"Největší kauce v historii české republiky byla zaplacena za člověka, kterého soud nakonec stále drží ve vazbě. Z logiky věci plyne, že buď si stát nechá obžalovaného ve vazbě, nebo ho propustí na kauci, ale nemůže držet obě věci zároveň," řekl Koudelka.

Pisatelé stížnosti, tedy Zadehovi blízcí a přátelé, se podle Koudelky navíc stali obětí spiknutí ze strany české justice. "Složitelé kauce by nikdy nesložili tuto kauci, kdyby věděli, že se připravuje pouze formální propuštění pana Zadeha, aby byl ihned zadržen znova," uvedl Koudelka.

Justice začátkem roku 2016 rozhodla o Zadehově propuštění na kauci, obratem byl ale zadržen kvůli íránskému zatykači. V únoru 2016 Krajský soud v Brně pustil Zadeha na svobodu. Na konci roku 2016 ho ale brněnský městský soud poslal opět do vazby, policie totiž podnikatele v další kauze obvinila z ovlivňování svědka. Ve vazbě zůstává. Koudelka uvedl, že plátci kauce budou žádat úroky ze 150 milionů korun, které podle něj stát nyní bezdůvodně zadržuje.

"Jako každé podání bude i tato ústavní stížnost zapsána následující pracovní den pod spisovou značku a věc bude přidělena soudci zpravodaji v souladu s rozvrhem práce Ústavního soudu," uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Vyjádření Krajského soudu v Brně ČTK zjišťuje.

Zadeh sám podal řadu ústavních stížností. Podle záznamů ČTK soud 13 odmítl, jednu zamítl, několik zůstává nevyřízených. Velká část stížností směřuje proti vazbě, kterou justice zdůvodňuje obavou ze skrývání, útěku Zadeha anebo opakování trestné činnosti.

Zadeh už dříve neuspěl ani s tvrzením o překročení maximální délky vazby, která u závažných trestných činů činí tři roky. Soudci zdůraznili, že nelze sčítat délku vazby ve dvou různých kauzách.

V Zadehově první kauze čelí patnáctičlenná skupina lidí obžalobě, že při dovozu pohonných hmot ošidila stát o 2,5 miliardy korun. Obhájci odhadují, že rozsudek by mohl být vynesen do léta příštího roku. Projednávání druhé kauzy údajného uplácení svědků se podle obhajoby blíží ke konci.