Coca-Cola naštvala Rusko i Ukrajinu. Krym na mapě řešila i ambasáda

5. 1. 2016
22:08

Americká společnost Coca-Cola se ocitla mezi mlýnskými kameny rusko-ukrajinského sporu, když v propagační kampani na sociální síti zveřejnila mapu Ruska - nejprve bez Krymu, a pak naopak s Krymem. V obou případech si firma vysloužila tvrdou kritiku, a to postupně z obou táborů. Mapa nakonec v úterý z jejích stránek zmizela.

Na ruské komunitní síti Vkontakte se jako součást novoroční reklamní kampaně Coca-Coly objevila na přelomu roku mapa Ruské federace, která vzápětí vyvolala bouři ruských protestů. Nejenže na ní chyběl Krym, který předloni Rusko násilně obsadilo a anektovalo, ale dokonce i Kaliningradská oblast, ruská enkláva zaklíněná mezi Polsko a Litvu, a navíc ještě jižní Kurily, o které Moskva vede už 70 let spor s Japonskem.

Coca-Cola naštvala dvěma verzemi mapy jak Ukrajinu, tak Rusko.Coca-Cola naštvala dvěma verzemi mapy jak Ukrajinu, tak Rusko. | 

V reakci na stížnosti se firma na svých stránkách omluvila a zjednala nápravu. V nové verzi mapy už nechyběl nejen Kaliningrad a Kurily, ale ani anektovaný ukrajinský Krym. Ruské stížnosti ze stránek firmy rázem zmizely. Problém ale zůstal a nová kritika se na americkou společnost sesypala s nemenší silou tentokrát z ukrajinské strany.

Z ukrajinského tábora se ozývaly výzvy k bojkotu Coca-Coly a ve věci v úterý dokonce podle agentury Unian intervenovalo ukrajinské velvyslanectví ve Washingtonu. Následovala další firemní omluva a mapa nakonec zmizela.

Coca-Cola naštvala dvěma verzemi mapy jak Ukrajinu, tak Rusko.Coca-Cola naštvala dvěma verzemi mapy jak Ukrajinu, tak Rusko. | 

„Rozhodli jsme se ji odstranit, i když si mapa nečinila nárok na zeměpisnou přesnost. Byla ale vnímána jinak a vyvolala diskuse,“ uvedla americká firma v komentáři.

Rusko zabralo Krym v březnu 2014, ale Ukrajina a s ní velká část světa anexi odmítá. Evropská unie, Spojené státy a některé další země reagovaly na ruský postup sankcemi, které trvají dodnes.

ivoadler ( 6. ledna 2016 10:55 )

Anexe? Vždyť obyvatelstvo Krymu se drtivou většinou rozhodlo pro připojení k Rusku. Ujasněte si význam cizích slov. Jo, vy ho znáte, ale lež patří k vašemu standartu. 

rumungro ( 6. ledna 2016 01:26 )

Kofola huj,cola fuj.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa