Do 24. ročníku soutěže se přihlásilo 33 měst. Slavonice, na jejichž území je 59 nemovitých kulturních památek, postoupily do dnešního finále jako vítěz v Jihočeském kraji. Díky zachovanému historickému jádru města se Slavonicím někdy přezdívá malá Telč nebo perla západomoravské renesance. Slavonice jsou nejzápadnějším městem na historickém území Moravy a spolu s nedalekými Dačicemi jedinými dvěma moravskými městy na území Jihočeského kraje.

Slavonice na rozdíl od mnoha jiných měst a obcí, které se soutěže účastní, nebyly ani jednou ve finále. Ze 14 krajských vítězů dnes jako finalisty vyhlásili také Brtnici, Vysoké Mýto a městskou část Praha 1, jejich zástupci obdrželi odměnu 100.000 korun; ta připadá také všem krajským finalistům.

Loni bylo ve Slavonicích díky dotacím ministerstva kultury, která činila téměř 2,5 milionu korun, opraveno 11 památek, jednoznačně nejvíc ze všech vítězů krajských kol. Z toho tři památky byly městské a osm soukromých. Město vlastníkům památek přispělo na zmíněné opravy 143.000 korun. Podíl vlastníků, včetně případů, kdy majitelem památky je město, byl 830.000 korun.

Největší příspěvek z programu, 640.000 korun, loni šel na restaurování freskové výzdoby evangelické modlitebny, 430.000 korun program přispěl na restaurování nedávno objevené sgrafitové fasády jednoho z domů. V programu regenerace městských památkových rezervací a zón jsou Slavonice od roku 1993, kdy program vznikl. Město odhaduje, že do své památkové zóny bez příspěvků a podílů v programu od jeho vzniku vložilo přes 70 milionů korun.