Vyhoštění diplomaté z USA dorazili do Ruska. Ti v Česku si teprve „balili věci“

Autor: ČTK - 
1. dubna 2018
15:26

Do Moskvy v neděli dorazila dvě letadla převážející ruské diplomaty vyhoštěné ze Spojených států. Na druhé straně pak zaměstnanci amerického konzulátu v Petrohradu v sobotu pozdě večer opustili budovu mise, svěsili americkou vlajku a zamířili domů. Ruští diplomati, které vyhostilo Česko, podle ministerstva zahraničí měli zemi opustit do konce víkendu.

Vzájemné vypovídání diplomatů souvisí s otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Poslední skupina amerických diplomatů odešla z budovy mise v sobotu těsně před půlnocí moskevského času (přes 23:00 SELČ), informovala ruská agentura TASS. Konzulát v Petrohradu byl uzavřen v reakci na vypovězení šesti desítek ruských diplomatů a uzavření konzulátu v Seattlu. Moskva v reakci na krok Washingtonu rovněž nařídila recipročně vypovězení šedesáti amerických diplomatů z Ruska.

Vyklízení začalo v pátek

Jak informovala ruská média, Američané začali budovu konzulátu vyklízet již v pátek, v sobotu večer svěsili z balkonu ve třetím patře americkou vlajku. Mise ve městě fungovala od roku 1972 a podle amerických úřadů například v únoru vydali tamní pracovníci okolo 2000 víz.

Američané měli na opuštění konzulátu čas do sobotní půlnoci místního času, Rusové musí z úřadu v Seattlu odejít do 2. dubna. Jak uvedla ruská média, pátek byl pro ně posledním pracovním dnem, kdy se před budovou mise vyfotografovali a odebrali z její zdi označení pro ruské zastoupení. Jak nicméně uvedl ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov, ruskou vlajku se rozhodli z budovy nesvěsit a nechali to na Američany.

Celkem by mělo Spojené státy opustit 171 osob, diplomatů a jejich rodinných příslušníků. Moskva kvůli tomu do USA poslala dvě zvláštní letadla.

Stovky zaměstnanců ambasád

Vzájemné vypovídání diplomatů kvůli kauze Skripal se dotklo celkem téměř tří stovek zaměstnanců zastupitelských úřadů. Nejprve v polovině března vypověděla Británie 23 ruských diplomatů, Rusko odpovědělo vypovězením stejného počtu Britů. Na znamení solidarity s Británií vypověděly ruské diplomaty tento týden další tři desítky zemí světa, ve čtvrtek Rusko reagovalo vyhoštěním 60 amerických a v pátek dalších 59 diplomatů z 23 zemí včetně Česka. U čtyř dalších států si vyhradilo právo učinit tak později.

V sobotu navíc Moskva oznámila, že Británie musí stáhnout více než 50 diplomatů, aby se vyrovnal poměr s počtem ruských členů mise ve Spojeném království.

Napětí ve vztazích Británie a dalších zemí s Ruskem vyvolal případ otravy bývalého dvojitého agentura Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v jihoanglickém Salisbury. Podle Britů je za ní s největší pravděpodobností Rusko. Moskva obvinění odmítá.

Další tlak Ruska na Británii

Rusko v neděli opět zvýšilo tlak na Británii v diplomatickém konfliktu, který s ní vede od případu otravy bývalého dvojího ruského agenta. Protestovalo proti údajně mimořádné kontrole letadla společnosti Aeroflot britskou celní správou na londýnském letišti. Také upřesnilo, že Británie musí kromě již 23 diplomatů v rámci recipročního vyhošťování stáhnout z Ruska dalších více než 50 lidí v zájmu početního vyrovnání stavů na zahraničních zastupitelstvech na obou stranách.

gabreta ( 1. dubna 2018 18:55 )

Naopak! První jejich cesta po příletu byla do kostela, pomodlit se za to, že jsou konečně v bezpečí!! Skřípal s dcerou to bohužel nestihli a odskákali západní "demokracii" !!!

anka ( 1. dubna 2018 17:45 )

Musi je to stvat, vracet se....

boroboro ( 1. dubna 2018 15:38 )

Děkujeme, nechceme. Primitivních Rusáků jsme si užili za ta léta dost.

MarkusHermann ( 1. dubna 2018 14:39 )

Tam by měli táhnout všichni antizemanovci a antiokamurovci,aby jim vychladli duté hlavy a postupně zvykali si na ruské občany.

horalysa ( 1. dubna 2018 14:05 )

Vidíme krásně co je demoracie. Nikdo nikomu nic nedokázal, ale už se mstí. Vynesen rozsudek bez řádného soudu. Nikdo zatím neprokázal, čím byla rodina špiona otrávená a kdo je otrávil. Soud už však proběhl a všichni se stěhuji. Británie nevyvrátila podezření, že je mohla otrávit ona sama. Všechny varianty jsou zatím možné. Tomu se říká svoboda a demokracie. Hlavně že my papouškujeme jako vzorní vlezdopr.delisté.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud