Expozice bude mít podobu obřích dárků k Hurvínkovým narozeninám, které mu připravily další loutkové postavy z jeho příběhů, Bábinka, Mánička, Spejbl a Žeryk. Do krabic bude možné vstoupit, hrát si v nich a poslouchat vyprávění. "Třeba Mánička vypsala pro oslavence všechny zvláštnosti, která planeta nebo která mašinka se jmenuje po Hurvínkovi," uvedla Chalupová.

Výstavu připravuje Divadlo Spejbla a Hurvínka, lidé se na ní dozvědí i mnoho informací o oblíbených postavách. Z Chrudimi zamíří expozice na konci října do Muzea hlavního města Prahy.

Během otevření výstavy by měla být pokřtěna nová kniha o Hurvínkovi, kterou muzeum připravuje. "Chceme všechna historická fakta zpřístupnit způsobem, aby to bavilo i malé děti. Při otevření stránek se v prostoru postaví před čtenářem obrázky a dá se s nimi hýbat," popsala Chalupová. Text publikace napsala Denisa Kirschnerová, dcera Heleny Štáchové a Miloše Kirschnera, kteří postavičky Spejbla a Hurvínka proslavili po celém světě. Obrázky jsou dílem Tomáše Chluda, autora komiksového zpracování loutkové dvojice.

V pondělí muzeum otevřelo malou výstavu nazvanou Spejbl a Hurvínek na poličce. Návštěvníkům nabízí množství loutek v nejrůznějších podobách včetně skleněných, ale také figurek a nahrávek známé dvojice. Je rovněž možné si poslechnout ukázky z nahrávek Divadla Spejbla a Hurvínka, dozvědět se zajímavosti z historie a zapojit se do detektivního pátrání po neposedném Hurvínkovi.

Během roku muzeum připravuje rovněž závody na koloběžkách a několik představení Divadla Spejbla a Hurvínka. Na prázdniny přichystá dětské tábory na téma loutkové dvojice.