Klaus ml. ostře o pamlskové vyhlášce: Otevírá se mi kudla v kapse

Autor: Jaroslav Šimáček - 
12. 1. 2017
14:00

Dva muži s bohatými zkušenostmi z českého školství, dva různé názory na pamlskovou vyhlášku, která od začátku ledna naplno platí v českých školách. Podle Václava Klause mladšího, experta ODS na oblast školství, je to další zbytečná státní regulace. Podle šéfa školského výboru ve Sněmovně Jiřího Zlatušky (ANO) je to naopak rozumná věc. Vyhláška školním bufetům nakazuje, co smí a co nesmí dětem prodávat.

Když ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) prosadila takzvanou pamlskovou vyhlášku, zvedla se vlna kritiky. A ta neustává ani poté, co novinka od 1. ledna 2017 platí „natvrdo“. Do škol míří kontroloři, aby dohlédli na to, zda se dětem neprodávají nezdravé a nepovolené potraviny. Jenže tahle nová regulace přijde kritikům jako další zbytečný zásah do českého školství.

„Školy jsou od toho, aby se děti něco naučily, já si samozřejmě nepřeju, aby moje dítě vypilo ráno dva litry coly a snědlo sedm hamburgerů, ale od toho je rodina, od toho je rozumná paní učitelka, rozumný ředitel. Snaha státu je nesmyslná. Slavnostně nyní vyhlašuje nějaké své představy, které stejně nefungují, protože si dítě nakoupí u Vietnamce cestou do školy nebo si to přinese z domova,“ řekl Blesk.cz Václav Klaus mladší, nynější expert ODS na oblast školství. V minulosti dlouholetý ředitel prestižního pražského gymnázia.

Klause mladšího štve zavírání bufetů

Václavu Klausovi mladšímu nevoní, že kvůli vyhlášce některé školní bufety zavírají. Jejich provozovatelé si stěžují, že jsou normy příliš přísné a nemají pořádně co prodávat. „Připravilo to o práci spoustu lidí, spousta bufetů v českých školách zavřela. To jsou věci, u kterých, když to řeknu lidově, se mi otevírá kudla v kapse o nich vůbec slyšet,“ říká Klaus.

Sám přitom kroutí hlavou nad přísností nových regulí. „Jsou situace, kdy ve školce nemůže být šunka coby uzenina. Moje dcera jde do školky, tam nemůže mít šunku. A pak jde k babičce a protože miluje lovečák, tak tam sní deset deka lovečáku. A je to situace, kterou řeší poslanci, ministerstvo, kontroloři...,“ dodal v reakci pro Blesk.cz Klaus, který na půdě Sněmovny vystoupil s kritikou stávajících poměrů v českých školách, konkrétně především upadající vzdělanosti deváťáků.

Zlatuška: Nářky nejsou oprávněné

Ve Sněmovně Blesk.cz zastihl i šéfa tamního školského výboru (resp. Výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu mládež a tělovýchovu) Jiřího Zlatušku, který má také se školním prostředím bohaté zkušenosti – byť především s vysokými školami, kterých se pamlsková vyhláška netýká. Stejně jako těch středních. 

„Je to rozumná věc. Nesouzním s kritiky pamlskové vyhlášky, kteří soudí, že je to příliš přísné a že se téměř tam nedá co prodávat,“ řekl Blesk.cz bývalý rektor Masarykovy univerzity. „Nářky na to, jak moc to omezuje, nejsou oprávněné,“ míní.

Podle Zlatušky se navíc šíří o pamlskové vyhlášce některé nepravdivé mýty. Pravdou třeba není to, že by vyhláška zakazovala ochucené jogurty. „Problém budou mít ty, které mají nad přirozený obsah cukru, kdy je tam kromě ovoce ještě dodávaný cukr navíc. Ostatně ani závislost, kterou si psychicky děláme na přísunu cukru, není věc, kterou je možné přehlížet,“ upozorňuje profesor Zlatuška. 

Podle Zlatušky však musí především přijít poptávka škol po dodavatelích – je totiž nutné se postarat o to, aby skutečně vznikla poptávka po stravě, která není vyloženě špatná z hlediska znalostí, co máme, vycházejících třeba ze standardů Světové zdravotnické organizace, podotýká Babišův poslanec. Vzpomněl i to, když ministryně Valachová nakráčela do Sněmovny se zdravými pamlsky - hájit právě pamlskovou vyhlášku na jednání Zlatuškova výboru. 

Zlatuška vzpomínal na zdravé mlsání

„Když jsme měli zasedání výboru, tak paní ministryně s sebou dovedla jednoho dodavatele, který nám tady nechal velký vzorek toho, co je možné v rámci pravidel pamlskové vyhlášky do škol dodávat. Musím říct, že mě to zcela uspokojilo, byla tam pestrost, bylo to chutné a jedná se jen o to, aby dodavatelé nedodávali výrobky, kterými učí konzumenty, aby si navykali na ty nejhorší chutě, které je potom vedou k tomu, že nic jiného nevyžadují. S tím je třeba začínat od útlého věku a je zcela v pořádku, že regulace toho, co je možné ve školách podávat, v tomhle směru je,“ řekl Blesk.cz Zlatuška.

„Chápu to, že si to děti mohou koupit mimo. S tím se těžko dá co dělat. Ale minimálně tuto složku, kde se jedná o školní prostředí, tam je dobře, že se něco dělá,“ dodal

VIDEO: Ředitel malostranského gymnázia Tomáš Ledvinka zkritizoval pamlskovou vyhlášku

Video Ředitel Ledvinka o pamlskové vyhlášce: Děti si koupí jídlo jinde. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

resty ( 2. října 2017 11:15 )

Nevím proč se Klaus ml.nezmíní o škole Pork kde řediteloval prvně jsem myslel že byl propuštěn že bräl úplatky ale časem jsem zjistil že byl proti úplatkům ale to bych mu ukřivdíl poněvadž tato škola je přimo semeniště úplatků připravte si alospoň150 tis.Kč pokud vaše ďítě neprojde výběrem pro nästup do 1 třídy i když skonči uplně poslední 150 tis.to spraví.Zkrätka to je jen čast etapy kterä väs ještě čekä.Zkrätka to není pro chytré ale pro bohaté.

Heliber ( 12. ledna 2017 22:35 )

Copak neznáte trefné označení: Víno pije a vodu káže. A není to jen o pamlskové vyhlášce. Prostě jsou už ti nejlepší z nás úplně mimo realitu a mělo by asi zase dojít k totalitní výměně.

Heliber ( 12. ledna 2017 22:33 )

Tak je to už hezkých pár desítek let, co jsem byl na základce a na průmce a mohu prohlásit, že na obou školách nějaká forma bufetu byla. Jen Chlapecká škola v Novém Bydžově se vymykala, tam nebyla ani děvčata, abychom se náhodou nezkazili.

paralenka ( 12. ledna 2017 19:49 )

A u Sobotky, už má ksicht jako měsíc v úplňku nebo kobliha! Prostě vyžranej!!!

paralenka ( 12. ledna 2017 19:45 )

Marcelo, základku mám za sebou skoro půl století, ale už i my jsme znali školní bufet - školník měl v bufíku čertvé rohlíky, nějaké limonády, koláče, mléko nebo jogurt. Bylo to bezva zpestření domácích svačin. I když bez chipsů nebo coly.

Zobrazit celou diskusi
Další videa