BIS kontruje Zemanovu výsměchu: V Česku jsme rozbili síť ruských agentů

7. 12. 2018
16:15

Bezpečnostní informační službě (BIS) se podařilo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na území České republiky a ochromit její činnost. O akci informovala BIS zákonné adresáty počátkem letošního roku. Uvedl to v pátek ředitel BIS Michal Koudelka v reakci na čtvrteční posměšnou kritiku rozvědky prezidentem Milošem Zemanem. 

„Máme za sebou mimořádně úspěšné období spolupráce s bezpečnostními složkami v České republice i řadu úspěchů ve spolupráci se zahraničními partnery,“ prohlásil Koudelka. 

Šéf BIS zmínil, že za posledních pět let zamezila BIS desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem tzv. tichou cestou.

„Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území, a zcela tak ochromit její činnost,“ uvedl Koudelka.

Podle Zemana je BIS neschopná

Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov zkritizoval výroční zprávu BIS za rok 2017, v níž kontrarozvědka varuje před ruskými a čínskými špiony. Označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Podle něj BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území.

Zeman zmínil, že čte i neveřejnou část těchto zpráv, v níž by očekával konkrétní důkazy. „Doufám, že neprozrazuji žádné jiné státní tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS, když vám řeknu, že za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského nebo čínského, špiona,“ řekl prezident.

Prezident Koudelku dvakrát odmítl jmenovat generálem

Koudelka pak následně v reakci odhalil rozbití ruské sítě a připomněl i vyhoštění tří ruských zpravodajských důstojníků působících v ČR pod „diplomatickým krytím" v souvislosti s kauzou Skripal.

BIS je podle něj úspěšná i v boji proti terorismu, napomohla například zadržení imáma Samera Shehadeha. „V této souvislosti by však bylo nešťastné vyvolávat neopodstatněné obavy z české muslimské komunity, která je v tuto chvíli klidná a neradikalizovaná,“ dodal.

Do konfliktu s BIS se Zeman dostal již několikrát. Naposledy letos v říjnu již podruhé odmítl jmenovat do generálské hodností ředitele BIS Michala Koudelku, důvody neuvedl. Podle dřívějších spekulací médií mohly být za nejmenováním Koudelky rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem.

satanas ( 8. prosince 2018 16:50 )

Priteli!! Pravdu otom, ze je blbcem rikat blbci zbytecne! PPP150W nikdy nepochopi ze je blbcem skutecne!! Tomu rozumis?

satanas ( 8. prosince 2018 16:47 )

Hochu,,dnes neni uz kam utect..Tak sem si vybral aspon civilizovany Kapitalismus,,o kterem se tobe muze jen zdat!! Ti nejlepsi Cesi nikdy v CEsku zit nemohli,,a natom se nic nemeni!! O`K?

hradnihulvat ( 8. prosince 2018 13:45 )

To je toho, že tajná služba na just Zemanovi rozbila síť ruských agentů. To Zeman si každou chvíli rozbije hubu po skončení chlastacích večírků.

marais ( 8. prosince 2018 11:25 )

Sama BIS je prolezlá agenty, tak ví jak to chodí a vydává kde co za špionáž.

satanas ( 8. prosince 2018 08:55 )

HLupaku,,proti Zejmanovy je pouze Prazska kavarna a tzv "Ceska TV" kavarnou ovladana a placena z vasich danI!!SAmozrejme ze pokracuji v dezinformacicich presne jak to majim narizeno US embasyy! A ze ukazuji jen US poskoky s jejich komentari?? NO, u voleb se opet ukaze!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa