Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Schwarzenberga zděsili Rusové. Okupantům ČSSR chtějí dát miliony a uznání

Autor: simao, ČTK - 
7. června 2016
19:45

Rusové chtějí zkreslit historii, bouří Karel Schwarzenberg (TOP 09) a další čeští politici. Trojice ruských poslanců totiž předložila ve Státní dumě návrh na to, aby sovětští okupanti Československa z roku 1968 byli uznáni za válečné veterány. A díky tomu ročně získávali miliony rublů.

Návrh přiznat status válečných veteránů sovětským účastníkům okupace ČSSR z roku 1968 předložila trojice komunistických poslanců. Cílem „vojensko-strategické operace Dunaj“ bylo podle nich potlačení převratu v Československu, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice.

Schwarzenberg a spol.: Skandální návrh

Počínání ruských poslanců rozlítilo představitele TOP 09. Ti v čele s Karlem Schwarzenbergem označili jejich záměr za snahu o „zkreslování historie“. Jejich argumenty označili za „ostudnou falzifikaci“ událostí.

„Odmítáme jakékoli historické posouvání událostí spojené s rokem 1968. Důvody, které ruští poslanci uvádějí pro tento návrh, jsou ostudnou falzifikací událostí. Stejně jako celkové odůvodnění invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, podle kterého právě tento vstup vojsk měl zachránit Československo před útokem NATO,“ uvedli čestný předseda TOP 09 Schwarzenberg, 1. místopředseda strany Marek Ženíšek a europoslanec Jaromír Štětina.

„Byť ruský parlament tuto změnu zákona ještě nepotvrdil, považujeme tento návrh za velmi skandální,“ uvedli ve společném prohlášení politici z TOP 09. Připomněli, že jsou na Putinově seznamu nežádoucích osob a mají zákaz vstupu na území Ruské federace. Vyzvali přitom ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby povolal ruského velvyslance k vysvětlení. A také aby jednal český velvyslanec v Moskvě, jímž je zástupce českých komunistů Vladimír Remek.  

Ministerstvo zatím ruský návrh nekomentovalo, Irena Valentová z tiskového oddělení úřadu ale ČTK řekla, že se vyjádření připravuje.

Opatření by Rusy stálo miliony ročně

Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila Československo v srpnu 1968. Zlehčovat tyto události se čas od času snaží i někteří čeští politici. Šéfka pražské KSČM Marta Semelová to ve vysílání v ČT označila za „internacionální pomoc“. Během pořadu, ve kterém dnes již zesnulého spoluautora zvacího dopisu pro Sověty Vasila Biľaka označila za pozitivní postavu našich dějin. 

Jednotky sovětské armády ze země odešly až po pádu komunismu v roce 1989. Poslanci Jurij Sinělščikov, Nikolaj Kolomejcev a Sergej Rešulskij nyní navrhují, aby se přiznání výhod válečných veteránů týkalo osob starších 67 let, které „projevily statečnost a pevnost při plnění vojenských povinností v podmínkách válečného stavu v ČSSR od srpna do listopadu 1968“.

V Rusku nyní žije odhadem asi 20 000 lidí, kteří se okupace ČSSR přímo účastnili. Ruskou státní pokladnu by podle agentury RIA Novosti opatření stálo ročně 119 milionů rublů (téměř 44 milionů korun).

Zdůvodnění návrhu připomíná způsob vyjadřování v dokumentu KSČ Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti, který se v období normalizace v 70. letech stal v Československu platformou pro stranické „prověrky“ a rozsáhlé čistky.

Ruští poslanci uvádějí, že opoziční síly v ČSSR zahájily přípravu státního převratu s cílem likvidace socialistického zřízení a sblížení s tehdejším západním Německem. Do ČSSR prý přijelo celé velení západoněmeckého armádní sboru, aby vytyčilo trasy chystaného útoku NATO. Proto Varšavská smlouva musela zasáhnout, aby „skoncovala s mnichovanskou politikou“ československého vedení.

Ruští komunisté: Po roce 1990 se prudce snížila životní úroveň

Zásah podle ruských poslanců nebyl zbytečný, protože došlo „k upevnění ekonomického potenciálu ČSSR“ po dobu dalších 22 let. Po roce 1990 ale bývalé státy Varšavské smlouvy „ztratily svou národní svrchovanost a prudce snížily svůj ekonomický potenciál a životní úroveň obyvatelstva“, lkají nyní ruští komunisté.

Navrhovatelé se přitom také snaží vyvrátit představy, že okupace Československa nebyla bojovou akcí. K aktivním bojovým operacím sice nedošlo, ale k častým ozbrojeným srážkám prý ano. Poslanci jmenují údajné přestřelky u Banské Bystrice a Rakovníku.

nezadat1 ( 21. srpna 2016 13:50 )

 Ať drží rypák,jeho rodina spolupracovala s nacisty a dokonce na jejich území měli pracovní lágr který využívali ve svůj prospěch a tím pádem debil havel prolomil Benešovy dekrety když mu byl neoprávněně vrácen majetek,nemluvě o havlovi kterého K.H.Frank houpal jako dítě na kolenou,jasná kolaborace.Jenže ho fetoše jako lehce zmanipulovatelnou loutku potřebovala západní demokracie aby nás vykradla a sama se mohla zbavit starých shnilých zásob potravin kterýma zaplavila náš trh když zničila náš vyspělý zemědělský trh.

dzery ( 20. srpna 2016 10:48 )

A jaké spaní máš ty,v klecovém lůžku??

dajca2 ( 9. června 2016 21:30 )

Návrh v ruském parlamentu podali 3 !!! komunističtí poslanci. Panečku to je řevu. Pozveme velvyslance, uděláme na ČT důležitý pořad, pošleme do Kremlu varování a podle Karla Schwarzenberga by jsme se měli děsit. Nyní si představte, kdyby ti poslanci byli 4.

joudajoudovy ( 8. června 2016 09:27 )

proc kaja tak krici? ja bych v tom videl novy odbyt pro berechovku a pozvani delniku k odbahneni rybniku, na ktremu mu kalousek jiz davno dal dotace a nic se neprovedlo. bohuzel by karl musel maknout a nevysedat i nevykecavat se po kavarnach.

st.rec ( 8. června 2016 08:43 )

Dost dobré hodnocení okupace v 68 je že ČSSR zůstala v bloku východních zemí a s fungujícími podniky.Rozkrádání totiž mohlo začít už tehdy a dnes by tady byl úplně jiný stát.A asi to bude jiný stát ve kterém naše děti budou v podnájmu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud