Zeman to u Moravce schytal za „čučkaře“ a „dětinskost“. Ať povýší šéfa BIS, vyzývá ODS

Autor: simao, ČTK - 
9. prosince 2018
14:23

„Jsou to čučkaři.“ Tahle slova Miloše Zemana na adresu BIS mnohé politiky rozlítila. A zloba neutichá. Prezidenta podrobili kritice i účastníci tradičních Otázek Václava Moravce Jana Maláčová (ČSSD) a Zbyněk Stanjura (ODS), jen okamurovec Radim Fiala (SPD) hledal pro jeho postoj pochopení. Stanjura také navrhl povýšit šéfa BIS Michala Koudelku na generála. Čemuž ale Zeman už dvakrát - podle něj dětinsky - nevyhověl.

Zpráva BIS pojednávající mj. o vlivu Ruska a Číny je mimořádně vážná, shodli se politici v Otázkách Václava Moravce. Kritiku prezidenta republiky je třeba odmítnout, upozornil šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Míní, že by vláda měla opět navrhnout Zemanovi povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do generálské hodnosti, což však již Zeman v minulosti odmítl učinit.

Mezi prezidentem a BIS to vře poté, co Zeman označil tajnou službu za „čučkaře“, kteří si dle něj vymýšlí agenty Ruska a Číny v Česku, zatímco odhalovat islámské teroristy na českém území se jim nedaří. „Jsou to čučkaři, protože tam, kde mají najít teroristu a on opravdu existoval (...), tam nikoho nenajdou. (...) Za těch šest let není jediný konkrétní údaj o tom, že by se podařil odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského, nebo čínského špiona,“ říkal Zeman na TV Barrandov.

Odmítnutý Koudelka. V květnu i říjnu

BIS kontrovala mj. tím, že rozbila síť jedné z ruských zpravodajských služeb v Česku a ochromila její činnost, jak uvedl v reakci na Zemana její šéf Michal Koudelka. Tajná služba má za sebou úspěšné období, upozornila na Twitteru, kde ovíkendu rovněž poděkovala veřejnosti za podporu.

 

Je představitelné, aby v této atmosféře Zeman skutečně Koudelku povýšil? Že je návrh na povýšení šéfa BIS opět ve hře, to si myslí i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) - a soudí, že kabinet návrh zopakuje.

Zeman nevyslyšel návrh vlády na Koudelkovo povýšení z hodnosti plukovníka letos v květnu ani v říjnu. Stanjura to označil za „dětinský přístup“. Koudelkovo jmenování generálem vnímá jako ocenění fungování civilní kontrarozvědky jako celku a bylo by důležité i navenek. „Je určitě vhodné, aby v čele české tajné služby stál někdo, kdo má generálskou hodnost,“ zdůraznil. Maláčová s odkazem na informace od dalších ministrů míní, že kabinet návrh na Koudelkovo jmenování generálem opět projedná. Řekla, že pro návrh hlasovala a zvedne pro něj ruku i v budoucnu.

Video Projevy během slavnostního aktu při příležitosti výročí 100 let existence Hradní stráže. - ČTK, Daniel Vitouš

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Před říjnovým jmenováním generálů premiér Andrej Babiš (ANO) veřejně sdělil, že Zeman mu Koudelkovo jmenování slíbil. Prezident však ředitele BIS ani podruhé do generálské hodnosti nepovýšil.

Čučkaře použil i Rath

A nyní došlo na další střet Zemana s BIS. Výraz „čučkař“ však není v české politice zcela nový. V minulosti ho použil ve Sněmovně někdejší poslanec a exministr zdravotnictví David Rath, když se navezl do tehdejšího ministra vnitra Jana Kubiceho. „Proti Kubicemu jsem čučkař. Prosím novináře, aby se dojeli podívat do Kunic, kde má pan Kubice a jeho syn luxusní vilu. Kde na to asi vzal?“ útočil Rath v září 2012.

Podle jazykovědce Karla Olivy jde o nespisovný výraz, který má více významů. Čučkař může být „zbabělec“, ale také „šmírák“, vězeňský dozorce (dle brněnského argotu a výrazu „čučet“ na něco) a nebo méně majetný člověk, kterému v minulosti nezbylo nic jiného, než aby pěstoval „čučku“, tedy čočku, což pochází z oblasti Uherského Hradiště, řekl iRozhlas.cz Oliva.

Moderátor Moravec upozornil, že se Zeman při svých slovech o „čučkařích“ spletl v otázce rozpočtu BIS. Ten letos nečiní tři, ale dvě miliardy korun. Na příští rok je navrhováno 2,1 miliardy. „Podle slovníku nespisovné češtiny hodit čučku znamená podívat se (...) Kdyby prezident jeho nespisovnou češtinou hodil čučku na rozpočet BIS, zjistil by, že nejde o peníze, o nichž mluví. Mimochodem je tu ještě jeden výraz. Čučkin znamená ten, kdo tajně pozoruje jiné lidi,“ upozornil Václav Moravec.

Maláčová se Zemanem nesouhlasí

O čem vypovídá to, že se prezident republiky rozhodl veřejně dehonestovat BIS,  řešil v neděli se svými na ČT. „Já s názorem pana prezidenta nesouhlasím,“ uvedla Maláčová. Se spoluprací s BIS je spokojená, byla doposud dle ní „velmi profesionální“.

