
Největší věznice světa přivítala další trestance: Čekají je desetiletí v drsných podmínkách

Zřejmě největší kriminál světa nedaleko salvadorského města Tecoluca, do kterého by mělo být možné umístění až 40 tisíc zločinců, pojal další dva tisíce trestanců. Mnoho z nich je členy zločineckého gangu. Na záběrech z převozu jdou bosí a spoutaní. Podmínky, v jakých stráví zbytek svého života, jsou velmi kruté. Vězni například spí na holých čtyřpatrových plechových palandách bez matrací!
Na počátku března byly do salvadorské věznice nedaleko města Tecoluca převezeny prví dva tisíce trestanců. Tamní vláda ovšem předpokládá, že zařízení pojme až čtyřicet tisíc kriminálníků, což by z ní dělalo tu největší na světě.
Věznice vzešla z hlavy samotného prezidenta
Vystavění tohoto komplexu je nápad z hlavy salvadorského prezidenta Nayib Bukele, který si jako jednu z priorit své vlády stanovil boj proti ozbrojeným gangům v této středoamerické zemi. „Tohle bude jejich nový domov, kde budou žít desetiletí, aniž by mohli dále škodit obyvatelstvu,“ vyjádřil se v minulosti prezident.
Druhá vlna nebezpečných kriminálníků byla do věznice převezena v tomto týdnu. „V rámci nové operace jsme do věznice přesunuli druhou skupinu o 2000 gangsterech,“ uvedla ve středu na twitteru tamní hlava státu.
Na záběrech, které se dostaly na veřejnost, jsou vidět hojně potetovaní odsouzenci. Ty v bílých šortkách, bosé a se skloněnými hlavami nahání ozbrojenci areálem.
Výjimečná a hluboká dehumanizace
Následně byli vězni přesunuti do obřích cel, které pojmou stovku zločinců. Ti mají k dispozici ovšem jen dvě umyvadla a toalety. Klidný spánek na kriminálníky také nečeká, protože v celém vězení žádné matrace nejsou. Komplex je sice vybaven jídelnami a prostorem pro sportovní aktivity, ty ale mohou využít pouze dozorci.
Drsné podmínky, které v salvadorském vězení panují, znepokojují část veřejnosti. Například britský moderátor Raphael Rowe, který neprávem strávil dvanáct let za mřížemi, se domnívá, že dochází k „výjimečné a hluboké dehumanizaci“.
Proti jsou i lidskoprávní organizace
„Toto je záměrná politika kontroly vězňů a jejich řízení. Obávám se, že to dopadne špatně a vyústí to v násilí ještě horší než chaos řízený gangy, který se vláda zoufale snaží potlačit," vyjádřil se k salvadorskému zařízení bývalý vězeň.
Podobně se vůči věznici vymezují i lidskoprávní organizace. Ty se domnívají, že mezi zatčenými jsou i nevinní, například také kritici salvadorského režimu.
Bylo by jich míň , kdyby byl zaveden trest smrti , jak jednoduché ...