Učitelům zvýšení platů nestačí: Do čtyř let chtějí brát přes 46 tisíc

Autor: ČTK, Mii - 
30. 8. 2016
13:11

Školské odbory žádají, aby se platy učitelů v každém z následujících roků zvýšily alespoň o 15 procent. Při zohlednění růstu průměrných mezd by se tak výdělky pedagogů měly do roku 2020 dostat nad hranici 130 procent průměrné mzdy. Kampaň Konec levných učitelů proto bude pokračovat i poté, co stát vyčlení na platy učitelů od září o osm procent více peněz než dosud.

Toto jednorázové přidání hodnotí odbory pozitivně, ale nepovažují ho za definitivní řešení. „Požadujeme minimálně 15 procent do objemu mzdových prostředků, nikoliv do školství jako takového. Abychom těch 130 procent průměrného platu dosáhli, tak by tři roky muselo být 15 procent. S tím, že se předpokládá, že v ostatních resortech poroste plat o pět procent,“ řekla na úterní tiskové konferenci místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Pokud by odbory své požadavky prosadily, průměrný plat učitelů by se v roce 2020 dostal na 46 409 korun. Počítají, že průměrná mzda v té době bude 33 300 korun. 

Vedle požadavku na růst platů se kampaň zaměří také na přibývající pracovní povinnosti pro učitele. „Chceme upozornit na zvýšenou zátěž pro učitele. Také se změnami v inkluzi zaváděnými od září, které budou vyžadovat přípravu individuálních vzdělávacích plánů nebo konzultaci s asistentem. Také připravovaný kariérní systém bude přinášet další zátěž pro pedagogické pracovníky,“ poznamenala Seidlová.

Předseda školských odborů František Dobšík dále doplnil, že konkrétní podoba kampaně se bude upravovat podle vývoje jednání. Na konec září plánují odbory velkou konferenci, na které společně s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) připomenou Chartu učitele. To je mezinárodní doporučení týkající se postavení učitelů přijaté v roce 1966.  

Školské odbory žádaly od příštího roku pro učitele alespoň deset procent navíc. Přidání o osm procent, ale už od letošního září, jejich požadavek v horizontu roku 2017 prakticky splnilo. Přidání je rozděleno na šest procent do tarifní složky platu a dvě procenta na odměny, jejichž rozdělování je v kompetenci ředitelů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

jiznicechy ( 8. září 2016 06:58 )

Zvláštní, moje švagrová učila němčinu za OA - za komunistů na SEŠ Vinohradská. Říkala mi, že doba, kdy za komoušů holka, která nezaúčtovala, neodmaturovala, je dávno pryč. Odmaturuje každá, protože škola má peníze na žáka. I na ni byly tlaky, že každá musí odmaturovat. Odešla, přestože byla v poledne doma a čistá hlava. Žena mého kolegy učí první třídu na ZŠ - v poledne doma, čistá hlava. Ještě si - což nechápu - může přitáhnout jídlo ze školní jídelny a nevaří. A debilní kecy, že každý může jít dělat učitele - to mám nejraději. To už bychom nemohli říct, že v restauraci blbě uvařili - protože jdi to dělat! Neochotný prodavač? Jdi to dělat! Nepříjemná zdravotní sestra? Jdi to dělat? Ono vážená paní, učit může dnes také kdekdo, protože peďák vystuduje každý, to se nezlobte Vzpomněl jsem si, jak kolega - ČVUT - napsal kdysi své ženě diplomku na peďáku, přečetl 1 knihu a napsal něco o dětech v kolektivu a bylo to vyhodnoceno jako jedna z nejlepších diplomek Dlouho se tím bavil

violahorska ( 30. srpna 2016 22:24 )

Pokud budou brát učitelé (VŠ vzdělaní lidé) plat, jaký berou, budou se na pedagogické fakulty hlásit lidé, kteří se tam hlásí. Z 90 % se jedná o ty, kteří by se nedostali na jinou školu, vystudují, protože je to v zájmu VŠ (zvláštní politika). Co takoví "inteligenti" mohou předat? Kulové, protože kulové mají v hlavě. Domnívám se, že pokud by se učitelům zvýšil plat, hlásili by se na pdg. fakulty lidé, kteří mají "hlavu otevřenou", přibylo by i mužů. Učitel nevzdělaný a mdlého rozumu si těžko získá respekt,proto na jedné straně chápu nevoli široké veřejnosti. V zájmu náš všech je učitel vzdělaný, ale jak ho získat??? Kecy, že jde o poslání? Právě tím se odlišuje od mnoha profesích, a proto musí být profík. Mj. pracovní doba PROFESIONÁLA - UČITELE není oněch 5 hodin denně, ale min. 10 hodin denně, což mnoho diskutujících expertů nepobere, proto nemá cenu se blíže problematikou zabývat. Nicméně každému, kterému se jeví, že učitelé si žijí jako prasata v žitě, že h--no dělají mohu říct, že také mohou 4-5 let studovat. Nemuseli do lavice z nudy rýt kosočtverce, mít čtverky a teď plakat, že jsou nuceni v mišelince tahat pneumatiky (to může kdekdo). Každý, kdo má maturitu, se může na VŠ přihlásit, vystudovat a pak si za "velký peníz" před tabulí užívat a mít odpovědnost za vzdělávání a výchovu našich ratolestí ovlivněných často stejně osvícenými rodiči jako jsou někteří diskutující.

hejhej ( 30. srpna 2016 22:07 )

Pořád budou mít málo, stejně jako nenažraní politici. Na druhou stranu , být učitelem v dnešní době , kdy se někteří žáci chovají jako hovada, učitel nesmí trestat a rodiče se mnohých haj.zů zastávají , místo, aby je vychovávali ke slušnosti, není žádný kauf. Viděli jsme to , jak se řešilo šikanování učitelky. Školský systém po r. 1989 , díky hloupým ministrům jde ke dnu a díky inkluzi padne na samé dno.

svedomitazena ( 30. srpna 2016 21:37 )

svedomitazena ( 30. srpna 2016 21:35 )

no to nene, myslíte to fakt vážně???????

Zobrazit celou diskusi
Další videa