Prezident dělá často velmi vstřícnou politiku směrem na východ, k Rusku a Číně. Nevyhovoval mu proto patrně obsah veřejné části zprávy BIS o tom, že z těchto zemí přichází nebezpečí v podobě špionů, uvedl Stanjura. „Nechtěl říct ten pravý důvod, že se mu nelíbí obsah těch zpráv,“ řekl v ČT.

Video Maláčová podporuje Hamáčka, sama chce do čela ČSSD. A souboj žen s muži - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

„Ruská federace má stále v ČR velmi vysoký počet nedeklarovaných zpravodajských důstojníků pod tím tzv. diplomatickým krytím. Vyvíjejí tady celou širokou paletu nejrůznějších aktivit jak vlastních, tak tím, že podporují některé české entity. A tam se dostáváme do jakési kouřové clony, kterou se Rusové snaží zakrýt své skutečné strategické plány. Mezi ty nejhlavnější patří samozřejmě oslabení EU a NATO,“ upozornil v ČT mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Fiala (SPD): K BIS máme své výhrady

„Nejpodstatnější informace je, že pan prezident nebyl spokojen s tou zprávou BIS. Já musím říct za SPD, že my respektujeme práci BIS, protože tam pracuje spousta lidí, kteří nasazují svůj život za ČR a na tom si trváme,“ uvedl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

V jistém ohledu však okamurovci se Zemanem souhlasí. „V jisté části máme také své výhrady ke zprávě BIS, které částečně korespondují s panem prezidentem,“ dodal Fiala. Připustil, že problémy vzrůstající špionáže se netýkají jen Ruska a Číny, ale celého světa. Podle něj je nutné navyšovat koncepčně rozpočty bezpečnostních služeb.

Zpráva BIS se však podle něj dopředu snaží říct, že Rusko a Čína jsou nepřátelé ČR. „Já osobně to tak nevidím, jsou to země, se kterými musíme spolupracovat s tím, že se musíme bránit jakési špionáži. Jak z Ruska, Číny, ale i ze Spojených států, z Německa, z jiných zemí,“ podotkl Fiala s tím, že je nutné se bránit útokům, ať už jsou odkudkoliv. Podle něj jsou země, které nás mohou ohrožovat daleko víc - třeba Saúdská Arábie, která „financuje světový terorismus“. „Já bych ji nazval teroristickou, fašistickou,“ rozhonil se Fiala, podle kterého je nebezpečí z Číny a Ruska jdaleko za nebezpečími, které přichází ze Západu a arabských zemí.

Opakované útoky i kvůli okolí prezidenta?

Moravec upozornil, že prezidentova nechuť vůči BIS souviset s tím, že v hledáčku BIS či Policie ČR se ocitlo nejbližší prezidentovo okolí - kancéř Vratislav Mynář či ekonomický poradce Martin Nejedlý. Ať už v případě údajně problematických zakázek v Lánech pro firmy s majiteli napojenými na Rusko či ohledně sponzorování Zemanovy kampaně.  

„Já ty informace nemám, jenom z veřejných zdrojů (...) Trvám na tom, že prezident nebyl spokojen s obsahem, který neodpovídá jeho pohledu na svět, jeho prioritám v zahraniční politice,“ reagoval Stanjura a připomněl i problém skrytých ruských investorů či snahu Ruska a Číny získávat velké státní zakázky, jejich hybridní přístup. „Pokud tyto lidi prověřuje BIS nebo policie, tak to samozřejmě souviset může,“ dodal. Maláčová to označila za čisté spekulace, předpokládá však, že se tím bude zabývat v lednu i vláda na svém zasedání ke zprávě BIS, pokud tomu tak skutečně je.

O tom, že by Zemana k útoku na BIS vedla i motivace vycházející z jeho okolí, není přesvěddčen okamurovec Fiala. „Já si to nemyslím. Nemyslím si to z toho důvodu, že tu věc samozřejmě musí vyšetřit policie. Je úplně normální, že BIS se zajímá o nás, o prezidentovo okolí, samozřejmě musí chránit prezidenta, premiéra, vládu. To jsou úplně běžné věci, nechal bych to vyšetřit policii a potom bych se k tomu vrátil. Mně to neznepokojuje,“ uvedl.

petrolin ( 10. prosince 2018 18:01 )

Na pomlouvání a nadávání tomu,kdo není přítomen jsou tito čučkaři vynikající.Ten Stanjura se ve sněmovně fláká již drahný čas,ale kromě sem tam vypocené kritiky ještě nic pořádného nevypotil.A ta soc.demokratická dáma by jen pořád rozdávala, ale jak něco do kasy přinést zatím nevymyslela.Nakonec na rozhazování jsou socani bezkonkurenční jednička.I svůj barák velký jak Velehrad,na který našporovali předchozí generace partajníků,promrhali ti současní co by dup.

victor1 ( 10. prosince 2018 08:23 )

No jo,ale Venca Veškrna už prdí nějaký čas do hlíny.

ab_curda ( 10. prosince 2018 02:15 )

https://zpravy.idnes.cz/stihany-sef-lan-plati-miliony-podezrelym-firmam-s-adresou-v-jednom-dome-1n2- /domaci.aspx?c=A181206_175912_domaci_lva

kajineknahrad ( 9. prosince 2018 22:32 )

Znám většího hayzla

zada ( 9. prosince 2018 21:54 )

mOravdcova přiteple á shouw už není vpůbec zajímavá, to je takový řečnický koutek demobloku..... trapné už hodně dlouho, Moravec se tváří jak když sežral šalamounovo gouno

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud