Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Jasno 23°C

Nevidomý vrah inspiroval seriál Místo zločinu České Budějovice? Seniorku (†82) uškrtil kvůli pár korunám

Autor: jel - 
5. března 2023
13:29

Recidivista Josef Potoček přišel o zrak. S handicapem se ovšem naučil žít a v prostoru se orientoval natolik obratně, že se někteří domnívali, že slepotu jen předstírá. Vyvolával u lidí soucit, který následně zneužíval. V roce 1995 zavraždil dvaaosmdesátiletou seniorku kvůli pár tisícům. Případ z devadesátých let zřejmě inspiroval i jeden díl seriálu Místo zločinu České Budějovice.

Po Plzni a Ostravě se zločin přesunul na jih České republiky. Sbor vyšetřovatelů v Českých Budějovicích vede Karel Dvořák (David Novotný), který byl dříve členem tajných služeb.

V páté epizodě s názvem Černé světlo kriminalisté vyšetřují smrt seniorky v malém domku na okraji vsi. Nakonec vyjde najevo, že vraždil nevidomý podvodník kvůli své partnerce.

V devadesátých letech skutečně v Čechách existoval nevidomý recidivista Josef Potoček, jenž zavraždil dvaaosmdesátiletou Marii N. v západočeském Chranišově. Kvůli pár tisícům a několika drobnostem.

Lidé si mysleli, že slepotu předstírá

Potoček se naučil se svým handicapem žít. Velice dobře se orientoval v prostoru a zvládal to i v neznámém prostředí. Zvládl sám cestovat vlakem po celé republice. Někteří se dokonce domnívali, že svou slepotu jen předstírá. To později ale znalec u soudu vyvrátil.

Recidivista se živil nejrůznějšími podvody a krádežemi. Byl také nadprůměrně inteligentní a skvěle navazoval vztahy se staršími ženami. Vyvolával u nich soucit, který následně zneužíval.

Tak tomu bylo i u paní Miroslavy z Borovan na Písecku, s níž se Potoček seznámil v nemocnici a brzy se k ní nastěhoval. Občas z obce odjížděl a partnerce tvrdil, že jezdí na hroby svých rodičů, ve skutečnosti ale v jiných obcích páchal trestné činy. Například podvodně prodával byty. Když se Potočkovi zdálo, že vzbudil podezření, nechal se hospitalizovat na očním oddělení nějaké nemocnice.

Vražda kvůli pár tisícům!

V říjnu roku 1995 se Potočka na plzeňském nádraží pokusila okrást skupina neznámých pachatelů. Jiný muž je ale odehnal a s nevidomým se dal do řeči. Svěřil se mu, že jede od matky z Chranišova od Nového Sedla, že maminka je nemocná, také už špatně vidí, ale že tvrdošíjně žije sama, že si nedá říct. O den později byla maminka nalezena mrtvá.

Potoček jí ukradl čtyři tisíce na hotovosti, koženou peněženku (hodnota 100 Kč), zlatý řetízek (1000 Kč), reklamní hodinky Quartz (50 Kč), modlitební růženec (50 Kč) a další drobnosti.

Vraha, jenž seniorku uškrtil, pomohla usvědčit i 80 let stará fotografie. Na ní měla Marie ještě jako dítě zlatý řetízek s křížkem, který nosila neustále. A podobný viděl svědek právě u nevidomého muže. V Potočkově autě kriminalisté také našli růženec oběti.

Josef Potoček byl 18. listopadu 1996 odsouzen k souhrnnému trestu 19 let ve vězení. Na svobodu se už nikdy nedostal, krátce po odsouzení zemřel ve věznici.

Video  Měl soucit jen se svým psem. Bez milosti spáchal dvě surové vraždy, popravě unikl.  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání