Rusko by se bez sankcí „roztahovalo“ na Ukrajině víc, znělo Pražským summitem

Putin se s Ukrajinou přepočítal. Neměl takovou podporu, jak si myslel. Teď chce v zemi alespoň zamrzlý konflikt.
Autor: Zuzana Štíchová - 
7. 6. 2016
19:10

Sankce uvalené na Rusko kvůli anexi Krymu jsou velmi dobře nastavené a fungují. Shodli se na tom odborníci na Pražském evropském summitu. Pokud by Evropská unie nereagovala, agrese na Ukrajině by byla podle některých navíc mnohem větší.

Už dva roky se táhne konflikt, během kterého Rusko oddělilo od Ukrajiny Krym a připojilo ho ke své federaci. Reakce Evropské unie a USA na sebe nenechaly dlouho čekat. Sankce směrem k vrcholným představitelům Ruska se postupně rozšiřovaly a zpřísňovaly. Podle expertů na Pražském evropském summitu mířila omezení správným směrem – vynechala obyčejné lidi.

„Pokud by nebyly sankce, viděli bychom daleko větší vojenské operace na Ukrajině. Zřejmě se to nikdy neprokáže, ale jsem o tom přesvědčen,“ prohlásil o trestu pro Rusko moldavský bezpečnostní analytik Nicu Popescu.

„Je otázkou, zda by rychlejší a tvrdší sankce bezprostředně po tom, co se stalo na Krymu, pomohly,“ dodal Popescu a zdůraznil, že se v řešení konfliktu musí angažovat také samotná Ukrajina, nejen Rusko a Evropská unie. „Chápu, že je tam válka, Krym a Donbas a všechno... Ale oni zrovna neumírají, aby změnili, co se kazilo posledních 25 let,“ zmínil.

Donbas může být trojským koněm

Experti se také shodli na tom, že pokud by se Donbas bez řádné přípravy vrátil Ukrajině, vyvolalo by to zřejmě další a ještě zuřivější konflikt. „Rusko se bude snažit vnutit Donbas zpět Ukrajině, a to jako trojského koně,“ je přesvědčen Brian Whitmore, novinář z Rádia Svobodná Evropa, který na Ukrajině několik let žil. „Dokud je v Rusku stávající režim, bude pro něj Evropa vždy problémem. I proto budou například dále financovat euroskeptické strany, jako je Marine Le Penová,“ dodal.

Americký novinář je také přesvědčen, že Putin udělal s Ukrajinou chybu. Myslel si, že invaze bude postupovat mnohem snadněji, a tudíž i rychleji. „Putin se přepočítal, myslel si, že Ukrajinci budou více prokremelští. Žil jsem v Oděse rok, mohl jsem mu říct, že ne. Oni mají rádi svou svobodu,“ poznamenal ironicky Whitmore.

Ukrajince naopak anexe stmelila. Podle průzkumů se jejich národní hrdost téměř zdvojnásobila. „Zatímco dříve to bylo kolem 50 nebo 52 procent, od roku 2014, kdy proběhla anexe Krymu, je to téměř 90 procent,“ připomněl průzkum kyjevského sociologického institutu Alexander Duleba ze Slovenské společnosti pro zahraniční politiku.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

19jirka74 ( 9. října 2016 22:03 )

 Je to jako asi jako droga, získám uzemí a po čase chci další a pak zas další. Viz 2svět. válka- Německo! Dobře že aspon ekon. sankce a cena ropy ted trochu zabírají.

1pepan ( 8. června 2016 13:38 )

To se tedy sešla banda konspirátorů, díky ruským sankcím jsme přišli o stálého obchodního partnera, volové.

1pepan ( 8. června 2016 13:35 )

A že se jich ti amíci tak bojí, nevíš čím to tedy je, že se tak rozlézají? 

marais ( 8. června 2016 08:49 )

přesně. hlavně ať si majdanské vystřízlivění neléčí útěkem k nám...

marais ( 8. června 2016 08:46 )

Za boje na Donbasu si může majdanská parta sama...navíc, UA byla obchodně i ekonomicky orientovaná na RF a kde teď své zboží zpeněží???????? v EU snad? škoda že nemůže Putin ustřihnout plynovod přes UA a měl by od nich pokoj...

Zobrazit celou diskusi
Další videa