Za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek v kategorii psané žurnalistiky byl oceněn redaktor časopisu Respekt Ondřej Kundra. Porotu zaujal sérií článků o prezidentském poradci Martinu Nejedlém.

Ocenění za nejlepší psanou reportáž získala za článek Hrdinové kapitalistické práce Saša Uhlová z webu A2larm.cz. "Porota oceňuje poctivou sondu do náročných životních podmínek lidí pracujících za minimální mzdu," uvedli organizátoři cen. Uhlová za reportáž obdržela také zvláštní ocenění Česko-slovenská cena veřejnosti.

Za nejlepší komentář v kategorii psané žurnalistiky byla oceněna Apolena Rychlíková, která v příloze časopisu Právo komentuje závažná společenská témata související především s právy žen a sociálně slabými.

Cenu za nejlepší rozhovor si odnesla Lenka Vrtišková Nejezchlebová z týdeníku Téma. Novinářka pořídila rozhovor s řidičem kamionu, který se hlásí k demokratickým hodnotám a angažuje se ve společnosti. "Autorka výborně zvolila respondenta a postupně odkrývá jeho životní příběh, který čtenáře bere na výlet mimo pražskou bublinu," uvádí se v odůvodnění.

V oblasti audiovizuální žurnalistiky porota ocenila Martina Veselovského ze serveru DVTV za rozhovor s komunistickým poslancem Zdeňkem Ondráčkem. "I přes zjevně rozdílné názory byl Martin Veselovský schopen klást otázky tak, aby poslanec Ondráček projevil své názory," vysvětlili porotci.

Nejlepší audiovizuální reportáž natočila Tereza Engelová. Ve své sérii pro server Info.cz se věnovala konfliktu na východní Ukrajině.

Za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek v kategorii audiovizuální tvorby udělila Nadace OSF ocenění Janě Neumannové. Pro pořad Reportéři ČT natočila příspěvek zabývající se základy podnikatelského úspěchu premiéra Andreje Babiše.

Cenu za inovativní on-line žurnalistiku si odnesl tříčlenný tým serveru Aktuálně.cz, a to za infografiku na téma dezinformací.

Nadace OSF uděluje Novinářské ceny žurnalistům, jejichž díla mají důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické společnosti. Nominace do soutěže mohla posílat široká veřejnost, redakce i novináři. Nominované příspěvky musely být uveřejněny v České republice od 1. ledna do 31. prosince 2017. Příspěvky hodnotí nezávislí odborníci, osobnosti mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru.