Kolaps českých škol: Učitelé jsou staří a tisíce dětí nebude mít kdo učit

Autor: bud - 
3. 11. 2016
05:21

Téměř třetina českých učitelů je starších 55 let a počet těch mladých neustále klesá. Pokud se situace ve školách nezačne urychleně řešit, budou v dohledné době chybět stovky až tisíce učitelů. Na poplach už „bije“ i ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD), která chce nalákat mladé lidi na mnohem vyšší platy. Dostávat by měli až 130 procent průměrné mzdy.

Marie (54) učí na jedné z ostravských základních škol už téměř 25 let. Před časem ale začala přemýšlet o tom, že by ze školství odešla a našla si práci třeba v pedagogické poradně. „Není to ani tolik o penězích, chtěla bych změnit prostředí. Je ale pravda, že zvyšování platů nám slibují od té doby, co jsem začala učit,“ řekla Blesk.cz.

Pokud se k podobnému kroku rozhodnou i další učitelé, případně někteří odejdou do důchodu, hrozí českému školství kolaps. Důvod? V posledních letech totiž pedagogická populace výrazně zestárla. Aktuální čísla ukazují, že nejvíce učitelů má více než 50 let, téměř třetina dokonce překročila věk 55 let. Počet mladých do 35 let přitom neustále klesá a mladí absolventi pedagogických fakult se do učení příliš nehrnou.

Praha a jižní Morava nejvíc v ohrožení

Do škol v těchto letech navíc míří silné ročníky (léta 2007 až 2010), které možná nebude mít kdo učit. „Stát bude muset reagovat na to, když ve školách nebude mít kdo učit. I když ta reakce, jak to zatím vypadá, přijde pět minut po dvanácté a bude to pouze dohánění ztráty za jakoukoliv cenu,“ je přesvědčen Bohumil Kartous z organizace EDUin. Podle něj zároveň hrozí, že se do škol dostanou nekvalitní učitelé, a to jen proto, aby se zaplnila místa.

Nervózní začíná být i ministryně školství Kateřina Valachová, podle níž mohou v nejbližších letech chybět až tisíce učitelů. Loňský průzkum jejího rezortu ukazuje, že situace je kritická hlavně v Praze, ve Středočeském kraji nebo na jižní Moravě. Dramaticky chybějí hlavně učitelé 1. stupně základních škol, angličtináři nebo učitelé fyziky a informatiky.

Plat? 130 % průměrné mzdy

Situaci chce Valachová řešit hlavně změnami ve financování, a především zvyšováním platů. V současné době jsou totiž učitelské platy jedny z nejnižších v Evropě. „Mým cílem je, aby se platy v průběhu několika dalších let dále navyšovaly tak, aby průměrný plat pedagoga byl na úrovni 130 % průměrné mzdy v České republice,“ řekla Blesk.cz Valachová. To by podle aktuálních čísel mělo znamenat plat až 37 tisíc korun. Pomoci by tomu měla i novela školského zákona, která zavádí systém založený na financování reálného objemu výuky.

Změnit by se podle ministryně měl také kariérní řád, podle kterého by mělo učit více odborníků, kteří sice vystudovali vysokou školu, ale nikoliv pedagogického zaměření. Uvolnění zbytečně restriktivních zákonů, které omezují výuku například inženýrům, podporují také odborníci. „Dvouleté adaptační období navrhovaného kariérního řádu představuje ideální prostředek jak ověřit, jestli začínající učitel je dobrý, či nikoliv, jelikož na jeho konci má projít atestací,“ říká Kartous.

Pokud se situace urychleně nezlepší, doplatí na nedostatek učitelů hlavně děti. Když nebudou kvalitní učitelé, logicky podle Kartouse poklesne i kvalita výuky na školách. Ministerstvo školství to však odmítá a odpovědnost hází hlavně na řešitele škol. „Jelikož ředitel školy odpovídá za zajištění výuky a za její kvalitu, jistě by výuka ve školách či školských zařízeních neměla být zásadně ohrožena,“ říká Antonín Zelenka z tiskového oddělení resortu.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

11karel11 ( 10. listopadu 2016 16:07 )

Ano je to úpadek školství. Školy nemají peníze ani na pomůcky, jen tahají z kapes rodičů, není kontrola, Učitelé nemají pravomoci, děti jsou agresivní, nevychovaní, chaos v učebních plánech, na každé škole se učí jinak, učitelé zkouší z neprobraného učiva, CHAOS. Ministrině školství je neschopná. ......... Mladší Klaus má velmi dobré názory co se týče školství, měl by být ministrem školství.

vilka ( 10. listopadu 2016 06:53 )

Bocian ( 4. listopadu 2016 06:45 )

Učitelé by si v první řadě měli uvědomit, že když 3/4 zaměstnanců Exekutistánu bere 12 tis. čistého, tak nemohou mít platy jako v Německu. Na druhé straně jim nezávidím to, že musí učit ty dnešní spratky nevychovaný a arogantní a přitom se jich nesmí ani dotknout, aby je vlivní a bohatí rodičové nežalovali.

starypes ( 3. listopadu 2016 06:54 )

BLESK je plátek s nejrozšířenější cenzurou v ČR. Cikáni alias Romové, islamisté a podobná přivandrovalecká chamraď jsou v BLESKU nedotknutelní. K něm není dovoleno se vyjadřovat.

levandulova ( 3. listopadu 2016 06:38 )

 No tvl, lekar ma 25tis hrubeho a ucitelskej bude mit 37. Dobry. S tema jejich prazdninama dvoumesicnima, vanocnima dvoutydennima a dalsima behem roku, koncej v jednu... Co se tady nerozkrikujete, ze by meli mit umistenky, kdyz vystudovali za vase penize??? Ze by meli vratit prachy za studium, kdyz neuci?????????

Zobrazit celou diskusi
Další videa