Nevládní organizace International Crisis Group (ICG) dnes uvedla, že podle jí dostupných informací byl na začátku tohoto týdne v Číně zadržen její poradce pro severovýchodní Asii Michael Kovrig. Přesné důvody zadržení nejsou známy.

Incident přichází krátce poté, co kanadská policie 1. prosince na americkou žádost vzala do vazby finanční ředitelku a zároveň dceru zakladatele čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou. Peking tento krok ostře odsoudil.

Podle agentury Reuters není bezprostředně jasné, zda spolu tyto dva případy nějak souvisí. Obavy z čínské odvety proti členům zahraniční obchodní komunity v Číně se nicméně objevily ihned po zadržení čínské finanční ředitelky v Kanadě.

Kanadský ministr pro veřejnou bezpečnost Ralph Goodale potvrdil zadržení kanadského občana v Číně. "Jsme hluboce znepokojeni," uvedl a dodal, že momentálně neexistuje žádný explicitní náznak, že má toto zadržení nějakou souvislost s případem Mengové. Premiér Justin Trudeu řekl, že vláda je v kontaktu s čínskými diplomaty a že tento případ bere "velice vážně". Podle předsedy vládnoucí Liberální strany Boba Raeho je jasné, proč byl Kovrig zadržen. "Říká se tomu represe a odveta," sdělil na twitteru.

Čínské úřady se k události zatím oficiálně nevyjádřily. Šéfredaktor státem vlastněného deníku The Global Times Chu Si-ťin na svém blogu napsal, že pokud někdo obě zadržení spojuje, je to proto, že "zadržení Mengové bylo skutečně přes čáru". Podle něj je přirozené se domnívat, že se Čína chtěla pomstít.

Americké ministerstvo zahraničí sdělilo, že zvažuje vydání varování pro své občany před cestami do Číny. Američané by dostali doporučení, že riskují své zadržení kvůli odvetě Číny za zatčení Mengové.

Kanadské firmy působící v Číně podle dobře informovaného zdroje již údajně začínají pociťovat odstup svých čínských partnerů. "Důsledky (kanadsko-čínské roztržky) již začaly," uvedl zdroj a dodal, že v nadcházejících týdnech měla jedna kanadská firma podepsat v Číně velkou obchodní dohodu, z čehož ale zřejmě sejde. "Místní partner, čínský soukromý subjekt, svému kanadskému partnerovi řekl, že pro podepsání dohody není vhodná doba," uvedl zdroj, který si kvůli citlivosti tématu přál zůstat v anonymitě.

Čínsky hovořící Kovrig pracoval pro ICG na plný úvazek jako expert od roku 2017. Podle jeho profilu na sociální síti LinkedIn působil v letech 2003 až 2016 jako diplomat, mimo jiné i v Pekingu a Hongkongu.

Po zadržení Mengové si Čína v sobotu předvolala kanadského velvyslance v Pekingu a varovala ho před "vážnými" následky, pokud Ottawa ředitelku okamžitě nepropustí.

Dnes má Mengová stanout před vancouverským soudem, který má rozhodnout, zda může být propuštěna na kauci, zatímco bude čekat na vydání do Spojených států. Washington ji viní ze zatajení vazeb své firmy na společnost, která se pokusila navzdory sankcím prodávat vybavení do Íránu.

Čínští experti uvedli, že Peking se snaží oddělit případ Mengové od pokračujícího vyjednávání o obchodních vztazích se Spojenými státy. Současně ale varovali před tím, že pobouření domácí veřejnosti nad krokem Kanady by mohlo donutit čínské představitele přijmout opatření, která zhorší americko-čínské vztahy a ohrozí rozhovory.

V červnu 2014 byl v Kanadě zatčen na základě amerického zatykače čínský podnikatel Su Pin, který čelil obviněním ze špionáže proti USA. Měsíc nato Kanada obvinila Peking, že jeho hackeři napadli její klíčovou počítačovou síť. O týden později byl v Číně zadržen kanadský pár humanitárních pracovníků. Jeden ze zadržených byl následně obviněn ze špionáže a až po dvou letech ve vazbě byl propuštěn a vypovězen ze země.