Víc peněz už od září. Vláda přidala učitelům, mladé čeká rychlejší růst výplat

Autor: simao, ČTK - 
24. 8. 2016
12:40

1. září klepe na dveře a Sobotkova vláda se rozhodla učitele alespoň částečně potěšit. Prvním bodem, který ve středu probrala a schválila, bylo navýšení jejich platů. Samotným učiteům o šest procent, nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta. Ve výsledku to znamená, že v mateřské školce by měly učitelky dostat 2000 Kč navíc, na základce 2200 Kč a na střední pak 2300 Kč.

Pracovníci ve školství dostanou od září přidáno, vláda schválila ve středu nezbytnou změnu tarifních tabulek. Na Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Schválené nařízení vlády zavádí i nový platový stupeň pro začínající učitele, mladí pedagogové tak dostanou poprvé přidáno po dvou letech, nikoli po šesti, jak tomu bylo doposud.

Celkově se navýší objem na platy pedagogů o osm procent, u nepedagogických pracovníků o pět procent. Potřebných zhruba 2,5 miliardy korun půjde z úspory částky na obsluhu státního dluhu.

Vláda o zvýšení platů ve školství rozhodla už na konci července. K tomu, aby se zvýšení opravdu projevilo na výplatních páskách, bylo nutné odsouhlasit změnu tarifních tabulek.

V mateřské víc o dva tisíce, na střední o 2300 Kč

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) už dříve uvedla, že učitelé s praxí do šesti let by si v tarifu a ve své 11. a 12. třídě měli přilepšit zhruba o 1300 korun. Ti, kteří vyučují přes šest let, by měli dostat 1500 až 1600 korun měsíčně navíc.

Celkově i s netarifními složkami platu, jako jsou příplatky a odměny, by učitelky a učitelé v mateřských školách mohli dostat zhruba o 2000 korun víc, v základních školách o 2300 korun, ve středních školách pak o 2400 korun. Asistenti pedagogů by mohli mít od září 1340 korun navíc.

Náklady na zvýšení platů ve školství přijdou podle předlohy ministerstva práce a sociálních věcí od 1. září do konce roku na zhruba 1,4 miliardy korun, z toho nepedagogičtí pracovníci dostanou navíc 187 milionů. V příštím roce bude navýšení znamenat vyšší nároky na státní rozpočet ve výši 4,2 miliardy korun, z toho půl miliardy bude určeno na navýšení platů nepedagogických pracovníků.

Zvýšení tarifu se týká všech pedagogů placených z veřejných rozpočtů, tedy i těch, kteří nespadají pod ministerstvo školství. Jejich nároky mají pokrýt rozpočty ministerstev, pod která patří. Zvýšené tarify se týkají také zhruba 300 pedagogických pracovníků v sociálních službách placených kraji.

Za zvýšení platů učitelů bojovaly i školské odbory v čele se svým šéfem Františkem Dobšíkem. A to během kampaně Konec levných učitelů.

„Jsme vysokoškolsky vzdělanou profesí, jsme regulované povolání, a tady máme velmi velký dluh. Když si vezmeme, že ten průměrný plat je pouze - i s nepedagogickými pracovníky, kterých je tam řádově 60 tisíc - na necelých 23,5 tisících. Všichni ostatní mají přes 26, 27 tisíc,“ vysvětloval Dobšík během zahájení kampaně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

kukuku ( 24. srpna 2016 14:07 )

Tu bloďatou blbku i učitele zajímá jenom navýšením platů. Co za otřesná individua (viz gramatika i myšlení redaktorů Blesku) školy opouští, je jim jedno.

horak47 ( 24. srpna 2016 13:16 )

Učitelé,státní úředníci,policie,hasiči a volby jsou vyhrané,že pane Sobotko? 

Zobrazit celou diskusi
Další videa