Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Porodník mamince tlačil na břicho loktem, Lucinka se narodila postižená: Stížnost je neopodstatněná, tvrdí Ústavní soud!

Autor: rc - 
7. prosince 2022
15:26

Od roku 2012 vede soudní spor s Fakultní nemocnicí Olomouc rodina dvanáctileté Lucinky Blaťákové (12). Holčička je po komplikovaném porodu vážně postižená a čelí řadě souvisejících zdravotních komplikací, z čehož rodiče viní lékaře. Rodina se dokonce obrátila i na Ústavní soud, ovšem neuspěla.

Lucinka Blaťáková přišla na svět v roce 2010 v olomoucké nemocnici. Ovšem místo toho, aby při narození dcerky rodiče zažívali chvíle štěstí, nastaly při porodu komplikace, které rodině navždy změnily život.

Otec Vlastimil Blaťák v minulosti pro Blesk uvedl, že jeden z lékařů manželce tlačil vší silou na břicho. „Ona pak začala křičet. Až později jsem se dozvěděl, že v tu chvíli jí praskla děloha,“ popsal chvíle v porodnici. Lékaři údajně použili nepovolenou Kristellerovu expresi. Jedná se o dnes již zakázanou praktiku, při níž lékař „pomáhá“ nastávající mamince dostat miminko na svět silným tlakem na břicho. Vlastimil vše natočil na video - a právě videozáznam z porodu měl sloužit jako klíčový důkazní materiál v soudním sporu s nemocnicí. Právě video podle rodiny zachycuje použití zakázané techniky.

Lucinka je po komplikovaném porodu vážně postižená. Holčička je ochrnutá, téměř neslyší, nevidí a nemůže ani polykat. Rodiče se proto rozhodli podat stížnost na nemocnici. Soudní spor se táhne už roky, případ se tak dostal až k Ústavnímu soudu.

Nicméně ani ten se nepřiklonil na stranu žalobců. Podle informací Hanáckých novin stížnost zamítl jako neopodstatněnou a případ by se měl teď dostat do rukou Evropského soudu pro lidská práva. „Ústavní soud neshledal ani porušení práva stěžovatelek v dovolacím řízení. Ústavní soud dospěl k závěru, že všechny obecné soudy dostatečným a srozumitelným způsobem v dané věci objasnily, že stěžovatelkám v řízení o náhradu škody nelze vyhovět,“ uvedl podle výše zmíněného deníku soud.

Video  Lékař rodil holčičku nepovoleným způsobem! Rodiče: Zmrzačil nám dítě!  - archiv Blesku
Video se připravuje ...

Gretka ( 8. prosince 2022 18:03 )

Tak já jsem taky v sedmdesátém rodila s pomocí potlačení sestry na břicho, vše dopadlo dobře nic se nestalo, jednou to někdo vymyslel tak se to někdy praktikovalo .

bullshit ( 8. prosince 2022 14:59 )

... jasně, komunisti necinkali. Ti měli svůj Sanops a na plebs už nezbylo. Kde jsi teda byl Ty, když "oni" cinkali ??

bullshit ( 8. prosince 2022 14:56 )

Nebyl jsi u toho tak nesuď. Až budeš někde chcípat tak možná ty idiotské lékaře budeš volat. Možná šlo i o život matky. Nikde není zmínka o záznamu a o tom jak to posuzoval soud a znalec když to shlédl. Záznam by měl přeci vše objasnit.

Tom Ik ( 8. prosince 2022 13:23 )

Ano dopadlo, pokud berete, ze by pro ne bylo lepsi ze jsou obe mrtve. Osobne jsem u podobneho porodu byl. Ma dcera je nastesti v poradku, ale slo o zivot jak ji tak manzelky. Behem nekolika chvil se z normalniho porodu stalo bojiste asi peti doktoru ktery se je snazili obe zachranit a ja tam jen stal a ziral protoze jsem nevedel co mam delat. My meli stesti a holcicky je mi lito, ale kdyz jste to nezazil vubec nevite o cem mluvite. Jestli si myslite ze lekar tohoto chvatu pouzije jen tak ze srandy jste magor vy. Jakmile je dite v porodnich cestach neni uz mozny cisar. Takze rodit pani doma tak je dost mozne, ze jak ona tak dite skonci v nemocnici tak jako tak, jen mozna v marnici. Typicke pro ctenare bulvaru se skolou zivota. Je vtipne jak by vsichni vsechno delali v diskuzich lepe, hlavne ti co umi kulove.

PPP444 ( 8. prosince 2022 04:52 )

soudci byli podplaceny a navic vzdy drzi s doktory, to je problem ceske justice. I kdyz je neco cerne, budou tvrdit ze je to bile. Udelaji chyby a budou vam sproste tvrdit, ze nepochybyly. Tady vidite co jste si vycinkali, Havlovo laska a pravda.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání