Pamlsková vyhláška komplikuje i obloženou housku, zlobí se exministr Toman

Autor: Jaroslav Šimáček - 
22. prosince 2016
06:25

Exministr Miroslav Toman, který vede Potravinářskou komoru ČR, se zostra pustil do ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Kritizuje její pamlskovou vyhlášku, která má ze škol vyhnat nezdravé potraviny. Podle Tomana je však zbytečnou restrikcí. O tom, co budou děti ve školních bufetech jíst, mají rozhodovat ředitelé a rodiče, nikoli úředníci z ministerstva dle přísných tabulek, podle kterých neprojde ani celozrnná houska se šunkou, míní.

Jeho otec byl ministrem zemědělství (a později i výživy) za komunistů v letech 1981 až 1988. Miroslav Toman mladší tyhle geny podědil. V zemědělství začal podnikat, vedle toho se stal ministrem zemědělství také – v Rusnokově úřednickém kabinetu, kde působil od července 2013 do ledna 2014. 

Vedle téhle ministerské epizody však dělal čtyři roky v resortu i náměstka jeho předchůdcům. A již od září 2007 stojí v čele Potravinářské komory ČR. Coby prezident vede také Agrární komoru – od března 2014, kdy nahradil senátora Jana Velebu.

V rozhovoru pro Blesk.cz se exministr Toman pozastavil nad problémy kolem pamlskové vyhlášky, kterou prosadila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Tomanova Potravinářská komora totiž svolala konferenci „Komu prospěje pamlsková vyhláška?“. Toman a vystupující experti i ředitelé proti pamlskové vyhlášce brojili zásobováni řadou argumentů.

Od příliš přísných kritérií na to, co se ve školních bufetech bude smět od Nového roku prodávat, přes složitost sehnání adekvátních produktů dle tabulek ministerských úředníků na současném trhu po omezenou nabídku pro děti samotné. A to i vlivem toho, že řada bufetů bude muset patrně zavřít. 

Exministr zemědělství: Čím je možné obložit housku?

Padaly obavy i z toho, zda bude nabídka školních bufetů pro studenty vlivem pamlskové vyhlášky dostatečně pestrá. A zda nebude častěji docházet k tomu, že si děti zkrátka a jednoduše koupí jídlo jinde. Třeba naproti škole v „Mekáči“. Problémem může být i to, že ony ministerstvem propagované zdravé potraviny mohou být dražší a studenti je nebudou kupovat.

„Upozorňujeme, že potraviny s limity, které jsou ve vyhlášce nastaveny, na trhu v podstatě nejsou, anebo je velmi obtížné je najít. A navíc za rozumnou cenu. Uvedu příklad: U masných výrobků s požadavkem minimálně 10 % čisté svalové bílkoviny, to znamená například šunka, je stanoven obsah soli na úrovni 1,5 gramu na 100 gramů. Nicméně u obloženého pekařského výrobku je stanoven obsah soli na úrovni 1 gram na 100 gramů výrobku. Mě by opravdu zajímalo, čím je tedy možné housku obložit? Mimochodem sýr má povolenou hranici 2 gramy na 100 gramů, takže ten už na housku neumístíme vedle šunky vůbec,“ upozorňuje exministr Toman.

VIDEO: Exministr Toman a výtky Potravinářské komory k pamlskové vyhlášce
Video Exministr Toman: Pamlsková vyhláška nastavila nesmyslné limity. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Čeští výrobci se podle Tomana snaží o snižování cukru, soli a tuku ve výrobcích dlouhodobě. „Proč by dítě nemohlo mít ve školním bufetu možnost koupit namazanou celozrnnou housku se sýrem nebo se šunkou, protože jenom podle úřadu nevyhovuje limitům?“ táže se exministr.

Chápe přitom, že některé potraviny do školních bufetů a automatů nepatří, ale postiženy jsou podle něj „zcestně“ třeba i potraviny, které byly umístěny do programu Školní mléko, kdy nevyhovují tvarohové ani smetanové krémy. „V době, kdy usilujeme o zvýšení spotřeby mléka a mléčných výrobků u dětí a mládeže, je omezení nabízeného sortimentu ‚opravdu vhodným opatřením‘,“ rýpl si do Valachové.

Blesk.cz: Pane exministře, jak vnímáte snahu ministryně Valachové regulovat to, co budou české děti jíst ve školních bufetech?

Toman: Já to považuji za velmi nešťastné tak, jak je to napsáno, protože je to negativistickým směrem. Já si myslím, že ředitelé škol a rodiče jsou svéprávní, takže v podstatě by to měla nechat na nich. Měl by tam být pouze doporučující charakter, a ne restriktivní charakter.

Ministr zdravotnictví Ludvík varuje, že vývoj řady ukazatelů, především obezity, zavazuje stát zakročit alespoň v bufetech ve školách, když nemůže předepisovat rodičům, co jejich děti mají jíst doma. Jak vnímáte jeho argumentaci?

Bylo by lepší dělat edukaci dětí, zvýšit jejich pohybovou aktivitu, než zase dělat další restrikce. Nám jdou velmi dobře restrikce, ale neumíme ty děti otočit pozitivním směrem a to je největší chyba.

Hrozí i zavírání školních bufetů, problémy jich prý může mít až polovina...

Je to nešťastné, když stát vstupuje do jakéhokoli podnikání a cokoli dalšího začne řídit. Znovu opakuji, stálo by za to, kdyby to mělo doporučující charakter, aby provozovatelé bufetů věděli, v jakých mantinelech se mají pohybovat, a záleží na odpovědnosti ředitelů a těch školských rad, kde jsou zastoupeni rodiče, jak vlastně chtějí, aby se jejich děti stravovaly.

Čím ideálně by se z vašeho pohledu měly děti stravovat?

Čerstvou, regionální potravinou, místního původu, podle sezonnosti a hlavně velmi široký sortiment, aby byla rozmanitost.

Na tiskovce se zde naráželo na to, že je obtížné potraviny dle nastavených norem na trhu vůbec najít. Jsou na něm, či nikoli?

Některé potraviny na trhu jsou, ale samozřejmě záleží na jejich kombinaci. Například šunka má obsahovat 1,5 gramu soli na 100 gramů masa a obložená houska šunkou může obsahovat maximálně jeden gram. To jsou ty paradoxy. Šunka to může splňovat, pak se dá na housku, ale už to nesplňuje.

Mají děti mít možnost si ve škole koupit čokoládu, chipsy, jak obhajoval pan ředitel Tomáš Ledvinka z Malostranského Gymnázia?

Když se podíváte do restaurace, tak mnoho dospělých si dá normální oběd a po něm třeba kopeček zmrzliny, nebo někdo si dá kus sýra. Já si myslím, že je to pravě o té vyvážené stravě, že ty děti musíme naučit, co to je vyvážená strava a určitý příjem energie.

VIDEO: Ředitel Ledvinka promluvil o praktických problémech spjatých s pamlskovou vyhláškou
Video Ředitel Ledvinka o pamlskové vyhlášce: Děti si koupí jídlo jinde. - Blesk - Jaroslav Šimáček

libor15 ( 22. prosince 2016 18:49 )

Ta partička ministrů a zejména ministryň z ČSSD je totálně mimo. Chtějí po sobě zanechat za každou cenu nějakou stopu, ale je to spíše hrůza a zmar. Bohužel zbytek vládní party na to není o nic líp. Ach jo

e.44 ( 22. prosince 2016 12:18 )

Co jsem na tu vyhlášku koukala, tak tou neprojde prakticky nic kromě diety pro žlučníkáře, který zároveň trpí vysokým tlakem, cukrovkou, dnou a několika alergiemi, což je shodou okolností případ mého tchána pro kterého není schopná sestavit jídelníček ani vystudovaná dietoložka. Jestli se děti doteď stravovaly ve školách aspoň trochu zdravějc než v mekáči, tak s tím je konec, zase si všechny budou nakupovat sváči mimo školu, jelikož ty bufáče, co nezavřou hned, zavřou pro nezájem nejdýl do měsíce.

dzery ( 22. prosince 2016 11:36 )

Těch pacholků se nezbavíme.

tgbg ( 22. prosince 2016 10:42 )

Jeho otec byl ministrem zemědělství (a později i výživy) za komunistů v letech 1981 až 1988. Miroslav Toman mladší tyhle geny podědil. V zemědělství začal podnikat. A za vlády komunistických vyvrhelů podnikal taky???

noacojezase ( 22. prosince 2016 10:20 )

Ještě bych do škol zavedl automaty na cigarety a marihuanu, protože si stejně mohou koupit jinde.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud