Šmarda „jede“ kulturu zatím na 20 procent. Zeman s výměnou ministra Staňka nespěchá

Autor: Jakub Veinlich - 
4. 6. 2019
05:40

Už na konci minulého týdne měl skončit stávající ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Demisi na žádost předsedy strany a vicepremiéra Jana Hamáčka podal ke konci května. Hamáček místo něj navrhl Michala Šmardu – místopředsedu strany. I když premiér Andrej Babiš (ANO) už výměnu v resortu odeslal na Pražský hrad, prezident Miloš Zeman zatím nikam nespěchá. Šmarda si tak musí počkat.

„Poslal jsem to v pátek a teď budeme čekat na stanovisko pana prezidenta,“ reagoval premiér Andrej Babiš na dotaz Blesk Zpráv, jak je daleko odvolání a případné jmenování nového ministra kultury.

Sociální demokraté i kulturní obec si tak musejí ještě nějaký den počkat. Prezident Miloš Zeman totiž nikam příliš nespěchá. To už avizoval i po setkání s ministrem kultury Antonínem Staňkem, když v dopise zaslaném premiérovi Babišovi doporučil, ať s odvoláním ministra vydrží, až jak dopadnou trestní oznámení, která Staněk v minulých dnech podal.  

Zeman si dává na čas

„Platí to, co říkal pan prezident minulý týden, že je připraven se sejít s panem Šmardou jako se všemi kandidáty na ministerský úřad,“ řekl novinářům při příchodu na jednání vlády vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Video Ministr Staněk: Onderka na mě útočí z neznalosti, měl si přečíst mé důvody - redakce Blesk

„Myslím, že je nepravděpodobné, aby se pan prezident rozhodl bez toho, aniž bychom se setkali. A termín setkání ještě neznám,“ doplnil svého stranického šéfa pro Blesk Zprávy kandidát na ministra kultury Michal Šmarda.

Schůzka na Hradě určitě nebude v příštích dvou dnech. Prezident totiž letí na dvoudenní summit takzvaného Trojmoří ve slovinské Lublani, kde chce mluvit o stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Kdy se chystá k pořadí už sedmé výměně ve vládě Andreje Babiše, která nevládne s důvěrou ještě ani rok, ale nechtěl Zemanův mluvčí na přímý dotaz Blesk Zpráv říct. S Hamáčkem ale situaci oba probrali v pátek na akci Policista roku. „Pan prezident bude postupovat v zájmu republiky, pečlivě, s rozvahou, tedy bez zbytečného odkladu,“ řekl jen Ovčáček.

Šmarda: Kultura zatím na 20%

Šmarda tak má alespoň prostor se na případné jmenování ministrem připravovat. Blesk Zprávám v krátkém rozhovoru řekl, že zatím spíš stále pracuje jako starosta v Novém Městě na Moravě, kde je ve funkci už od roku 2010.

„Osmdesát procent věnuji městu a 20% tomu, abych se bavil s lidmi z oblasti rezortu, popřípadě konzultoval sestavování ministerského týmu,“ popsal Šmarda redakci, jak teď tráví pracovní dny.

Video ČSSD má za sebou debakl. V evropských volbách ztratila všechna čtyři křesla - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Otec tří dětí počítá také s tím, že jakmile bude jmenovaný ministrem, vzdá se funkce starosty, tak aby se mohl naplno věnovat kultuře. S některými lidmi, z kulturní obce, kteří jsou nespokojení se stávajícím ministrem Staňkem, už se prý Šmarda krátce setkal. „Ale jen neformálně s pár lidmi,“ doplnil kandidát na ministra a místopředseda ČSSD Šmarda.

Video Babiš kvůli Staňkovi nechce roztržku s ČSSD. S výběrem Šmardy ale není příliš spokojen 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ivoadler ( 4. června 2019 11:45 )

Milion chvilek pro demokracii jsou neofašistická organizace. Bojují za demokracii tak, že odmítají výsledky voleb. Vskutku svérázné!

krpetr ( 4. června 2019 11:01 )

[-najit blízko vás budoucí přítelkyně: nebo žena pro na jednu noc zde: da.gd/zeny

satanas ( 4. června 2019 10:42 )

Na "Kulturu" jsou Kadousci, Fialovy Petri nebo Feriny??

ctrlcopy ( 4. června 2019 10:32 )

Petice proti novobolševikům z Chvilek nenávisti ...

www*­peti­ce24*c­om/stat­s*php?­id=231­796

77fugas ( 4. června 2019 10:28 )

Hlavně že soudruh Milouš kultuře rozumí, jeho výsost je rozený diplomat, reprezentativní typ člověka a jeho vytříbené chování ve společnosti, to nemá konkurenci!

Zobrazit celou diskusi
Další videa