Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno, déšť 14°C

Maminka dvojčat věřila v inkluzi, ale: Své „jiné“ kluky do továrny na vzdělání nedám

Autor: Alexandra Vetkovská - 
13. května 2016
13:27

Ještě před rokem a půl si neuměla Michaela Hložková (31) z Prahy, máma dvojčat Petra a Františka (8), představit, že by kluci chodili do jiné než běžné školy. Dnes vidí slučování škol docela jinak.

Klukům je osm, ale svět vnímají duší pětiletých. Dvojčata mají těžkou formu ADHD, vývojovou dysfázii, autistické rysy, úzkostnou poruchu a hraniční lehkou mentální retardaci. Navzdory tomu prošli normální mateřskou školou bez problémů.

„Bylo to tam perfektní. Paní učitelky, asistentky, rodiče, děti – všechno si skvěle sedlo. I rodiče vysvětlovali dětem, proč jsou kluci takoví, proč mají určité úlevy. Asistentka se je snažila zapojit mezi děti. Učitelka nedělala rozdíl mezi nimi a ostatními dětmi,“ vzpomíná Michaela na důvody, proč byla přesvědčena, že synové zvládnou i běžnou základní školu. Jinou možnost než integraci nebo inkluzi si nepřipouštěla. Pak přišel zápis.

„Původně jsme měli přislíbeno rozdělení dvojčat do dvou tříd a zažádáno o asistenty. Přes všechny naše snahy nám kluky ale do první třídy na klasické základce nevzali,“ vypráví Michaela. Naopak jí doporučili, aby syny dala nejen do speciální, ale nejlépe do internátní školy, aby si prý odpočinula. „Věděla jsem, že je do takové školy, kde evidentně nemají zájem o děti, které jsou sice šikovné, ale nejsou tabulkové, nedám,“ popisuje zkušenost máma.

Po odmítnutí rodina vyhledala speciální školu, kde Péťu s Františkem nevnímali jako soubor diagnóz, ale jako osobnosti. „Ve třídě jsou čtyři prvňáčci, čtyři děti v přípravné třídě, mají dvě asistentky, jednu paní učitelku. Funguje to skvěle,“ říká Michaela. Líbí se jí, že s kluky nikdo nezachází jako s chudáčky, že je ve škole vedou k samostatnosti jak v hodinách, tak o přestávkách. Po zkušenosti, kterou má, by své syny prý do normální základní školy nedala.

„Teď už vím, že kluci mají svoje limity. Čtení, psaní a počty, které je třeba zvládnout v první třídě, mají rozložené na tři roky. Denně doma i ve škole drilují, píší a jsou nadšení, že jim to jde a že je někdo pochválí. V normální škole by jim paní učitelka nemohla věnovat tolik času, kolik potřebují, a nezažili by ani úspěch,“ míní maminka.

Navíc podle ní nejde jen o zvládnutí učební látky. „Tyto děti se špatně zapojují do kolektivu. Mají buď přehnané sociální vazby, nebo nechtějí žádné. Chtějí svůj klid. Některým věcem prostě nerozumí, nepochopí každou srandu, ironii, nadsázku. Je pro ně stresující, když nechápou, co se po nich chce. V tu chvíli to berou jako útok na sebe,“ objasňuje Michaela. Je přesvědčená, že děti, jako jsou její synové, budou v současných podmínkách na okraji třídy, pozadu za všemi a budou to pociťovat.

Dnes by paní Michaela Péťu s Františkem do »továrny na vzdělání«, jak říká, nedala. „Nedovedu si představit, že by učitelka o přestávce kontrolovala, zda po sobě dítě spláchlo a umylo si ruce nebo jestli si papuče obulo správně. Předpokládám, že by si ani nestihla všimnout, že má obráceně kalhoty a má je pořád spadlé pod zadkem,“ pochybuje Michaela.

Slučování škol neodsuzuje, ale nemělo by podle ní být za každou cenu. „Je toho ještě tolik co řešit na běžných školách, že inkluzi touto formou vidím jen jako něčí náhlý nápad, který si za rukojmí bere naše děti, a je jedno, zda jsou nemocné, postižené nebo úplně v pořádku,“ dodává. Maminku nedávno rozčílil i nový dokument, který dostala ve škole k podepsání, aby mohli kluci nadále chodit do praktické školy.

Rodiče jsou v něm kromě jiného upozorněni, že učitelé praktické školy, tedy speciální pedagogové, »nejsou vzděláni oborově, tudíž se dítěti nedostane vzdělání od kvalifikovaných pedagogů«. „Dokument uráží učitele v těchto školách – a nejen je, ale i pracovníky těchto zařízení obecně. Uráží i rodiče, kteří se rozhodli dát svým dětem, které na běžnou základní školu prostě nemají, v rámci svých možností to nejlepší,“ míní Michaela.

Video se připravuje ...
Další videa