Vyšší platy učitelů: Klaus mladší chce přidat jen těm dobrým, Valachová všem

Autor: Jaroslav Šimáček - 
16. ledna 2017
05:37

Zvyšte učitelům platy je slogan, které se s blížícími volbami bude objevovat stále častěji. Jde u politiků o upřímný zájem, nebo populismus? Šéf školských odborů František Dobšík by rád věřil v to první. Blesk.cz řekl, že by učitelé měli začínat na 30 tisíc korun hrubého a kariérně růst. Pro zvýšení platů jsou Kateřina Valachová (ČSSD) i šéf školského výboru Jiří Zlatuška (ANO). Expert ODS na školství Václav Klaus mladší by přidal jen dobrým kantorům.

Školský expert ODS Václav Klaus ml. je nespokojen s platy učitelů a není sám. Zatímco ale někteří chtějí přidat plošně všem, on navrhuje přidat jen těm dobrým učitelům.

Jinak se ale politici čas od času pro zvýšení platů učitelům vyjadřují napříč politickým spektrem. Nad tím se pozastavují školské odbory, které rozeslaly stranám memorandum o konci levných učitelů. Bez odezvy. Zareagovala jen KSČM a ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která učitelům slibuje v roce 2020 zvýšení průměrné mzdy na 43 tisíc korun. 

Že zvýšení platů učitelů v regionálním školství je nutnost, uvádí i šéf školského výboru Jiří Zlatuška (ANO). Ten však upozorňuje, že když se přidá učitelům na základkách a středních školách, ozvou se automaticky i další.

Valachová: Cíl 43 tisíc měsíčně v roce 2020

„Myslím si, že kroky, které ve školství učiníme právě v roce 2017 a na které 25 let školství marně čeká, jsou právě ty, které zajistí úspěch a bezpečí našich dětí v budoucnu,“ slibovala ministryně Kateřina Valachová při představení programových priorit ministrů ČSSD pro rok 2017.

Platy učitelů v tom mají hrát svou nezanedbatelnou roli. „Jsou to změny financování škol, které budou znamenat konečně spravedlivé financování a peníze směrem k žákům, směrem k učitelům. Je to vyšší motivace učitelů a učitelek prostřednictví kariérního řádu, vyšší jistota přilákání nových učitelů a učitelek do pedagogických sborů, ale také vyšší motivace a podpora pro ty, kteří již dlouho slouží nám a našim dětem před tabulemi,“ podotkla Valachová.

Podporuje proto i doporučení vládě v příštích třech letech opakovaně zvyšovat rozpočet ve školství. I to by se mělo pozitivně odrazit na platech kantorů. „Naposledy chci zdůraznit, že platí náš cíl 1. ledna 2020 zajistit 130 procent průměrné mzdy pro učitele a učitelky, což znamená ve stávajících scénách zhruba 43 tisíc korun měsíčně,“ dodala Valachová. Bude pro učitele skutečně lépe?  

Klaus mladší (ODS): Přidejme jen dobrým učitelům

O stavu platů v českém školství promluvil nyní i školský expert ODS Václav Klaus mladší. Po tiskové konferenci, kde si ODS stěžovala, že slovy předsedy občanských demokratů Petra Fialy „vláda má vzdělání jako svou prioritu, ale kvalitu výuky neřeší“.

I proto je podle Klause mladšího zapotřebí finančně motivovat hlavně kvalitní učitele. „V systému je čím dál více peněz, a kdybychom se snažili neustále to školství nenatahovat, nepřidávat další předměty, nezavádět ideologické nesmysly, tak ten potenciál nárůstu mezd pro dobré kantory je. A to v částkách, které by lidem vyrazily dech – kolem 40 procent. Je třeba to ale i rozlišit a nepřidávat plošně. Kantoři stále ale nejsou prioritou systému a měli by být. Ti dobří kantoři,“ zdůraznil při dotazu Blesk.cz.

Zlatuška (ANO): Zvyšme platy v regionálním školství

Z jiného úhlu pohledu problém nahlédl šéf sněmovního školského výboru, profesor a bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška (ANO). 

„Platy jsou trvale nízké a zdůrazňuji, že mluvím o platech v regionálním školství. Od mateřských škol po střední školy. To, že jsou nízké, je objektivní fakt doložitelný mezinárodními srovnáními příjmů učitelů v jednotlivých zemích. Nesporně je potřebujeme navýšit. Je tam samozřejmě problém v tom, že v takovém případě se začínají téměř mechanicky ozývat další, kteří říkají, že když se navyšuje učitelům v těchto školách, tak se má navyšovat i jim,“ upozornil Blesk.cz Zlatuška.

Za problematické považuje tyto hlasy z vysokých škol, kde je podle něj situace radikálně odlišná – mzdový systém je tam postavený jinak než systém platů na nižších školách, protože vysoké školy mají ve své kompetenci stanovovat si mzdové předpisy a skládají zdroje na financování z nejrůznějších částí.

Jinými slovy: Nejsou závislé jen na státu. A učitelé na VŠ nejsou závislí jen na tabulkovém platu, ale dostávají i různé granty a různé roční odměny. V regionálním školství je však situace podle Zlatušky skutečně hluboce podfinancovaná.

