„Nepřijímáme vás,“ řekla Ukrajina Babičovi. Velvyslance z Ruska nemá už 2 roky

Autor: ČTK, tmp - 
4. 8. 2016
20:44

Mezi Kyjevem a Moskvou se rozhořel další spor, tentokrát o osobu nového ruského velvyslance na Ukrajině. Prezident Vladimir Putin koncem července odvolal z Kyjeva dosavadního velvyslance Michaila Zurabova a o pár dní později Rusko v souladu s diplomatickými zvyklostmi požádalo Ukrajinu o souhlas (agrément) s vysláním nového velvyslance Michaila Babiče. Odpovědi Kyjeva se ale Moskva nedočkala.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Olena Zerkalová prohlásila, že Kyjev se osobou příštího ruského velvyslance zabývat nehodlá. Politický ředitel ministerstva Oleksandr Makyjev konstatoval, že nepřítomnost ruského velvyslance v Kyjevě není něčím, co by bylo pro dvoustranné vztahy určující.

Určujícím faktorem zůstává ruská agrese. Debaty o jmenování toho či onoho jsou z tohoto pohledu zcela druhořadé, řekl ve čtvrtek novinářům Makyjev.Návrh na jmenování Babiče, původně vojáka, který byl v sovětské éře pracovníkem tajné služby KGB, považují ukrajinská média za ruskou provokaci. Odepřením agrément Ukrajina nejspíš našla způsob, jak fakticky přerušit diplomatické styky s Ruskem, aniž by to učinila oficiálně. To je pro nás optimální varianta, napsala ve čtvrtek v komentáři státní agentura Ukrinform.

Ukrajina svého velvyslance v Moskvě nemá od března 2014, kdy byl ambasador Volodymyr Jelčenko odvolán na protest proti anexi Krymu. Velvyslanectví vede chargé d'affaires Ruslan Nimčynskyj.

 

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Zobrazit celou diskusi
Další videa