"To souvisí s tím, že investiční fondy v současném prostředí velmi nízkých úrokových sazeb umožňovaly dosahovat účastníkům na finančním trhu vyšších výnosů," uvedlo ministerstvo.

Celkové úspory domácností podle zprávy v posledních letech stále postupně narůstají. Loni stouply o sedm procent na 2,8 bilionu korun. "Znatelný odliv nastal opět u termínovaných vkladů směrem do vkladů netermínovaných. Dále se snížil podíl stavebního spoření a životního pojištění. Naopak podíly investičních a penzijních fondů na úsporách domácností zaznamenaly růst," uvádí zpráva.

Poměr vkladů a úvěrů tuzemských bank loni podle zprávy mírně klesl na 143 procent, předloni to bylo 146,4 procenta. Kvalita úvěrových portfolií bankovního sektoru se proti minulému roku podstatněji nezměnila, když se podíl úvěrů v selhání pohyboval kolem šesti procent.

"Naopak negativní vývoj v sektoru družstevních záložen se podepsal i na poklesu tzv. celkového kapitálového poměru vykazovaného za tento dílčí sektor na 13,9 procenta a na růstu podílu úvěrů v selhání na 22 procenta," upozornilo MF.

Zpráva obsahuje vedle analýzy dalších oblastí finančního trhu a vládního sektoru také výčet hlavních legislativních aktivit ministerstva financí.