Zeman mluvil s ruskou televizí: Sankce jsou zbytečné. Pospíšil zuří

Autor: peb, ČTK - 
9. 12. 2018
17:12

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru poskytnutém ruské televizi NTV znovu označil protiruské sankce za zbytečné. V interview, které bylo zveřejněno dnes, zároveň řekl, že EU nemá v současné době silného vůdce, jací jsou v Rusku, v Číně nebo v USA. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil upozornil, že Zeman sankcce zpochybnil v momentě, kdy se vážně debatuje o jejich zpřísnění kvůli ruské agresi v Azovském moři. U prokremelského prezidenta ho to ale prý nepřekvapuje.

Sankce jsou vždy zbytečné. Ničemu nepomáhají, naopak poškozují obě strany, ne jen jednu. Z ekonomického i z politického hlediska, zopakoval šéf českého státu své známé odmítavé stanovisko k sankcím přijatým vůči Rusku kvůli jeho postupu vůči Ukrajině, včetně anexe Krymu. Naznačil přitom možnost, že by se o jejich ukončení v EU mohla zasloužit například Itálie, nebo visegrádská skupina. 

Podle Zemana v Unii dnes není žádný silný vůdce. Rusko nepochybně má silného vůdce. Čína má silného vůdce, Amerika má silného vůdce. Najděte mi, prosím, silného vůdce na úrovni Evropské unie. Dívám se nalevo, dívám se napravo, dívám se dopředu, dozadu - silného vůdce prostě nevidím, řekl prezident. Poukázal přitom na to, že odchází německá kancléřka Angela Merkelová a že pozice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona už není kvůli nynějším protivládním demonstracím v zemi tak silná, jak se zdálo před půl rokem.

Pokud jde o napjaté vztahy Ruska se Severoatlantickou aliancí, Zeman nevěří v možnost vojenského konfliktu mezi NATO a Ruskem. Nevěřím, že může dojít k vojenskému útoku na pobaltské státy. Byla by to politická, a dokonce i vojenská sebevražda, řekl český prezident. Soudobých válečných cílů se podle něj dosahuje prostřednictvím ekonomiky, nikoliv pomocí zbraní.

Předložte důkazy, říká Zeman o námořním incidentu 

V souvislosti s hrozbou vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987 Spojenými státy kvůli ruské raketě, která dokument údajně porušuje, což Rusko popírá, Zeman řekl, že je nutné o problému hovořit. „Je třeba si sednout, promluvit si, položit na stůl parametry této rakety. (...) V daném případě já samozřejmě chci, aby všechny dohody existovaly, protože odstoupit od těchto dohod znamená závody ve zbrojení,“ poznamenal prezident.

Obdobně je podle Zemana možné pomocí satelitů a jiných prostředků prověřit okolnosti nedávného rusko-ukrajinského námořního incidentu na pomezí Černého a Azovského moře. „Předložte důkazy a neříkejte, že je vinen ten druhý,“ vyzval český prezident obě strany. 

„Ve skutečnosti jsem pouze český agent, agent své vlasti,“ řekl dále Zeman se zřetelem na různé výtky, že je agentem Ruska, Číny nebo Izraele.

Prezident se opět vyjádřil k novičoku 

Zeman se rovněž vrátil k aféře kolem Ruskem vyvinutého armádního jedu novičok, s nímž byl v březnu spáchán pokus o vraždu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v Británii. Z útoku Londýn obvinil ruskou vojenskou rozvědku GRU. Prezident v rozhovoru zopakoval tvrzení, že se novičok vyráběl i v Česku.

„U nás byly dvě tajné služby. Jedna říkala ano (novičok se vyráběl) - druhá říkala ne. Nicméně všichni připouštěli, že se novičok (v Česku) testoval. No a existuje prostá otázka. Jestli něco testujete, tak to musíte vyrobit. Jestli někdo říká 'testoval se, ale nevyráběl se', tak je to naprostý nesmysl, porušuje to fyzikální zákony zachování hmoty a energie," prohlásil šéf Pražského hradu.

Zeman počátkem května řekl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byl otráven Skripal, pocházel z Ruska.

Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost následně uvedl, že Zeman sdělil nepravdivé informace o výrobě jedu novičoku v Česku. Zprávy zpravodajských služeb se totiž podle výboru shodují v tom, že v ČR nebyla tato látka vyráběna ani skladována.

Video Zeman se setkal s Putinem: Čekal stejně dlouho jako britská královna - Blesk - Vera Renovica

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 11. prosince 2018 18:37 )

Zato ty jsi proti Felixovi uplna nula,,nemel bys to prestat davat tak najevo?? Chlastas Whisku nebo Borovicku?

pooresh ( 11. prosince 2018 13:41 )

Jo,tata to pak hodil Gottwaldovi do cepice.

pooresh ( 11. prosince 2018 13:38 )

papanas,mel bys prestat chlastat samohonku! Takove hovadiny,jako ty,nesmolil ani Dzerzinski! A to byl nejakej smejd!

satanas ( 11. prosince 2018 09:23 )

Zeman byl v USA nekolikrat..Skret HaWel do velke RUske zeme ani nenakoukl..DO RUska jsou zvany pouze skutecne osobnosti a ne loutky "Vrahu z Wall streetu".-.ktere si tamm jezdily a jezdi pro mrzky zold.

salto ( 11. prosince 2018 08:33 )

pooreshY) Máš pravdu. Na dobových fotkách ze Staromáku je vidět mladý jásající pár s kočárkem a to mimino v něm se tvářilo, jako když má plné plíny. Tos byl ty?

Zobrazit celou diskusi
Další videa