Recenze: Nejlepší britské krimipovídky jsou uměleckým dílem plným napětí

Krátké, delší, současné i historické, ale za všech okolností vynikající a přepečlivě vybrané. Takové jsou příběhy, které čtenář zhltne jako malinu a užije si každý řádek.
Autor: Ivan D. Hladík - 
26. 10. 2018
08:30

Krátké, delší, současné i historické, ale za všech okolností vynikající a přepečlivě vybrané. Takové jsou příběhy, které čtenář zhltne jako malinu a užije si každý řádek.

Dvaačtyřicet povídek, pečlivě vybraných britskou editorskou legendou Maximem Jakubowskim, nabízí výběr toho nejlepšího ze současné žánrové tvorby. Jakubowskému se podařilo ukázat, jak širokou škálu britská krimipovídka zahrnuje: v této antologii čtenář nachází noir, příběhy s prvky psychothrilleru i komorní detektivní případy. Seznamu autorů vévodí jména Lee Child a Neil Gaiman, ale nalezneme tam i několik dalších nositelů prestižních žánrových cen. Tradičně je poskytnut prostor také mladým začínajícím autorům, které zkušený editor považuje za nejslibnější talenty.

Prolistujte si ukázku z knihy:

Nejlepší britské krimipovídky

Není mnoho slov, která lze dodat k anotaci knihy. Maxim Jakubowski (74), mimo jiné autor nápadu a realizátor knihkupectví Murder One, prvního knihkupectví specializujícího se na zločin a tajemství ve Velké Británii, sestavil dokonalou sbírku. Nejenže se svými 696 stránkami může být významným přírůstkem vaší knihovny, rozhodně bude skvělým společníkem pro podzimní večery nebo jen krátká zastavení u napínavé četby. Každá jedna z desítek povídek knihy totiž čtenáře přenese do jiného koutu Británie, do jiného času a k jiným hrdinům. Všichni dohromady tvoří velmi vybranou společnost.

Nejlepší britské krimipovídky lákají k přečtení na jeden nádech. Jsou strhující, dobře se čtou, díky své formě je čtenář rychle v obraze. Řada z jednotlivých příběhů láká i k několikanásobnému připomenutí. Například povídka Pískle skutečně probouzí ve čtenáři až tísnivý nepříjemný pocit a mrazení v zádech. Podobný efekt mají ale i další a je jich hodně! Co ještě dodat k tomuto podařenému souboru? Že díky němu pozná čtenář možná i autory, kteří mu dříve unikali. Že příjemným způsobem projde studiem nejlepší britské krimi a pozná i spoustu míst této kolébky detektivky. A že se ke sbírce bude určitě rád pravidelně vracet.

Hodnocení: 90 %

Maxim Jakubowski a výběr autorů

Nejlepší britské krimipovídky

Vydavatel: Domino, 2018

Počet stran: 696

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa