Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zeman je označil za „čučkaře“. Šéf BIS dostal v USA prestižní ocenění od CIA

Autor: ČTK - 
4. dubna 2019
10:33

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka počátkem března v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) převzal ocenění za zahraniční spolupráci. Napsaly to ve čtvrtek Lidové noviny (LN), kterým to potvrdil Koudelka i premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň se potvrdilo, že Koudelka se při Babišově návštěvě Spojených států spolu s premiérem setkal s ředitelkou CIA Ginou Haspelovou.

„BIS dostala od CIA cenu George Teneta, nejvyšší ocenění za zahraniční spolupráci udělované jednou za rok,“ citují LN Babiše. „Toto nejvýznamnější ocenění, které CIA dává, beru nejen jako ocenění své práce, ale především jako ocenění práce BIS,“ doplnil Koudelka.

Podle lidí z branže je ocenění prestižní. „Uděluje se při výjimečných příležitostech. Nedostává to každá návštěva,“ řekl deníku bývalý ředitel civilní rozvědky a někdejší ministr vnitra František Bublan.

Schůzka v ústředí CIA

Babiš centrálu CIA navštívil počátkem března během své třídenní návštěvy Spojených států, která vyvrcholila setkáním s prezidentem Donaldem Trumpem. O Koudelkově účasti na jednání v CIA dosud média jen spekulovala. Premiér před schůzkou ani po ní nechtěl obsah jednání komentovat. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) byla tématem patrně spolupráce tajných služeb, boj s terorismem a kybernetická bezpečnost.

Koudelka v tajných službách pracuje od roku 1992, ředitelem BIS je od srpna 2016. Prezident Miloš Zeman ho už dvakrát odmítl jmenovat do hodnosti generála, českou kontrarozvědku prezident označil za čučkaře. Média spekulovala, že za Zemanovým postojem jsou neshody kolem možného výskytu jedu novičok v Česku. Jed použitý v Británii k útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala se podle Zemana v Česku v malém množství vyráběl a testoval, podle BIS ale nešlo o novičok.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

marmat ( 4. dubna 2019 19:46 )

To je taková satisfakce pro "čučkaře, že takovou ani ve snu NEVYMYSLÍŠ !!!

marmat ( 4. dubna 2019 19:44 )

jardahl87: Vám k tomu VELMI, ALE VELMI c i n k á/šplouchá na maják...To je až neuvěřitelnej rachot

marmat ( 4. dubna 2019 19:40 )

Zada...Tento maglajs v hlavě Vám už z ní nevyžene ani nejlepší lékař Můžete se zbláznit, ale neprezentujte TO -(už kvůli příbuzným ) takto"pyšně"

marmat ( 4. dubna 2019 19:19 )

Nepovýšil HO Zeman....Vyznamenala HO CIA.....To je malér z "Kocourkova" Výsosti

marmat ( 4. dubna 2019 19:15 )

Vskutku MIZERNĚ JARO našeho prezidenta....jedno faux pas střídá druhé a další Rakouský výlet je "třešinka "na tomto hořko/slaném dortu Ale legrace to NENÍ !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa