Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Šmarda „jede“ kulturu zatím na 20 procent. Zeman s výměnou ministra Staňka nespěchá

Autor: Jakub Veinlich - 
4. června 2019
05:40

Už na konci minulého týdne měl skončit stávající ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Demisi na žádost předsedy strany a vicepremiéra Jana Hamáčka podal ke konci května. Hamáček místo něj navrhl Michala Šmardu – místopředsedu strany. I když premiér Andrej Babiš (ANO) už výměnu v resortu odeslal na Pražský hrad, prezident Miloš Zeman zatím nikam nespěchá. Šmarda si tak musí počkat.

„Poslal jsem to v pátek a teď budeme čekat na stanovisko pana prezidenta,“ reagoval premiér Andrej Babiš na dotaz Blesk Zpráv, jak je daleko odvolání a případné jmenování nového ministra kultury.

Sociální demokraté i kulturní obec si tak musejí ještě nějaký den počkat. Prezident Miloš Zeman totiž nikam příliš nespěchá. To už avizoval i po setkání s ministrem kultury Antonínem Staňkem, když v dopise zaslaném premiérovi Babišovi doporučil, ať s odvoláním ministra vydrží, až jak dopadnou trestní oznámení, která Staněk v minulých dnech podal.  

Zeman si dává na čas

„Platí to, co říkal pan prezident minulý týden, že je připraven se sejít s panem Šmardou jako se všemi kandidáty na ministerský úřad,“ řekl novinářům při příchodu na jednání vlády vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Video  Ministr Staněk: Onderka na mě útočí z neznalosti, měl si přečíst mé důvody  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

„Myslím, že je nepravděpodobné, aby se pan prezident rozhodl bez toho, aniž bychom se setkali. A termín setkání ještě neznám,“ doplnil svého stranického šéfa pro Blesk Zprávy kandidát na ministra kultury Michal Šmarda.

Schůzka na Hradě určitě nebude v příštích dvou dnech. Prezident totiž letí na dvoudenní summit takzvaného Trojmoří ve slovinské Lublani, kde chce mluvit o stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Kdy se chystá k pořadí už sedmé výměně ve vládě Andreje Babiše, která nevládne s důvěrou ještě ani rok, ale nechtěl Zemanův mluvčí na přímý dotaz Blesk Zpráv říct. S Hamáčkem ale situaci oba probrali v pátek na akci Policista roku. „Pan prezident bude postupovat v zájmu republiky, pečlivě, s rozvahou, tedy bez zbytečného odkladu,“ řekl jen Ovčáček.

Šmarda: Kultura zatím na 20%

Šmarda tak má alespoň prostor se na případné jmenování ministrem připravovat. Blesk Zprávám v krátkém rozhovoru řekl, že zatím spíš stále pracuje jako starosta v Novém Městě na Moravě, kde je ve funkci už od roku 2010.

„Osmdesát procent věnuji městu a 20% tomu, abych se bavil s lidmi z oblasti rezortu, popřípadě konzultoval sestavování ministerského týmu,“ popsal Šmarda redakci, jak teď tráví pracovní dny.

Video  ČSSD má za sebou debakl. V evropských volbách ztratila všechna čtyři křesla  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Otec tří dětí počítá také s tím, že jakmile bude jmenovaný ministrem, vzdá se funkce starosty, tak aby se mohl naplno věnovat kultuře. S některými lidmi, z kulturní obce, kteří jsou nespokojení se stávajícím ministrem Staňkem, už se prý Šmarda krátce setkal. „Ale jen neformálně s pár lidmi,“ doplnil kandidát na ministra a místopředseda ČSSD Šmarda.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

ivoadler ( 4. června 2019 11:45 )

Milion chvilek pro demokracii jsou neofašistická organizace. Bojují za demokracii tak, že odmítají výsledky voleb. Vskutku svérázné!

Ifigenie ( 4. června 2019 09:33 )

Náš prezident Zeman je velký politik s velkou praxi. Ví, jak se má jednat. Z nátlaku a výhružek si nic nedělá. Mne by jen zajímal důvod pana Hamáčka k odvolání pana Staňka. Jeho jediným prohřeškem je, že se nebál odhalit zlodějinu, udělal opatření a všichni ti, co byli přisáti na cecíku prachovodu, sepisovali hned petici. A těm se ustupovat nesmí!

Actimel ( 4. června 2019 09:32 )

http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/roz­hovo­ry/O-co-jde-demonstrantum-Zkuseny-Vlk-Rozvrat-statu-Konci-to-u-Hitlera-a-Stalina-Stale-stejne-reci-stejne-sny-583942

Ifigenie ( 4. června 2019 09:26 )

Tak on pan Šmarda jedná s těmi nespokojenými? Já myslela, že se bude hlavně zajímat o ten finanční průšvih v NG! Takže to celé vypadá, že v prachách jedou i socani a musí se to rychle celé zamést pod koberec. Už jen to, že je odvolán ministr, když odhalí zlodějinu, je na pováženou. Pan Staněk byl poctivý a hlavně statečný. Tak ho vlastní bratři zařízli, jak jinak.

ivoadler ( 4. června 2019 09:22 )

Zeman má pravdu. V politice je důležité nespěchat. Spěchají ti, co si nejsou jistí sami sebou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa