Sankce, sankce a zase sankce: Putin zahájil rok 2016 v „drsném“ stylu

Autor: ČTK - 
1. 1. 2016
07:43

Na Nový rok vstupují v platnost sankce, které zavádí Moskva proti Turecku a proti Ukrajině. Jde v zásadě o trestná opatření, jež sice obě země, proti nimž jsou namířená, v určité míře postihnou, nicméně budou mít nemalý negativní dopad i na Rusko a na jeho obyvatelstvo.

Sankce vůči Turecku vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin v reakci na sestřelení ruského letounu tureckou armádou koncem listopadu nad turecko-syrskou hranicí. Kromě zákazu dovozu potravin například zahrnují pozastavení vládních programů spolupráce nebo omezení pro zaměstnávání tureckých občanů v Rusku. Bude také omezena turistika a pozastaven bezvízový styk. Tyto kroky ovšem dopadají i na Rusy, zejména zúžením sortimentu potravin a nemožností rekreace v oblíbených tureckých destinacích.

Pokud jde o Ukrajinu, Moskva od pátku pozastavuje dohodu o volném obchodu, což je v zásadě sankce za obdobnou dohodu Kyjeva s Evropskou unií, která vstupuje v platnost také v pátek.

Pro Rusko ale i tento krok bude mít nepříjemné důsledky. Ukrajinský prezident Petro Porošenko už podepsal zákon umožňující vládě uvalit na Rusko obchodní embargo. Kyjev počítá se zavedením dovozního cla na nejrůznější ruské zboží a rovněž s omezením importu.

Moskvě už působí ekonomické problémy sankce, které na Rusko loni uvalily západní země, především USA a EU, kvůli anexi Krymu a kvůli krizi na východě Ukrajiny vyvolané proruskými separatisty. Unie své sankce – které pokrývají velkou část ruské ekonomiky, zejména bankovní sektor a ropný a obranný průmysl – prodloužila v prosinci o dalších šest měsíců.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

gabreta ( 1. ledna 2016 14:46 )

Západ vyhlašuje sankce, což u vyhlášení Rusů nazývají "trestná opatření" a ne sankce? Ukrajina chce vyhásit embargo na Ruský zboží? Vdyť hi ta Ukrajinská žebrota nemá čím zaplatit!! Bože ti novináři se předhánějí ve zhovadilostech a mají pocit, že se čtenáři nedostanou k informacím? Ubožáci!!

rumungro ( 1. ledna 2016 14:38 )

Ukrajina dluží Rusku 3mld. dolarů a odmítá to,s pomocí západních bank splatit.Řešením by byĺo,kdyby si to jejich děvuchy v Rusku odmakaly.

arne127 ( 1. ledna 2016 12:04 )

Měby zajímalo vy vylízanci na koho byste nadávali kdyby tady nebyl Putin a ti druzí jste jen banda ubožáků nic víc.Chudáčkové podívejte ráno do zrcadla abyste viděli jaké vemeno na vás kouká

gevara ( 1. ledna 2016 11:10 )

SANKCE,SANKCE a zase SANKCE......Kdo s nimi přišel první?Nebyla to Amerika s Evropskou unií???To nebylo ze strany západu proti RUSKU DRSNÉ???Putin se pouze brání stejnými opatřeními,má nervy doslova ze železa!!!!Vždyť Rusku je kolem krku utahován smrtící provaz "m í r o v é h o" seskupení v NATO kolem jeho hranic.Nikoliv Rusko ale NATO v čele s USA je válečný pakt.............

dzelo ( 1. ledna 2016 11:08 )

Já zapoměl Putinovi oprávněné sankce jsou ty špatné a agresorské sankce USA a jeho slouhu EU jsou ty dobré,člověk si musí umět ty naše propagandistické zprávy vždy vykládat naopak!

Zobrazit celou diskusi
Další videa