Nestvůra z Essexu: Zdařilý návrat do Viktoriánských časů i ve zvukové podobě

Nestvůra z Essexu: Líbivý návrat do Viktoriánských časů se zdařil i ve zvukové podobě.  (Autor: Tympanum, Blesk)
Autor: Ivan D. Hladík - 
10. října 2018
12:00

Tenhle příběh v sobě ukrývá snad všechno, co mají čtenáři i posluchači audioknih nejraději. Přestože na zvukové podobě by chtělo ještě trochu přidat, i tak je Nestvůra z Essexu titulem, který za to stojí!

Londýn 1893. Když mladá Cora Seaborneová ovdoví, je to pro ni spíše úleva než rána. Život ve městě a nešťastné manželství ji ubíjely (někdy až příliš doslovně), a tak pro ni pobyt na venkově v Essexu představuje naději na světlejší zítřky. Vesnici Aldwinter si hned zamiluje a najde přátele v rodině místního pastora. Harmonický život uprostřed přírody naruší zprávy o návratu vodní nestvůry z místních legend, která má být skutečnou příčinou záhadných zmizení několika místních obyvatel.

Pusťte si ukázku z audioknihy:

Video Nestvůra z Essexu: Líbivý návrat do Viktoriánských časů se zdařil i ve zvukové podobě. - Tympanum, Blesk

Cora se nadšeně pouští do archeologických průzkumů a doufá, že essexská nestvůra je novým živočišným druhem, jehož objevením přispěje vědě. Pastor William naopak vidí v podobných zvěstech pozůstatky středověkého tmářství, proti němuž je třeba bojovat. Nestvůra z Essexu je příběh o lásce ke svobodě a poznání, o protikladech, které se přitahují a o lidských vášních a vysokých ideálech, které díky nim často berou za své.

Román ceněné autorky a rodačky z Essexu Sarah Perry (39) se původně jevil jako další ženský titul, na své si ale přijdou všichni čtenáři a posluchači. Upoutá především barvitým líčením míst, kde se odehrává. Pak také postavami a množstvím poselství. Přestože děj je trochu rozvláčný, návrat do Viktoriánských časů je pohlazením a pro podzimní večery nelze sáhnout po ideálnějším vyprávění na papíře i v audioknize načtené herečkou Kateřinou Mendlovou Horáčkovou. I když její čtení má jisté limity...

Hlavním z nich je jakýsi nedostatek barevnosti (nezaměňovat s monotónností). Už tak pro někoho nepřekonatelně pomalému nájezdu příběhu nepomáhá. Má přitom velmi příjemný hlas, který si posluchač chce užít. Příběh však svádí k tomu jen se na něm nechat vézt, takže tato výtka není nijak podstatná. Celkově se jedná o lyrickou audioknihu, která sice nenabízí dramatické zlomy a náhlá překvapení, ale pohladí jako šálek horkého kakaa v chladném zamračeném dni.

Hodnocení: 85 %

Sarah Perry

Nestvůra z Essexu

Vydavatel audioknihy: Tympanum, 2018

Délka nahrávky: 13 hodin, 10 minut

Režie: Ondřej Jirásek

Načetla: Kateřina M. Horáčková

Vydavatel knihy: Argo, 2018

Počet stran: 440

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud