O dohodě o omezení íránského jaderného programu mluvili šéfové států a vlád přes dvě a půl hodiny, tedy naprostou většinu času z více než tříhodinové neformální večeře. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová je seznámila s úterními rozhovory ministrů zahraničí Francie, Británie, Německa a Íránu a zmínila také potřebu chránit hospodářské zájmy evropských zemí a firem.

Evropské země si přitom podle diplomatů uvědomují, že existují pochyby kolem íránského balistického programu či jeho působení v regionu. Dohoda o jaderném programu je však přesto funkční a podle EU výrazně přispívá k bezpečnosti světa i evropského regionu.

EU bude podle všeho usilovat o to, aby získala výjimku z amerických sankcí, které by měly USA kvůli vypovězení dohody obnovit. Výjimka však zřejmě bude pouze dočasná.

Dalším významným tématem večerního jednání jsou obchodní vztahy s USA v souvislosti s tím, že na konci května vyprší dočasná výjimka pro EU z amerických cel na dovoz oceli a hliníku. EU dává najevo, že je ochotna jednat o liberalizaci obchodu, odmítá však jednat pod nátlakem.

Prezidenti a premiéři při příjezdu na večeři s novináři nemluvili. Už odpoledne před ně ale předstoupil předseda unijních vrcholných schůzek Donald Tusk a na adresu amerického prezidenta Trumpa volil ostré výrazy.

Evropská unie musí podle Tuska především "náladovému" postupu Trumpovy administrativy čelit "jednotnější než kdy dříve". Trumpovi však podle Tuska paradoxně právě proto může být EU vděčná, protože ji stávající atmosféra zbavila veškerých iluzí a přinutila přemýšlet o způsobech, jak se spoléhat především sama na sebe.