„Na regionálních školách jsou ti učitelé skutečně závislí na tom, jak jsou stanoveny platové tabulky, jak bude stanoven kariérní řád, aby jim dával perspektivu platového růstu, a jaké finance do toho celkově stát dává,“ upozorňuje. „Jsem jednoznačně na straně učitelů a jednoznačně za to, aby se ty prostředky zvyšovaly,“ říká Zlatuška.

Odborář: Přidat jen kvalitním kantorům je problém

Zatímco z vládních ČSSD a ANO tedy zní hlasy na jednoznačné přidávání učitelům (plošné a podle kariérního řádu), z ODS opatrnější na přidávání učitelům, ale podle kvality.

„Zaregistroval jsem, že pan Klaus mladší tvrdí, že by se mělo přidat hlavně kvalitním učitelům. To je velmi problematické, pokud základ není slušný,“ sdělil Blesk.cz své představy František Dobšík, šéf Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.

Slušný základ pro učitele si představuje 30 tisíc hrubého. „Ať má pak ředitel prostor – 10 tisíc, 15 tisíc – aby přidal těm kvalitním. Ale pokud nebude slušný základ, tak se nikam neposuneme. Ten tarif by se měl odvíjet nikoli od 20 tisíc, ale od 30 tisíc. Učitel, který je před důchodem, by pak měl dosáhnout 40 tisíc hrubého,“ míní Dobšík.

„Chci věřit, že to není populismus, že to je trend, který se nastartoval v loňském roce, kdy se výrazněji přidalo pedagogům oproti jiným profesím. Aspoň paní ministryně si za tím stojí, že do roku 2020 dosáhneme 130 procent vůči průměrnému platu, co se týká učitelů. Pokud si dobře pamatuji, o tomto mluvil Miloš Zeman, když byl premiérem,“ dodal Dobšík.

Odborům se ozvali jen Valachová a komunisté

Situace podle Dobšíka skutečně není dobrá. I proto loni odbory rozjely kampaň Konec levných učitelů. Ta má letos pokračovat. „Oslovili jsme s naším memorandem všechny politické strany. Zatím zareagovali pouze komunisté a více méně paní ministryně, od ostatních stran zpětnou vazbu nemáme. Memorandum je o pokračování trendu posilování financování vzdělávání – myšleno od předškolního až po vysoké školy. Chceme vzdělávání vnímat jako jeden blok, který si zaslouží pozornost politiků a nejenom právě v tom předvolebním čase,“ uvedl.

Dobšík také připomíná, že Evropská komise loni doporučila Česku, aby se zamyslelo nad nad zatraktivněním povolání. „Bez peněz to určitě nepůjde, aby se to zatraktivnilo, i když samozřejmě to není všechno jen o penězích, je to o pracovních podmínkách,“ podotkl odborář.

S tím souhlasí i profesor Zlatuška. Přidává však ještě jeden postřeh. „I ve školství je třeba mít mechanismy, kterými dochází k obměně učitelů. Že tam přichází nová krev. K vyhoření se ti učitelé mohou dostat, i když budou slušně financováni. Je třeba tam mít zároveň mechanismy, které umožňují koloběh lidí,“ dodal Blesk.cz.

agfor ( 16. ledna 2017 16:56 )

agfor ( 16. ledna 2017 16:43 )

V minulosti se "dobrý" učitel poznal podle toho, jestli měl v knihovně členský průkaz KSČ. Jak se to pozná dneska, když jsou děti čím dál tím blbější.

ivoadler ( 16. ledna 2017 11:46 )

Přidávat jen dobrým (ve všech odvětvích) je oblíbený hit pravičáků. Kdo není dobrý (špičkový), ať se jde pást. Už Švejk říká - nemůžou bejt všichni chytří... Školství stačí jeden chytrý Klaus. Co vlastně ten pán dneska dělá? 

1940 ( 16. ledna 2017 09:44 )

Plošné hodnocení je nesmysl. Nejlépe dokáží práci učitelů ohodnotit jejich kolegové¨z vyšších stupňů po příchodu žáků. Pamatuji si, že se ptali dobrých studentů v různých předmětech z které školy přišli a školám to dávali na vědomí. Ale to bylo v dobách temna kdy šlo více o vědomosti než o prachy a a co nejvíce škol. Zase nebyl co Čech to JUDr nebo PhDr

salamander ( 16. ledna 2017 07:11 )

Pane Klausi - ty dobré a špičkové učitele už dávno vyhodili. Vyhodili je proto, že ty sračky, které přišly z pedagogických fakult umí tak valké kulové, jediné, co jim jde jsou zákulisní machinace, závist, nenávist vůči druhým... Plošné přidávání těmto "specialistům na NIC" je to, co vyhovuje právě jim. Dobrý kantor - ten vzniká až po 10 letech tvrdé práce na sobě - ale to jsou věci, které současní ředitelé nevědí a nechtějí vědět. Byli dosazeni politickými fanatiky a tak drží basu s těmi, kteří umí prd. Osobně by mne zajímalo, když jste byl tak dobrý ředitel, proč si znovu nezaložíte svoji soukromou školu, aby vám do ní "nevrtal", kdejaký pomatenec?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud