Pondělí 22. července 2024
Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor
Polojasno 30°C

Vražda kvůli cigaretě? Jan měl ubodat v kolejišti Filipa (†14), u soudu odmítl vypovídat!

Autor: jp, ČTK - 
10. července 2024
12:45

Hradecký krajský soud začal ve středu projednávat případ Jana B. (33), který podle obžaloby letos v lednu v kolejišti hlavního vlakového nádraží v Hradci Králové ubodal nožem čtrnáctiletého Filipa. V případě prokázání viny hrozí obžalovanému za zločin vraždy 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný.

Čin se stal mezi kolejišti mimo nástupní místa. Dítě podle obžaloby napadl muž kuchyňským nožem po předchozí hádce. „Obžalovaný mu způsobil bodnořezná poranění hlavy, trupu a pravé ruky, šlo celkem o 25 bodnořezných ran různé intenzity,“ popsala státní zástupkyně Lenka Faltusová. Chlapec vykrvácel.

Motiv není zcela jasný. Podle lidí z okolí ubodaného chlapce Jan B. chtěl den před činem po Filipovi cigaretu, kterou mu odmítl dát, a tak si ho druhý den našel a došlo k útoku. „Jeden ze svědků šel na nástupiště a viděl útok obžalovaného vůči poškozenému,“ uvedla Faltusová.

Obžalovaný: Mám schizofrenii, beru pervitin

U soudu obžalovaný odmítl vypovídat. V přípravném řízení toho k činu také moc nesdělil. „Lituji toho, že jsem šel na ten peron. Dál o tom nechci mluvit,“ přečetl soudce výpověď Jana B. provedenou po jeho zatčení.

Už dříve trestaný muž v ní také uvedl, že má schizofrenii 3. stupně a léčí se u psychiatra. Měl brát léky, ale prý je asi tři měsíce před činem neužíval, protože neměl peníze. Přiznal, že 10 let užívá pervitin. „Beru ho nitrožilně každý den. Peníze na něj mi dávají rodiče,“ řekl při výslechu Jan B., který má pro civilní řízení ustanoveného opatrovníka kvůli omezení svéprávnosti.

Znalci: Duševní poruchou netrpí

Vyjádření obžalovaného ale nesedí se zjištěním znalců. Muž podle nich netrpí duševní poruchou, není ani závislý na drogách a omezení svéprávnosti souvisí jen s jeho podprůměrnou inteligencí. Kvůli té není schopen rozhodovat a jednat v důležitých úředních věcech, zejména v sociální sféře.

V době činu neměl v těle alkohol ani omamné látky. „Jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti pro daný skutek byly plně zachovány, což je podstatné pro trestní odpovědnost obžalovaného,“ uvedla Faltusová.

Matka: Ať dostane nejvyšší trest

U soudu jako jeden ze svědků vypovídal bratranec zavražděného, který byl krátce před činem s hochem na nádraží a viděl se tam i s Janem B. „Obžalovaného znám od vidění. Je to ďábel. Po Filípkovi chtěl, aby s ním šel někam dozadu, že s ním chce mluvit. Bylo nám divný, že je tam dlouho, tak jsme tam šli. Slyšeli jsme křik. Filípek tam ležel a ten chcípák utíkal pryč,“ uvedl mladý muž.

„Filípek krvácel a pod sebou měl nůž. Odsunuli jsme ho kousek od kolejí, dali jsme mu mikinu pod hlavu a volali sanitku,“ řekl dále. Chlapec ale nepřežil. Soud je naplánován i na další týden. „Chci, aby za to dostal nejvyšší trest,“ vypověděla matka nebohého hocha po činu.

Video  Pohřeb zavražděného Filipa (†14). Matka u rakve zkolabovala.  - Jitka Pecharová
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání