Římskokatolický biskup Zdenek Wasserbauer přednesl u památníku na Národní třídě modlitbu, lidé po ní zazpívali českou i slovenskou hymnu. Návštěvníci akce se procházejí, poslouchají hudební vystoupení, okolo památníku je stále několik desítek lidí. Horký čaj jim nabízejí skauti. Program zpestřili i dva muži v dobových uniformách Sboru národních bezpečnosti s bílými přilbami a obušky, kteří na lidi parodicky křičí, aby se rozešli. Poté scéna většinou končí společnou fotografií.

Národní třída je dnes dějištěm pátého ročníku pouliční slavnosti nazvané Korzo Národní k připomenutí událostí 17. listopadu. Nabízí desítky koncertů, divadelní představení, autorská čtení, vzdělávací výstavy i program pro děti. Známé osobnosti například předčítají z děl dramatika a prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. K předčítání byli pozváni například Zdeněk Svěrák, Anna Geislerová či Jan Potměšil, Petr Pithart a Michael Žantovský. Na ulici byl také postaven skautský tábor, svou práci představují i neziskové organizace.

Kolem 17:00 se na Národní třídě uskuteční akce Světla svobody a památky obětí komunismu. Účastníci symbolicky zapálením světel vzpomenou na oběti komunistického režimu. Svíce položí do světelné řady a spojí se do lidského řetězu.

Ráno a dopoledne byla na Národní třídě vypjatá atmosféra a několik incidentů. Kytice, které tam po půlnoci položili premiér Andrej Babiš a šéf SPD Tomio Okamura, hodili lidé do odpadkového koše. Tamtéž skončily i květiny, které na Národní poslal prezident Miloš Zeman, sám se žádných akcí ve státní svátek neúčastní. Případem vyhozených květin se zabývá policie, která bude od majitelů zjišťovat, zda chtějí nahradit škodu. Vyhazování květin se nelíbí ani některým opozičním politikům, kteří s prezidentem či premiérem mají spory, podle jiných je to projev občanské nespokojenosti.

Na Národní třídě bylo také umístěno několik transparentů proti Zemanovi nebo vládě. Podle zpravodaje ČTK je ale organizátoři akce odsunuly během odpoledne dále od památníku.