Zeman kárá Zimolu: „Z boje se neutíká.“ Chválí Čínu a proč tam hrál na klavír?

Autor: simao - 
8. listopadu 2018
21:01

Miloši Zemanovi říkal Jiří Zimola, který skončil coby korunní princ ČSSD, o úvaze rezignovat prý již před půl rokem. Podle někdejšího předsedy sociálních demokratů měl však vytrvat do sjezdu ČSSD v březnu 2019. V dubnu 2019 se pak právě Zeman vydá na svou další návštěvu Číny. Nad tou poslední - včetně své hry na klavír před svým protějškem Si Ťin-pchingem - se Zeman pozastavil na TV Barrandov. A Číňany chválil i za oblast hospodářských práv.

Jiří Zimola byl asi před půl rokem na vlastní žádost u mě a říkal, že uvažuje o rezignaci,“ prozradil prezident Miloš Zeman na TV Barrandov. Také se mu prý stávalo, že někdy neprosadil svůj názor, ale rezignovat kvůli tomu? To Zeman odmítá.

Já jsem mu odpověděl, že z boje se neutíká (...) Když byl zvolen prvním místopředsedou, protože v březnu je další sjezd, měl vytrvat až do toho sjezdu,“ řekl o Zimolovi, který demonstrativně odevzdal klíče od Lidového domu a skončil coby statutární místopředseda strany. 

Video Jiří Zimola rezignoval na post 1. místopředsedy strany a „odevzdal“ klíče od Lidového domu. Razantní změna strany prý není možná - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Zimola oznámil rezignaci poté, co kritizoval mj. předsedu ČSSD Jana Hamáčka či výběr některých ministrů za sociální demokraty. ČSSD si však připsala v poslední době i úspěchy, upozornil Zeman. „Sociální demokracii díky tomu, že je ve vládě, se podařilo prosadit karenční doby,“ vyzdvihl prezident prosazení proplácení nemocenské již od prvního dne stonání.

Podle Zemana přitom „vnitrostranická opozice“ v ČSSD, která byla proti koalici s ANO, by odsoudila ČSSD k naprostému zapomnění. „Suchá je skýva opozice,“ zopakoval Zeman jeden z citátů, které čas od času připomíná. 

Co se týče dalších vládních záměrů současné koalice, Zeman schvaluje mj. chystaný zákaz prodeje alkoholu na benzinových pumpách, přijde mu logický.

Zeman v rozhovoru s moderátorem a majitelem televize v jedné osobě Jaromírem Soukupem, který platí za jednoho z prezidentových fanoušků a nechyběl na Pražském hradě ať už během inaugurace či při předávání státních vyznamenání 28. října, řešil i svou poslední cestu do Číny, při které ho opět doprovodila i první dáma Ivana Zemanová. Prezident tam vyrazil řešit především otázky českého exportu a čínského importu.

Zeman to chtěl v Číně odlehčit

Soukup si na oko postěžoval, že na čínskou misi nedostal pozvánku. Ale pozastavil se i nad momentem, kdy Zeman zahrál čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi na klavír. „Chtěl jsem to trošku odlehčit,“ říkal Zeman, kterému je vytýkáno, že se při návštěvách Číny vyhýbá tématu lidských práv.

Zeman, který v minulosti pobouřil slovy o tom, že se do Číny jel učit, jak se stabilizuje společnost, nyní odmítl, že by se lidskými právy nezabýval vůbec. Prý řeší mj. hospodářská práva lidí.

„Když jsem teď byl v té Číně, tak mi tam říkali, že ještě před 10 lety podíl osob, které byly pod hranicí chudoby, byl 40 procent, teď je osm procent. To znamená, že se tam zlepšila hospodářská práva,“ uvedl Zeman s tím, že v Číně vzniká početná střední třída a roste tak i počet Číňanů, kteří přijíždí do Česka.

Čínsko-americká obchodní válka ohrožuje i nás

Přidal i další čínský postřeh. „Všichni jsme se shodli na tom, že protekcionalismus je hloupá věc, protože všechny země ztrácejí,“ uvedl také Zeman, který je pro odstranění celních bariér. USA zavedly cla na dovoz oceli a hliníku a řadu čínského zboží, Zeman připomněl, že třeba i auta se vyrábí z ocelových plechů. A dodal, že „čínsko-americká obchodní válka“ může ohrozit celý svět včetně nás.

jentakjenkobliha ( 9. listopadu 2018 13:41 )

pepsl: Proto leze teď rusákům do perimetru, blbče uslintaný.

zdenek43 ( 9. listopadu 2018 09:19 )

O lustračních zákonech koluje řada mýtů - objevuje řada omylů, nepřesností a mýtů. Nejčastějším mýtem je, že se dva platné "lustrační" zákony týkají pouze spolupracovníků Státní bezpečnosti. Skutečnost je nepoměrně pestřejší a souvisí se záměrem předkladatelů těchto norem zabránit zkompromitovaným osobám z období komunistického režimu vykonávat vybrané pozice ve státní správě a ochránit demokratický režim před jejich vlivem. Současně obsahuje řadu úskalí. Zákon č. 451/1991 Sb. (tzv. velký lustrační zákon, přijatý 4. říjnu 1991 federálním parlamentem) o některých předpokladech pro výkon vybraných funkcí ve státní správě v současné platné podobě stanovuje, že občan ucházející se o příslušný post nesměl v období komunistického režimu (tedy od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989) být: příslušníkem Sboru národní bezpečnosti zařazeným ve složce Státní bezpečnosti, nebyl evidován v materiálech Státní bezpečnosti ve vybraných kategoriích (rezident, agent, držitel propůjčeného bytu, informátor a ideový spolupracovník St, funkcionářem Komunistické strany Československa či Komunistické strany Slovenska, okresním tajemníkem počínaje a členem ústředního výboru konče (s výjimkou těch, kteří tyto funkce zastávali v období od 1. ledna 1968 do 1. května 1969, tedy v období pražského jara), pracovníkem aparátu komunistické strany na úseku politického řízení Sboru národní bezpečnosti, příslušníkem Lidových milicí (tedy militarizovaných jednotek, které si zřídila komunistická strana), členem akčního výboru Národní fronty či členem prověrkových komisí po 25. únoru 1948, členem prověrkových a normalizačních komisí po 21. srpnu 1968, studentem na vysokých školách pro příslušníky Státní bezpečnosti či Státní bezpečnosti v Sovětském svazu. Z uvedeného přehledu je více než zřetelné, že se "velký" lustrační zákon zdaleka neomezuje na někdejší spolupracovníky Státní bezpečnosti.....

zdenek43 ( 9. listopadu 2018 09:15 )

no hlavne soudruh-pritel Milos Z E M A N MAAAAA CO POUCOVAT . . . . .z nejvetsiho CESKEHO SMEJDA udela az premiera Ceske republiky ............ Zeman: Babiš je nedůvěryhodný Bývalý premiér a čestný předseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) Miloš Zeman v úterý označil za nedůvěryhodného podnikatele Andreje Babiše, který stojí za novým hnutím ANO 2011.... joooo to se psal rok 2011 - 15.11.2011 - Zeman na tiskové konferenci uvedl, že člověk, který působí v politice, má-li být dlouhodobě úspěšný, nesmí krást, nesmí podrážet a musí dodržovat uzavřené dohody. Následně se opřel do Babiše. """""" !!!!! Dodal, že je to pro něj dostatečný důkaz Babišovy nevěrohodnosti nehledě na další podezření, které se, jak doufá, časem prošetří. !!!!! """""" 11.2013 ..... Zájemci o ministerská křesla budou muset mít lustrační osvědčení. Prezident Miloš Zeman ministrem nejmenuje nikoho, kdo ho nebude mít čisté. Napsaly to dnešní Lidové noviny (LN). Podle listu je to první zásadní vzkaz pro případ, že by se členem koaliční vlády se sociálními demokraty a lidovci měl stát šéf ANO Andrej Babiš. "Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje," řekla hradní mluvčí Hana Burianová. Požadavek lustrace uplatňovala prezidentská kancelář u všech předchozích vlád. anooooo to byl listopad 2013 . . . a ejhleeeeeeeee OTOCKA-znasilnovani??? - 5. prosince 2013 Zeman: Babiš bude ministrem, pokud služební zákon projde prvním čtením...... Pokud služební zákon projde v prosinci prvním sněmovním čtením, bude to pro prezidenta Miloše Zemana dostatečná garance, aby jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí. ... dostatečná garance??? - ze S M E J muze uz vseeeeeee . . . . . .

havran2 ( 9. listopadu 2018 09:00 )

Proti větrným mlýnům se nedá bojovat ! ! !

11karel11 ( 8. listopadu 2018 22:50 )

Pan prezident Miloš Zeman je velmi vzdělaný člověk, v dětství se učil hrát na klavír, ale dal přednost ekonomice. Je moudrý a velmi chytrý člověk, rozumí ekonomice a má nadhled.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud