Čínská mise Ivany Zemanové: Šla mezi studenty. Zeman do Číny poletí znovu v dubnu

Autor: Mii, ČTK - 
8. 11. 2018
08:00

Zatímco prezident Miloš Zeman hrál v Číně svému čínskému protějšku na klavír a jednal o vzájemném byznysu mezi oběma zeměmi, první dáma Ivana měla odlišný program. Poté, co se na česko-čínském fóru krátce objevila po boku svého muže a byla zvěčněna s přivřenýma očima, se vydala na setkání se šanghajskými studenty českého jazyka a kaligrafie. Umění krasopisu si sama vyzkoušela.

S fotografiemi ze setkání Ivany se studenty se pochlubil na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. První dáma na nich sleduje, jak se tvoří kaligrafie a poté si sama znaky vyzkouší nakreslit. Letos ji totiž společně se Zemanem v Číně žádná návštěva památek nečekala, tu prezidentská dvojice vykonala během svých dřívějších cest.

Tentokrát totiž byla návštěva více byznysově laděná než kdy jindy. Zeman do Číny letěl celkově počtvrté - hlavně s cílem podpořit hospodářské vztahy mezi Českem a Čínou v souvislosti s dovozním veletrhem China International Import Expo (CIIE), který začal v pondělí.

Zemanova návštěva skončila v úterý večer. V Číně ještě zůstává společně s přibližně čtyřicetičlennou podnikatelskou delegací ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, která bude pokračovat ve vzájemných jednáních. S prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimirem Dlouhým zahájila ve středu České-čínské obchodní a turistické fórum.

S Orbánem i Medveděvem

I tentokrát Zeman svoji cestu hodnotí veskrze pozitivně. Novinářům sdělil, že z ní má dobrý pocit, protože obě země pokročily v konkrétních projektech ekonomické spolupráce. Během návštěvy bylo podepsáno několik dohod a memorand, například v oblasti leteckého průmyslu, telekomunikací či cestovního ruchu. Jako sféry, kde by se dala rozvinout další hospodářská spolupráce s Čínou, zmínil prezident například zemědělství nebo kosmický výzkum.

Během své návštěvy se Zeman setkal kromě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga také s několika dalšími vysokými světovými představiteli, kteří do Číny na veletrh přijeli, včetně ruského premiéra Dmitrije Medveděva a maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Měl jsem také zajímavou schůzku s Viktorem Orbánem, kterému jsem blahopřál ke statečnému postoji v oblasti lidských práv, protože jedno z lidských práv je uchování kulturních kořenů, v daném případě evropských kulturních kořenů,“ prohlásil český prezident. S Medveděvem pak Zeman mluvil o ekonomické situaci Ruska.

Do Číny znovu v dubnu

Další cesta bude Zemana do Číny čekat už příští rok v dubnu. Navrhl to osobně jeho tamní protějšek Si Ťin-pching, který jej pozval na summit o novodobé Hedvábné stezce, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.

„Jednání s prezidentem Si Ťin-pchingem, už sedmé, proběhlo velmi dobře. V dubnu na pozvání pana prezidenta tady budu popáté a s ním se setkám poosmé,“ uvedl Zeman. „Vyznávám ekonomickou diplomacii a jsem rád, že se podařilo věci posunout dopředu v mnoha oblastech,“ dodal.

Video Zeman zahrál na klavír, jeho hře přihlíželi čínský prezident i ruský premiér - Facebook Jiřího Ovčáčka
360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
Pepax ( 8. listopadu 2018 20:11 )

pepsl: Občane, ty každodenní bílé myšky nepřiznáte?

jardahl87 ( 8. listopadu 2018 18:44 )

mandant : Zato ty musíš být sedmikráska vemeno !!!

jardahl87 ( 8. listopadu 2018 18:42 )

kurna1: Ty jsi zase blbeček Fiali a magora Kalouska viď ????

77fugas ( 8. listopadu 2018 12:59 )

Opět nám bude tvrdit, že dojednal miliardy pro ČR? A v dubu další návštěva? Opravdu vidí tak daleko?

vihor ( 8. listopadu 2018 12:10 )

Ale pustí, Zeman je velvyslancem Čínské komunistické strany v Česku a přilehlých zemích, tak proč by ho nepustili zpátky na svou ambasádu, teda pardon na Pražský hrad? Zeman si vede dobře, byl pochválen osobně i svým vůdcem Si Ťin Pchingem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa