Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Babiš „seškrtal“ školní obědy zdarma. U Čapího hnízda řeší těhotenství dcery

Autor: bud - 
22. prosince 2018
13:25

Bezplatné obědy v mateřských školách a základních školách zřejmě nebudou určené všem dětem, jak se původně předpokládalo. Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro web iDnes.cz uvedl, že původní návrh vládní ČSSD - ale i jeho samotného - se bude modifikovat. A novou podmínkou bude to, aby rodiče pobírali přídavky na děti. Ve škole by pak mělo stačit ukázat potvrzení o přídavcích a dítě by dostalo jídlo zdarma.

Plány ohledně proplácení obědů ve školách už jsou zase jinačí. ČSSD navrhovala, aby byly bezplatné plošně pro všechny děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Babiš si přisadil a chtěl je bez koruny pro všechny žáky i na druhém stupni. Teď ale plány na bezplatné stravování „seškrtal“ na desetinu.

Obědy jen pro deset procent dětí

I podle nového plánu se mají bezplatní strávníci rekrutovat z celé mateřské a základní školy. Půjde ale jen o děti z rodin, které na ně berou přídavky. „Přemýšleli jsme, jak to udělat, aby to nebylo byrokratické a vyšlo nám to tak, že by se to mělo týkat rodin, které berou přídavky na děti. Celkově z žáků, když vezmeme mateřské školy a první a druhý stupeň, to je asi milion a sto padesát tisíc dětí, nám to vyšlo na deset procent,“ uvedl Andrej Babiš pro iDnes.cz.

Podle premiéra by měl systém fungovat tak, že se škole ukáže papír potvrzující pobírání přídavků, škola by potom dítěti vydala oběd zdarma. „To dítě to ani nemusí vědět,“ dodal Babiš s tím, že o věci se bude jednat na začátku ledna. Dodal, že stát by měl také v budoucnu více podporovat rodiny s dětmi a stavět například více mateřských škol.

Odbornice pro vzdělávání Miluše Vondráková hovořila 10.12. 2018 v pořadu Epicentrum na téma obědy zdarma do škol. Vpravo moderátorka Markéta Volfová. Odbornice pro vzdělávání Miluše Vondráková hovořila 10.12. 2018 v pořadu Epicentrum na téma obědy zdarma do škol. Vpravo moderátorka Markéta Volfová. | Blesk:Foto : Czech News Center / Rušinová Mária

Čapí hnízdo? „Byla krize a dcera dvakrát otěhotněla“

V rozhovoru se také vrátil k případu Čapího hnízda a kontroverzím o přidělené 50milionové unijní dotaci. Už dříve Babiš zmínil, že Čapí hnízdo ve skutečnosti nebyl jeho nápad. Prý s ním přišla jeho starší dcera Adriana Bobeková (39). „Moje starší dcera, která má ráda koně a měla přítelkyni, která také měla koně, přišla s tím projektem a následně se rodina dohodla, že to bude rodinná firma,“ řekl premiér už v listopadu na Nově.

Nyní se opět k autorství nápadu nepřímo hlásí. Idea je jeho, ale faktickou realizaci měla mít na starosti dcera. Jenže otěhotněla a plány se proto změnily. Babiš to řekl v odpovědi na otázku, jestli si stále myslí, že Čapí hnízdo je opravdu nejlepší projekt, který vymyslel.

„Já jsem to řekl, ale moje bývalá firma to nechtěla. Potom přišla moje starší dcera s nápadem. Když přišla s jednou paní, že by to chtěly dělat jako projekt a že si na to seženou dotaci, tak jsem byl rád, že do toho půjdou. Ale pak se něco stalo. Byla krize a dcera dvakrát otěhotněla,“ zmínil premiér.

Andrej Babiš, Adriana Bobeková, ale například i premiérův syn Andrej Babiš ml. figurují v kauze Čapí hnízdo mezi obviněnými.

kuna_ab ( 23. prosince 2018 15:10 )

Máme, jedna kuna za kunou !!! To jsme my burešovci.

kuna_ab ( 23. prosince 2018 15:07 )

marmat: Všetko najlepšé Vlastičko.

hradnisamohonka ( 23. prosince 2018 14:08 )

Soudruh Bureš udělal ze svých potomků psychické trosky a ze svých voličů vylízané paka.

kalina107 ( 23. prosince 2018 13:41 )

Myslím , že těhotenství Babišovy dcery řeší hlavně galérka a novinářské prodejné dívky . Ono to v podstatě nikoho , kromě těch zvrhlíků z pražské žumpy nezajímá .

hradnisamohonka ( 23. prosince 2018 11:32 )

Máte společný i kuní ksicht ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa