Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Valachová dráždí svačináře. Chlubila se zdravými pamlsky a chce kontroly bufetů

Autor: Jaroslav Šimáček - 
21. prosince 2016
13:30

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) čelí kritice za prosazování pamlskové vyhlášky, podle které mají ze školních bufetů zmizet nezdravé potraviny. Potravinářská komora varuje, že nastavená kritéria jsou přísná. Nutriční terapeutka Květa Krajíčková dodává, že nabídka ve školách bude příliš omezená a děti neuspokojí. Valachová však spojila síly i s novým ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem (ČSSD). A na školském výboru zapózovala s nezávadnými „pamlsky“.

Zatímco v pražské galerii Černá labuť debatovali odpůrci pamlskové vyhlášky, která má naplno platit od 1. ledna 2017, ministryně školství Kateřina Valachová nabízela na školském výboru ve Sněmovně kolegům poslancům „svačinu, která je v souladu s pamlskovou vyhláškou“.

Všem chutnalo a je to důkaz, že to jde. Zároveň jsem se dohodla s ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem na společném postupu při prosazování této vyhlášky,“ podotkla Valachová na Facebooku. A pochlubila se i fotkou s „pamlsky“.

Valachová: Do škol zamíří kontroloři

Ministryně upozornila také, že během přechodného období, kdy se mají školní bufety přizpůsobit tomu, co smí a nesmí na svých pultech nabízet, budou sice školy obcházet kontroloři a dohlížet na dodržování předpisů, „nebudou ale udělovány sankce vůči provozovatelům zařízení, bude jim naopak poskytována metodická pomoc“.

„To znamená, že kontroloři budou na místě vysvětlovat pracovníkům prodejen, bufetů a dalších zařízení, které konkrétní potraviny a z jakého důvodu jsou zakázané, a budou jim také navrhovat případná alternativní řešení. Jde nám především o zdraví dětí, nikoli o zájmy provozovatelů,“ ujišťuje Valachová. 

Že by však nepadla vůbec žádná pokuta, to se čekat nedá. „Pokud ale kontrola objeví porušení jiných zákonů nebo závazných vyhlášek, bude samozřejmě postupováno naprosto standardním způsobem,“ dodává ministryně.

Exministr Toman: Zrušte celou vyhlášku

Jedním z velkých odpůrců vyhlášky je přitom exministr zemědělství Rusnokovy vlády a dlouholetý prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. To, že kontroloři, kteří zamíří do škol, nebudou zpočátku kontrolovat, ale spíše radit, co mají bufety prodávat, vnímá podle něj někdo možná pozitivně, on ale s vyhláškou jako takovou nesouhlasí.

Rozhodovat o tom, co se bude prodávat ve školních bufetech, by podle Tomana měli školy a ředitelé, nikoli ministerstvo se svými úředníky. 

„Já bych vzhledem k provozovatelům opravdu dával doporučující charakter, než zase zavedeme nějaké restriktivní opatření a zase vyhrožujeme dalšími a dalšími pokutami. Možná to někdo může vnímat jako pozitivní krok, ale já bych vnímal jako pozitivní krok zrušení vyhlášky a zároveň, aby to eventuálně mělo jen doporučující charakter,“ řekl Blesk.cz Toman.

VIDEO: Exministr Toman kritizoval nařízení na akci „Komu prospěje pamlsková vyhláška?“

Video  Exministr Toman: Pamlsková vyhláška nastavila nesmyslné limity.  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Ministr Ludvík varuje: Roste obezita dětí

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) naopak snahu Valachové o úspěch pamlskové vyhlášky v praxi podporuje. „Vývoj řady zdravotních ukazatelů našich dětí, především tedy obezity, nás přímo zavazuje zakročit,“ míní Ludvík.

„Stát nemůže předepisovat rodičům, jak se mají stravovat jejich děti, může ale v zařízeních, které financuje, říci, co je zdravé. To ale neznamená, že nezdravé potraviny jsou nebezpečné,“ dodává ministr.

Podle ministryně Valachové bude období bez sankcí trvat maximálně několik měsíců. Mezi resorty nyní dochází k debatě o další spolupráci. „Jednáme také s ministerstvem zdravotnictví o tom, jak nejvíce usnadnit provozovatelům jejich práci,“ ujišťuje Valachová.

S ní i Ludvíkem chce však jednat také Toman. „Zavoláme paní ministryni a panu ministrovi a požádáme o schůzku. Já věřím tomu, že pan ministr a paní ministryně si čas na nás najdou,“ řekl Toman novinářům. Podle něj „všechno, co vychází z ministerstev, je vždycky samozřejmě to nejlepší, co může být“. „To už jsme tu slyšeli mockrát,“ dodává s tím, že o pamlskové vyhlášce to podle něj neplatí.

Výživová poradkyně s vyhláškou souhlasí

S postupem při omezování nezdravých potravin ve školách naopak souhlasí výživová poradkyně Margit Slimáková. Podle ní se úřady, lékaři a další profesionálové shodují, že „uvedená vyhláška podporuje zdraví školáků, v žádném případě nemá za cíl rušení bufetů“, jde tak prý hlavně o omezení prodeje potravin s neblahým dopadem na dětský organismus. 

„Na výživových hodnotách lze určitě ještě pracovat tak, aby byla nabídka školních bufetů pestrá a přitom zdravá a v souladu s tzv. pamlskovou vyhláškou,“ míní Slimáková.

Nutriční terapeutka: Příliš přísná kritéria

Jenže právě sladit nabídku školních bufetů s nabídkou řetězců a dodavatelů na jedné straně a s vyhláškou na straně druhé, vidí jako problém nutriční terapeutka Květa Krajíčková. Ta pro jeden velkoobchodní řetězec dělala průzkum, aby v jeho zařízení našla 100 až 150 potravin, které vyhovují pamlskové vyhlášce. Zkoumala ovoce, zeleninu, masné i mléčné výrobky, ale třeba i nápoje a cukrovinky. 

„Vyhlášce vyhovuje pouze omezený sortiment výrobků. Jestli lze splnit požadavky pamlskové vyhlášky ze stávajícího sortimentu potravin na trhu? Částečně lze, ale musíme se zříct pestrosti stravy, rovnoměrného zastoupení živin, protože v takto zastoupeném sortimentu potravin nemůžeme mít všechny živiny, které dětský organismus potřebuje ke svému vývoji,“ upozorňuje Krajíčková.

Problém dle ní může být například u mléčných výrobků. „Naprosto nevyhovují krémy, dezerty, takové ty, na které jsme byli zvyklí – Pacholíček, termix. Nevyhoví většina ochucených jogurtů,“ uvádí nutriční terapeutka.

Vyhovují tvrdé sýry do 30 % tuku, ale nikoli třeba mozzarella ve slaném nálevu. „Uzeniny – žádný vyhovující výrobek, dokonce ani dětská šunka nevyhověla kvůli obsahu soli. Bílkoviny by měla dost, ale sůl bohužel také,“ pokračovala. Podle Krajíčkové jsou zkrátka kritéria příliš přísná.

Budou děti stát o omezenou nabídku?

Nevyhověly ani snídaňové cereálie či máslo, stejně tak žádná z limonád či ovocných přesnídávek. „Ovoce a zeleniny v syrovém stavu vyhovují kompletně, ale musí se dál upravovat. Vyhovuje i ovoce sušené mrazem, ale u toho je problém cena, protože 50 gramů vyjde na 80 korun plus další marže a pochybuji, že by si to někdo ze školáků koupil,“ poznamenala.

„Nejdůležitější ze všeho potom je to, jestli ti budoucí strávníci by o takto omezený sortiment stáli. Jestli by to kupovali a jestli by to jedli. Já si osobně myslím – mám také 14letou dceru –, že ne. Já jí, pravda, dávám svačiny, ale je dneska spousta rodičů, kteří místo svačiny dají dětem peníze, ať si něco koupí. Ať už v bufetu, nebo cestou do školy,“ varovala Krajíčková.

ptacek5 ( 22. prosince 2016 12:02 )

Obezita dětí by se spíš měla řešit přidání hodin tělocviku a jejich dodržování. Zajímalo by mě jestli takové pochoutky, co má paní ministrině na tácech jí její děti. Co je špatného na housce s máslem a se šunkou. EU a její předbíhání nás sežere. Hlavně, že v bufetu se pánům ministrům podává zdravá strava a panáčky za lidové ceny.

vlasta1 ( 21. prosince 2016 16:15 )

Valachová je chytrá jak EU tam si také vymýšlí blbosti a sami víme co na to veřejnost. Ze svačiny nikdo neztloustne ale z celého životního stylu ano. Tak by mě zajímalo co dělá Valachová pro to aby se aby se toto změnilo v opačném případě se jedná pouze o lobby. Jó ti amatéři.

moiaza ( 21. prosince 2016 15:41 )

 Tak to dopadne, když funkci dostane břídil. Aby se to nepoznalo, vymyslí lejstro.

111pavel111 ( 21. prosince 2016 14:57 )

Vrchnost poroučí.............Já chci a chci !!!!!!!!

JanekSulc ( 21. prosince 2016 14:33 )

A asi nedráždí svými blbými nápady jen svačináře.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa