Co si dovolili k Savčenkové? Extrém, tepe Rusko europoslanec Svoboda

Autor: Zuzana Štíchová - 
26. 5. 2016
10:30

Je to radostný den, komentoval propuštění ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který byl před několika dny vyhlášen nejvlivnějším českým europoslancem a 21. nejvlivnějším politikem Evropského parlamentu. Savčenková se domů vrátila po téměř dvou letech. Rusko ji věznilo kvůli smrti dvou svých novinářů.

Ukrajinská letkyně Nadija Savčenková za dvojici ruských vojáků odsouzených na Ukrajině. To je dohoda, kterou uzavřeli prezidenti Petro Porošenko a Vladimir Putin. Oba prý udělili vězňům milost, ačkoliv ti o ni sami nežádali. Savčenková se během dvouletého vězení stala symbolem protiruského odporu a podle europoslance Pavla Svobody se stane obecně symbolem ukrajinské nezávislosti.

„Nejen, že se stala symbolem, ale to, co si Rusko vůči ní dovolilo, je naprostý extrém. Zejména v podmínkách Evropy, která o sobě říká, že je demokratická. Nadija Savčenková byla zavlečena z Ukrajiny na ruské území a spáchala něco zřejmě v době, kdy už dávno byla v zajetí,“ komentoval propuštění Ukrajinky Svoboda, který se osobně angažoval za její propuštění.

„I v Evropském parlamentu se konala spousta aktivit v její prospěch. Rezoluce byly přijímány, v rámci neformální pracovní skupiny ‚Přátelé evropské Ukrajiny‘ jsme například drželi řetězovou hladovku. Udělal se seznam a podle něj každý z nás jeden den nejedl. Mohli jsme pít a při mé váze, myslím, že to bylo prospěšné nejen pro Nadiju Savčenkovou,“ glosoval aktivity předseda právního výboru Evropského parlamentu. Hladovku držel z Čechů nejen on, ale třeba i jeho kolegyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

„Každý z nás také v určitém pořadí psal denně velvyslanci Ruské federace při Evropské unii, jezdili jsme na Ukrajinu a snažili jsme se, aby tohohle bylo dosaženo. Je uspokojením, když člověk vidí, že tohle mělo smysl,“ dodal Svoboda.

Savčenková se stala natolik populární, že v době svého věznění byla na Ukrajině zvolena poslankyní. Protože bylo její propuštění politickým rozhodnutím, zbytek trestu si odpykávat nebude. Odsouzena byla v Rusku na 22 let.

Spravedlivý proces nehrozil. Ještě, že je naživu

Navigátorka bitevního vrtulníku ukrajinské armády začala na protest proti svému uvěznění držet hladovku v prosinci 2015. Nejedla 83 dní, poté zkolabovala a na doporučení lékařů začala jíst alespoň částečně.

„Připomeňme, že nesměla ani pronést svou závěrečnou řeč. To, že se podařilo dohodnout její vysvobození, je velká věc a ona se nepochybně stane dalším symbolem ukrajinského boje za nezávislost. O to je cennější, že nepodlehla v té hladovce, kterou sama držela, a že ji máme živou,“ poznamenal Svoboda s tím, že Savčenková se stala obětním beránkem.

„Vůbec nehrozil spravedlivý proces. Těch lidí je možná víc a nevíme o nich, kdybychom o nich věděli, také bychom se jich zastávali,“ uzavřel.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

cid2000 ( 26. května 2016 16:36 )

Tahle šílená zrůda patřila k vyvražďovacím ukro-bataliónům a naši politici jí podporují!Lidský hnus!!!Jednotlivé bataliony banderovců a neonacistů z praporů žoldáků AZOV, AJDAR a dalších mají bankovní účty, podobně jako občanské nevládní organizace u Ukrajinské Privat Banky Ihora Kolomoyského.Hned za Slovenskými hranicemi v nedalekém Užhorodu existuje nevládní organizace, která na východ Ukrajiny dováží nejen zeleninu, ovoce, teplé oblečení s léky, ale také se zabývá dodávkou kontrabantů jako je noční optika na samopal, neprůstřelná vesta nebo kevlarová přilba. Příslušníci praporu Dněpr-1 nejednou v opilosti, nebo jen tak z rozmaru stříleli po civilistech ve městech a nejednou tak došlo k přestřelce, kdy banderovci se zabarikádovali a svedli menší bitvu proti ukrajinské policii, nebo jinému praporu banderovců, kterému se nelíbilo, že banda ožralých neonacistů začala střílet do lidí na ulici. Banderovci, jež se stali součástí Národní gardy spravované ministerstvem vnitra,se dopouštějí krádeží, vražd, únosů, znásilnění, dezerce, nezákonného prodeje vojenské techniky. Banderovský prapor Ajdar se podílel 17. června 2014 na předměstí Luganska na smrti několika příslušníků ukrajinské milice, když na milicionáře neonacisté z Ajdaru zaútočili, zajali a následně mučili. Prapor vytvořený lidmi kolem majdanu, Kyjev-1 byl financovaný starostou Kyjeva Kličkem a rovněž se podílel na útocích na civilisty. Prapor Ukrajina zřízený samotným Ljaškem na přeplněném náměstí z ničeho nic do vzduchu začal střílet a došlo tak ke zranění mnoha civilistů. Podobné incidenty nejsou vzácné. Naopak, ukrajinská administrativa si s nimi neví rady, protože bezpečnostní situace v zemi, dokonce i mimo východní, válkou zmožené oblasti, je ovlivňována tím, co banderovci budou nebo nebudou tolerovat.Trestné činnosti se mají podle tvrzení Cyberberkutu dopouštět lidé blízcí k Dmytru Jarošovi. Nezákonného přebírání podniků, pozemků, vydírání podnikatelů se má dopouštět samotný Jaroš, který všechny nelegáln

balika ( 26. května 2016 12:55 )

ko*ko*te, urovnej si myšlenky

santikxauz ( 26. května 2016 12:27 )

Aby ji nakonec nevyznamenali,jako vrahy Mašínovi.

jm51 ( 26. května 2016 12:22 )

Ty jsi vypatlanec. Měli ji nechat v base, patří tam. Když už ji neoběsili.

fotrpjotr ( 26. května 2016 12:18 )

Nevím,čemu se diví,když spáchala takový zločin.

Zobrazit celou diskusi
Další videa