„Ruské tanky budou v Praze.“ Experti: Čechy i Slováky ohrožuje propaganda

Autor: Jaroslav Šimáček - 
9. 6. 2016
16:25

Naše tanky budou v Praze, křičí ruští nacionalisté na videu, které se promítalo v Senátu na semináři o ruské propagandě. Ta ohrožuje i Česko, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Před formováním domobran a dalšími podobami a vlivy propagandy pak varoval slovenský host a bezpečnostní expert Jaroslav Naď. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj není žádný lidumil a Česko i Slovensko čeká boj. O demokracii.

Evropa má sama o sobě vnitřní problémy a Rusové se toho snaží využít, uvedl politický komentátor Alexandr Mitrofanov jako jeden z řečníků. Využívají k tomu prý propagandu a dezinformace. Konference o těchto problémech proběhla ve čtvrtek v jednacím sálu Senátu a navázala na Audit národní bezpečnosti, který se týká hrozeb, jimž Česko čelí.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) při té příležitosti připomněl, že se chystá na ministerstvu vnitra vytvořit malé oddělení pro boj proti terorismu včetně kyberterorismu a byl by rád, aby se zaobíral i fenoménem internetové války a propagandy.

Slovenský host: Putin nikdy neměl šlechetné cíle

Jedním z hostů semináře spolupořádaném Chovancovým ministerstvem byl i Jaroslav Naď, ředitel programu pro obranu a bezpečnost Slovenského institutu pro bezpečnostní politiku. Podělil se o slovenskou zkušenost s opatřeními proti propagandě. „Ruská propaganda velmi výrazným způsobem útočí na obě dvě naše země. A nejen na ně,“ upozorňoval Naď, podle kterého dnes „zápasíme o budoucnost demokracie ve střední Evropě“.

„Prezident Putin nikdy nebyl nějakým lidumilem, nikdy neměl nějaké šlechetné cíle,“ míní Naď a promluvil o příkladech ruské propagandy na Slovensku. O proruských médiích i vlivových skupinách, billboardové kampani, šíření poplašných zpráv, ale i lidech, které označil za trojské koně na Slovensku, kteří komunikují ruskou agendu.

Video Slovenský expert Jaroslav Naď o ruské propagandě na Slovensku - Blesk - Jaroslav Šimáček

Vzpomněl však i to, že se do slovenského parlamentu dostala „neonacistická stana“, čímž myslel stranu Mariana Kotleby. „Nejen Kotleba je problém naší politické scény, my tam máme i několik dalších politických stran (...) včetně šiřitelů ruské propagandy a konspirace,“ řekl Naď.

Jako další z problémů jmenoval vytváření polovojenských skupin na Slovensku. Slovenští branci a Vzdor Kysuce, kteří trénují v lesích a pod dohledem stále aktivních členů slovenských bezpečnostních služeb. „Propaganda cílí na mladé lidi na Slovensku a bezpečnostní složky,“ uvedl Naď. Podle něj je výrazným způsobem třeba pozměnit školní osnovy, protože ani na Slovensku by to nedopadlo dobře při průzkumu, co lidé ví např. o roku 1968, ale také o aktuálním dění na Ukrajině.

Propagandou ohrožuje děti i důchodce

Komentátor Mitrofanov varoval, že Rusko vede proti Evropě hybridní válku. „Nejde o klasickou válku směrem k Evropě, směrem k Ukrajině částečně o klasickou válku jde, nedošlo sice k velkým operacím, ale jak přiznal sám Putin, byli tam použiti vojáci,“ zmínil. Jako důkaz předložil i strategii národní bezpečnosti Ruské federace přijatou 31. prosince 2015, podle které jsou nepřítelem Ruska Spojené státy a jejich spojenci. Tedy i Česko.

Jako příklad takového přístupu Mitrofanov promítl několik ukázek z ruské propagandy i ruské reality. „Naše tanky budou v Praze,“ zaznělo při pokřiku na jedné z demonstrací ruských nacionalistů. „Dnes Krym, zítra Řím“, „Na Berlín – pro Němky“ varovaly nápisy v ruských ulicích při oslavách Dne vítězství.

Mitrofanov si připravil také ukázky z vlastenecké výchovy v Rusku – děti plazící se bahnem či ruskou glorifikaci smrti „za vlast“, vštěpovanou v rámci propagandistického videa taktéž již malým dětem.

Podíval se však i na druhý konec generačního spektra. „Důchodci, starší generace, jsou lidé, kteří jsou velmi citliví, velmi otevření všem těm informacím, které jim přicházejí na počítače v českém jazyce z Ruska,“ varoval Mitrofanov před náchylností českých seniorů k přejímání informací z ruské propagandy. Přitom by se prý stačilo jen podívat, jak se „daří“ seniorům v Ruské federaci.

Chovanec vzpomněl uprchlickou paniku

Ministr vnitra Chovanec upozornil, že propaganda má za cíl zasévat v lidech nejrůznější domněnky a pochybnosti a posilovat nedůvěru ve vlastní stát. „Některé režimy nejsou přátelské České republice, nejsou přátelské EU, nemají zájem na tom, aby Evropa byla silná, sebevědomá, aby si uměla řešit své problémy sama,“ uvedl.

Video Ministr vnitra Milan Chovanec o propagandě - Blesk - Jaroslav Šimáček

Vedle ruské propagandy zmínil i další záležitost – vyvolávání paniky v rámci migrační krize. „Pero mnohdy bývá daleko mocnější zbraň než meč a propaganda je de facto mečem současné doby. Když se podíváte na změť informací, na ten obrovský neomezený prostor internetu a to, jak tam jsou informace šířeny, mnohdy záměrně, mnohdy nezáměrně, a co to vlastně vyvolává. Když se podíváte na informace, které byly směrem k migrační krizi, kdy jsme se mnohdy dozvídali, že za kopcem ve vedlejší obci u České republiky je 2 tisíce migrantů, pět tisíc, a on tam nebyl žádný, jakou to v lidech vyvolalo paniku,“ říkal Chovanec.

Bublan: Ruský návrh na ocenění okupantů není legrace

Slova se ujal i exministr vnitra a v současné době senátor za ČSSD František Bublan, který připomněl návrh tří komunistických poslanců z ruské Státní dumy, aby okupanti, kteří v roce 1968 vtrhli do Československa, byli označeni za válečné veterány, tedy ruské hrdiny, kteří by si za své zásluhy z éry SSSR rozdělovali miliony rublů ze státního rozpočtu.

„Lidé v mém věku, co si to pamatují, tu dobu, se nad tím pousmějí a říkají si: to je takové plácnutí do vody. Ale když si potom přečtete na internetu reakce čtenářů, tak zase tak moc do smíchu vám není. Ono se hodně zapomíná a další generace už je ovlivněna úplně jinými informacemi,“ uvedl Bublan, který je předsedou senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Video Exministr Bublan o návrhu ruských poslanců, aby se z okupantů stali váleční veteráni. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Kromě Chovance či Bublana na akci vystoupili i náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová a Jakub Janda z Evropských hodnot. Kalistová se zabývala oblastí propagandy a mediálního práva. Upozornila, že Česko je oblíbeným místem pro licencování stanic – kvůli cenám licencí i volnější legislativě v této oblasti. „Lze si představit i případy, kdy takové vysílání (…) může představovat bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku,“ upozornila. 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lojzo ( 11. června 2016 11:51 )

Že je Mitrofanov kabátník a negramot,dnes ví každý kdo si přečte jeho 2 výblitky.Poukazuje na to,aby se každý podíval jak žijí ruští senioři!Proč to ale neřekne o českých seniorech kteří žijí v 65 % případů v bídě a hladu!Nemají na nájmy,jídlo a vůbec již ne na lékaře.V domovech pro seniory je stejné,jako pobyt ibdiánů v amerických lágrech.Akorát že v zimě mají na pokojích vesměs teplo!Lékařská péče veškerá žádná a když již je,tak otřesná!Mitrofanov by si měl sundat ty brýle!Ovšem bude lepší,když národ sundá brýle všem sluníčkářům,zrádcům,zlodějům a kolaborantům.Čas již nadchází!ONI to vědí a proto chtějí zrušit ÚOOZ!Jdou nekompromisně po nich!

joudajoudovy ( 10. června 2016 07:27 )

at se vsichni politici a korporatnici sveta jdou bodnout s jejich demagogii. amici melou z posledniho a potrebuji rozsirovat trhy a drancovat prirodni zdroje. rusko ma sve starosti a je rado, ze je rado. a pokud si chrani sve hranice, dela to kazdy stat, pouze mocipani evropy nekonaji a nechavaji ji znicit. az to bouchne, opet v tom bude mit pazoury uncle sam, ktery neco vyprovokuje, aby mel duvody k zahajeni valky. nebylo by to poprve. jak se nechal slyset jeden americky expert, okupace amiky ma tri kroky: 1.krok- do ulic vtrhnou nespokojeni, zaplaceni kriklouni. pokud nedojde k novym volbam a neni zvolen amiky dosazeny politik, nasleduje krok č.2. 2.krok - atentat na hlavu statu, kterou lid stale podporuje. neni-li zvolen amiky dosazeny novy politik, nasleduje krok č.3. 3.krok - vpad vojka, ktere jde "zklidnit" rozvasnene davy a ochranit prumysl pred znicenim. viz afrika, jizni amerika, asie. tez neni sporu, ze amici pouzivaji biologicke zbrane k regulaci obyvatelstva - ebola, zika. v zivotopisnem filmu o AIDS a homosexualech, jeden z hlavnich hrdinu rika: "15.let jsme bojovali za sva prava, a nyni, kdyz se lidem nelibi nase otevrenost a hromadne orgie, vlada na nas poslala vir HIV. jiz me nebavi zit, behem 14.dni mi zemrelo 70kamosu a lide me nanavidi, ze jsem maly zid s aidsem". pokud uncle sam nebude zastaven, s nasi planetou je konec, vcetne ivana.

japos22 ( 10. června 2016 05:29 )

Je to děs, ČSSD ve vládě jsou těžce vyměklí mozci

flesch2z ( 9. června 2016 22:45 )

Ti amíci si fakt myslí, že jim sežereme všechno, to by jsme nesměli přijít jako jedna z jejich posledních obětí na řadu.

flesch2z ( 9. června 2016 22:40 )

No vidíš, Sobotka s Chovancem tomu věří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa