Recenze: Myslíte si, že znáte své nejbližší? Thriller „Nenech to být“ vás přesvědčí o opaku

Nenech to být
Autor: Veronika Šmídová - 
5. 10. 2018
12:00

Některé rány jsou příliš hluboké na to, aby se kdy zacelily. Své o tom ví detektiv Napoleon Nap Dumas, který se již roky snaží vyrovnat se smrtí bratra a zmizením své přítelkyně Maury. Co se jim v oněch parných dnech před 15 lety přesně stalo, odhaluje postupně čtenářům v melancholickém thrilleru „Nenech to být“ americký spisovatel Harlan Coben.

Harlan Coben se v USA proslavil především sérií detektivek o sportovním agentovi Bolitarovi, českým čtenářům je ale spíš známý jako autor „stand-alone“ kriminálních románů.

Do tohoto žánru zapadá i jeho nové dílo „Nenech to být“, v kterém Coben představuje poprvé veřejnosti Napoleona Napa Dumase. Zádumčivého detektiva, jenž myšlenkami prodlévá víc v minulosti, než současnosti. A není divu. Jen tam se ještě může setkat se svým bratrem-dvojčetem a láskou Maurou. Leo totiž před 15 lety i s přítelkyní zemřel pod koly vlaku, jen pár dnů na to zmizela Maura a už o ní nikdo neslyšel. Tedy alespoň doposud. V úvodu knihy jsou v souvislosti s vyšetřováním vraždy objeveny Mauřiny otisky prstů, od toho se také celý příběh začíná odvíjet. 

Hlavní hrdina tak krůček po krůčku odhaluje nejen to, kdo mohl za tragédii jeho milovaných, ale na vlastní kůži si ověří, že mnohdy opravdu neznáme ani své nejbližší a čeho jsou schopní. 

Z celé knihy dýchá melancholie a posmutnělost, což jen podtrhuje forma vyprávění, během něhož detektiv mnohdy v duchu promlouvá se svým mrtvým dvojčetem. Autor tak od začátku buduje solidní atmosféru, čtenáři ale může chvíli trvat, než se zorientuje v řadě postav. První polovina knihy plyne spíše v poklidnějším tempu, což není ovšem na škodu a příjemně to ladí s náladou celého díla. Zbytek příběhu následně nabírá spád, jak jsou na to milovníci kvalitních thrillerů zvyklí. 


Harlan Coben

Nenech to být

Vydavatel: Knižní klub, 2018

Počet stran: 312

Hodnocení: 75 %

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa