastavil se pouze na břehu. Letos však zatím ani to ne.

Prezidentská limuzína ho naopak odvezla pryč. Zeman přijel do Nového Veselí ve čtvrtek odpoledne po krajské návštěvě Vysočiny. Na své chalupě, jak označuje nemovitost, kterou spoluvlastní, chtěl strávit několik dnů. A uvažoval právě i o tradičním vyplutí na nafukovacím gumovém člunu. „Klidná dovolená se nekoná, volno pana prezidenta narušily žádosti politiků o setkání,“ posteskl si Ovčáček.

Video Pirát z Vysočiny: Zeman znovu vyplul na rybník v roce 2017 - TV Nova, Hudební banka.cz

Již v úterý v podvečer se totiž sejde Zeman v Lánech s premiérem Babišem i vicepremiérem Janem Hamáčkem. Babiš v neděli v Otázkách Václava Moravce uvedl, že se bude Zemana snažit přemluvit, aby změnil názor. „Napnu své vyjednávací síly, abych pana prezidenta přesvědčil, že zkrátka je tady koaliční smlouva, že sociální demokracie jednoznačně řekla, že chce pana Šmardu,“ říkal v ČT Babiš a doplnil: „Žádná velká krize to není, já respektuju přání sociální demokracie a půjdu za panem prezidentem a budu ho přesvědčovat, aby zkrátka jim vyhověl.

Blesku pak premiér sdělil, že pro něj není v případě, pokud by ministři za ČSSD nakonec přece jen odešli z vlády, variantou menšinová vláda s podporou SPD. „S SPD prostě vládnout nebudeme,“ vzkazuje Babiš. To už prý radši předčasné volby, které však nechce jeho hnutí vyvolávat. Ale možností jsou. A nikoli nereálnou. „Pokud by došlo k odchodu ČSSD z vlády, tak opakuji, že jediná alternativa jsou předčasné volby,“ řekl Blesku Babiš.

Video Prezident Zeman na rybníce v roce 2015 - Jiří Čada, Daniela Pilařová

Pro Šmardu má prezident jiné doporučení

Situace je tak značně napjatá. A prezident nevypadá, že by Babišovi, potažmo ČSSD ustoupil. Zeman se v rozhovoru pro sobotní MF Dnes nechal slyšet, že variantu, že se Michal Šmarda skutečně stane ministrem kultury, nevidí zcela reálně. „Mám o tom velmi silné pochybnosti,“ uvedl před blížícím se jednáním s Babišem. 

Podle prezidenta by neměl být Šmarda nástupcem Antonína Staňka v čele resortu. Zeman přinesl argumenty - dle svých slov důležité i méně důležitější. „Pan Staněk je vysokoškolský docent, zatímco pan Šmarda má maturitu. Důležitější důvod je, že jako primátor Olomouce se pan Staněk samozřejmě zabýval kulturou, protože Olomouc je kulturní město,“ míní Zeman.

Pro Šmardu by v ČSSD, kterou prezident volil v nedávných eurovolbách, viděl raději jinou roli. „Pan Šmarda ať si vybere. Buď chce být ministrem, nebo pomoci ČSSD jako volební manažer. Kladl jsem důraz na to, aby byl tím volebním manažerem, jak byl původně určen, protože pro sociální demokracii jsou krajské volby klíčové, ale zatím to nevypadá příliš dobře,“ řekl MfD Zeman s tím, že prezident je ten, kdo jmenuje a odvolává ministry a Ústava mu nestanoví žádnou lhůtu, kdy má reagovat na návrh výměny dvou ministrů. 

Zeman vytáhl předčasné volby a trpaslíky

Pro ČSSD pak prý poslední, co je Zeman ochoten dle svých slov udělat, je pozvat 12. července do Lán Hamáčka s ministrem Staňkem a pokusit se je usmířit. Jinak by jako alternativu viděl vládu s podporou SPD. A nebo právě předčasné volby.

„Tak já bych variantu předčasných voleb vůbec nevylučoval. Myslím si, že by ukázaly, že ti, kteří čeří vodu, jsou takoví ti pětiprocentní trpaslíci. A možná, že by po těchto předčasných volbách byli i méně než pětiprocentní. Variantu předčasných voleb jste dlouho úplně zavrhoval,“ doplnil Zeman.

V tom případě se ale obává, že by se s ohledem na aktuální trendy do Sněmovny nemusela ČSSD vůbec dostat. Naopak ho netrápí, že by se tam nemuseli dostat zástupci TOP 09 a STAN, kteří jsou často k prezidentovi kritičtí. Otazník vidí Zeman nad KDU-ČSL. „Pokud by Andrej Babiš ztratil nervy – a pouze tehdy, když by je ztratil – tak jsou předčasné volby řešením,“ dodává Zeman.

Video ČSSD se bouří kvůli postupu Zemana. Prezidentovi dává Hamáček čas do konce června - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

egyptanka ( 1. července 2019 07:33 )

Tak samozřejmě všichni volíme ANO.

tomik007 ( 1. července 2019 02:30 )

JACHTING - po nasemu

jjusa ( 30. června 2019 20:47 )

STBaku,myslíš že těch demonstrantů bude přibývat?nechme se překvapit,když tolik lidí přijelo do Prahy očekávali že se něco bude dít a nedělo se vůůůbec nic,bylo to špatně zahrané divadlo špatných komiků,příště mají o čem přemýšlet jestli znovu pojedou

stbakbures ( 30. června 2019 20:18 )

Burešprdko a koblihářko, to je teprve začátek těch demonstrací protože lidé na nich bude přibývat a soudruhu stbákovi burešovi budou preference ubývat. Burešprdo, asi jsi zapomněla, že v červnu také demonstrovali proti burešovi lidé na cca 300 místech naší země a né každý jel potom do Prahy.

Bohatejmrdnikatel ( 30. června 2019 20:00 )

inženýrka marie ODS swiňa

Zobrazit celou diskusi
Další videa