Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Českým školám chybí muži. Odbory: Navýšení platů je jen „pocukrování dortu“

Autor: mib - 
10. října 2016
06:20

Základním školám schází podle statistik muži v učitelských profesích. Ubývat začínají mladí učitelé do 35 let. Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Seidlové nejsou pro práci ve školství motivované ani ženy a na vině jsou prý nevyhovující platové podmínky. Stereotypy ve vnímání učitelů jsou podle Seidlové přežité a nehrají roli v motivaci jít učit. Že jejich kariéra ve školství nebude dlouhá, ale kalkulují podle průzkumu společnosti Scio budoucí pedagogové už při svém studiu. 

Když jsou muži ve školství, většinou ve vedoucích funkcích. Podle studie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy mají také vyšší plat. Výjimkou je jen Plzeňský kraj, kde berou víc ženy. V průměru dostane pedagog na základní škole 27 tisíc korun, započítávají se do toho ale zmíněné platy ve vedoucích funkcích, které se pohybují i nad čtyřicet tisíc.

„Pro chybějící muže ve školství, ale obecně pro pedagogy není ve školství vyhovující. Stále se očekává, že muž uživí rodinu, proto muži s povoláním učitele končí, protože když má člověk zodpovědnost za děti a měl by se vzdělávat, to, že ho profese baví, nestačí. Kolegové, co stále učí, tak jen díky tomu, že mají druhou práci,“ řekla pro Blesk.cz Seidlová.

Přidat peníze prý nestačí. Příští rok chce školství zase víc

Učitelé na základních školách dostali v září přidáno osm procent, což ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) rozhodně nevnímá jako finální. Podle Seidlové je to stále málo. „Od listopadu dostanou ostatní pedagogové v této rozpočtové státní sféře o pět procent vyšší platy, průměrný plat pedagogických pracovníků se tedy zvýší jen o tři procenta. Razantní by bylo každý rok přidat patnáct procent ve střednědobém plánu. Ale samozřejmě ne na úkor zbytku rozpočtové sféry,“ navrhla Seidlová.

Podle odborářky je současné zvýšení jen „větší pocukrování dortu“. Valachová upozorňuje, že například vysoké školství nedostatek mužů netrápí. „Je tedy zřejmé, že to je hodně o financích, o respektu, postavení učitelů ve společnosti. Pokud chceme přilákat více mužů do škol, tak samozřejmě musíme v tomto ohledu něco udělat,“ uvedla Valachová pro Blesk.cz.

Pomoci by měl například kariérní řád, který by měl motivovat třeba začínající kantory. Podle výzkumu Scio ale řada z nich ví už na škole, že se vystudované profesi věnovat nebudou. Téměř polovina to dává za vinu právě platovým podmínkám.

Učitel nejen jako autorita. Ale také oživení

Sedilová vyvrátila i stereotypy o učitelích jako přežité. Muž i žena mají podle ní ve školství stejné podmínky, i když připustila, že i ve své praxi se setkala s větším obdivem k učitelům především u starších žáků.

„S dětmi ve školce, na škole v přírodě, jsme hrály jako učitelky fotbal, když přijeli naši manželé na víkend, setkalo se to s větším úspěchem, protože jsme tam pořád nebyly jen my, jako ženy. Šikovné mužské by školství bralo všemi deseti,“ uzavřela Seidlová.

c

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi