Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Rok zalitý krví: Rodinné vraždy mají na svědomí 21 mrtvých, nejčastěji se střílelo

 • Autor: VaB,ČTK - 
  30. 11. 2022
  05:00

  Jednadvacet lidí. Tolik letos zemřelo při rodinných vraždách, ke kterým došlo během celého roku. Jde zřejmě o jedno z nejvyšších čísel za posledních několik let. Většina vražd má jedno společné – vrah použil střelnou zbraň. Mezi obětmi jsou často děti. V mnoha případech jde o vyústění rodinných problémů. Vrahem byl ve skoro všech případech otec, jen v jednom šlo o syna. K poslední z vražd došlo v pražských Čakovicích.

 • 1.Čakovice – tři mrtví

  Koncem listopadu našla svědkyně v lesoparku v pražských Čakovicích tři lidská těla. Šlo o rodinu, podle policie bylo muži 34 let, žena byla o dva roky mladší. Mezi mrtvými bylo mezi nimi i malé dítě (†2). Policie krátce po činu uvedla, že by mohlo jít o dvojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu.

  Policie oběti našla v lesíku Havraňák u cyklostezky, všichni měli podle informací Blesku střelná poranění. Policie se případem stále zabývá. Vzhledem k tomu, že ale po možném pachateli nepátrají a nikoho v souvislosti s tragédii nezadrželi, dá se usoudit, že případ bude odložen. Pachatelem měl být otec, který je po smrti.

  V tomto případě šlo opět o rodinnou tragédii. Motiv tak hrůzného jednání kriminalisté z pražského oddělení vražd nesdělili. Zbraň, se kterou měl muž střílet, byla držena legálně. 

  Video  Pražští kriminalisté řeší 3 úmrtí na cyklostezce mezi Letňany a Čakovicemi.  - Václav Burian
  Video se připravuje ...

 • 2.Měšice – čtyři mrtví

  Dva měsíce před tragédií v Čakovicích se v nedalekých Měšicích na Praze-východ také střílelo. Policie tam po naléhání sousedů v rodinném domku v odlehlejší ulici našla čtyři mrtvé. I v tomto případě šlo o rodinu.

  „Otec rodiny postupně zastřelil dvě nezletilé děti, manželku a následně svou legálně drženou zbraň obrátil proti sobě,“ popsali tehdy policisté. Důvod takového jednání? Podle nich rodinné neshody. Podle zjištění Blesku měl tatínek (†48) dvou holčiček přijít o práci, mít neshody se svou manželkou Pavlínou (†39) a do toho řešili rozvod.

  Ani v tomto případě tomu nebylo jinak, vrah opět použil střelnou zbraň. Tu vlastnil legálně.

  Video  Čtyři mrtví v Měšicích. Zemřeli rodiče i děti  - Blesk/Václav Burian
  Video se připravuje ...

 • 3.Rožnov pod Radhoštěm – čtyři mrtví

  Začátkem srpna letošního roku policie v rodinném domě v moderní čtvrti v Rožnově pod Radhoštěm objevila čtyři mrtvoly. Kriminalistům bylo hned jasné, že šlo o násilnou smrt. Ani tady tomu nebylo jinak, pachatel – otec dvou malých holčiček – použil legálně drženou zbraň.

  Devětačtyřicetiletý strážník městské policie nejprve zastřelil svou o čtyři roky mladší manželku, pak dvě holčičky (†4, †6) a následně zbraň obrátil proti sobě. Tragédie otřásla i zkušenými a otrlými kriminalisty. Těla byla totiž po celém domě.

  Možným motivem tak tragického jednání je fakt, že podle místních chtěla žena, tou dobou pracující jako policistka, svého muže opustit. „Mluví se o tom, že paní ho chtěla opustit,“ řekli tehdy Blesku sousedé. Střelec měl být přehnaně žárlivý. Smutný je navíc fakt, že otec vraždil v den narozenin starší holčičky…

  Video  Čtyři mrtví v Rožnově pod Radhoštěm  - TV NOVA Official
  Video se připravuje ...

 • 4.Javornice – tři mrtví

  13. června. Den, kdy obcí Javornice na Rychnovsku otřásla obrovská tragédie. V rodinném domě byla objevena tři těla. 31letý voják, který se chvíli před osudným dnem vrátil ze zahraniční mise, zavraždil svou ženu (†32) a svého čtyřletého synka.

  Zbraň, kterou vlastnil legálně, poté obrátil proti sobě. Podle informací Blesku měl k zabití použít brokovnici, doma měl ještě další tři zbraně. Vrah měl být podle sousedů z obce slušný a bezproblémový, zřejmě ho ale poznamenala vojna. „Muselo mu prdnout v hlavě, žárlil,“ popsal jeden z místních.

  Dříve před činem měl mluvit o tom, že si něco udělá a že se mu práce vojáka nelíbí. Osudnou se mohla stát i jeho poslední mise na slovensko-ukrajinských hranicích. V tomto případě je to čtvrtý případ po sobě, kdy vrah použil střelnou zbraň.

  Video  V Javornici na Rychnovsku byla nalezena tři mrtvá těla  - AKTU.cz
  Video se připravuje ...

 • 5.Kostelec na Hané – tři mrtví

  Vražda z Kostelce na Hané nedaleko Prostějova vejde bezpochyby do historie kriminalistiky. Případ, který šokoval nejen veřejnost, ale hlavně i otrlé kriminalisty, je zaplněn brutalitou. 29letý mladík dlouho dopředu plánoval vraždu svých nejbližších.

  Pečlivě se na tento čin připravil, opatřil si dva lovecké nože a podle vypozorovaného harmonogramu svých příbuzných si naplánoval vraždění. 29. dubna nejprve čekal, až otec odejde do práce a nejmladší sestra do školy. Když druhá sestra odešla vyvenčit psa, zaútočit na bratra Víta (†23). Tomu zasadil více jak 40 bodných ran, útok byl podle kriminalistů veden s obrovskou zuřivostí a zběsilostí. Mířil hlavně na krk.

  Když se jednadvacetiletá sestra Aneta vrátila domů, zaútočil i na ní. Tělo ubodané dívky následně odtáhl do kuchyně, ukryl za kuchyňskou linku a vytřel krev. Poté vyčkával, až se vrátí domů otec. Čekání si krátil broušením svých nožů. Jediný, koho ušetřil, byla jeho sedmnáctiletá sestra. Tu zavřel na záchodě, neplánoval ji zabít. Na vysvobození čekala asi dvě a půl hodiny.

  Následně zaútočil na svého otce Jiřího, a to hned na prahu dveří. Bezvládné tělo před domem nalezl čtrnáctiletý chlapec, který se pokusil muži poskytnout pomoc a zavolal záchranku a policii. Pachatel mezitím vešel zpět do domu, zamkl a šel do pokoje, kde čekal na policii.

  K činu se mladík přiznal, jako motiv uvedl, že je chtěl potrestat za špatné chování vůči němu. Uvedl, že šlo „o sto a jednu maličkost.“ Muži hrozí výjimečný trest vězení.

  Mladík v Kostelci na Hané zavraždil svého bratr, sestru a otce. Na čin se připravoval. Mladík v Kostelci na Hané zavraždil svého bratr, sestru a otce. Na čin se připravoval. | Aktu.cz

 • 6.Loučka – čtyři mrtví

  Obcí Loučka na Vsetínsku 24. dubna brzy ráno otřásl výbuch rodinného domu, ve kterém žila početná rodina. Podle policistů výbuch způsobil 31letý muž, který chvíli před tím zabil o svou o rok starší ženu a tři malé děti ve věku do pěti let.

  Dům byl po výbuchu zdemolovaný, částečně se i zřítil. Nejprve v něm nalezli vraha, který byl vážně zraněn a následně byl letecky transportován do ostravské fakultní nemocnice. Hasiči a policisté následně dům prohledávali a nalezli v něm čtyři těla.

  Později byl otec obviněn z vraždy, kriminalisté ho ale dlouho nemohli kvůli jeho zdravotnímu stavu vyslechnout. Ve vazbě skončil až 16. června, tedy téměř měsíc od činu. Jako vražedný nástroj měl podle dřívějších informací použít nůž, policie ale způsob usmrcení nekomentovala.

  Rodina v domě podle starosty obce Jaromíra Kořístky bydlela necelé čtyři roky, matka pocházela ze Slovenska, otec byl Čech. Údajně šlo o bezproblémovou rodinu, motiv otřesného činu je dodnes neznámý.

  Video  Tragédie v Loučce. Muž zavraždil svou ženu a tři děti, poté vyhodil do vzduchu rodinný dům.  - Blesk.cz - Slávka Červená
  Video se připravuje ...

 • 7.Může za to frustrace?

  Policejní psycholožka Ludmila Čírtková se domnívá, že za velkým počtem vražd stojí frustrace, dlouhodobá nespokojenost či pocit bezmoci a strachu. A popsala i své obavy z vražd v rodinách. 

  „Více rodin se dostává do problémů, na které často marně hledají řešení, a proto se rozpadají. Nicméně víme, že u tzv. vymazání rodiny se typicky setkáváme s určitým profilem pachatele. Mluvíme o tzv. maligní dynamice konfliktu v mysli pachatele. Zjednodušeně řečeno pozdější pachatel se neumí smířit třeba s odchodem partnerky nebo propadem své sociální tváře," řekla v rozhovoru pro Blesk. 

  Celý rozhovor si můžete přečíst zde. V Česku se letos vraždilo už více jak 120krát, číslo patrně po mnoha jiných násilných trestných činech ještě narostlo. 

  Policejní psycholožka Ludmila Čírtková. Policejní psycholožka Ludmila Čírtková. | Karel Kopáč

  Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí: 116 111 nebo v Centru krizové intervence: 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop a zdarma.

Babisova_drahota ( 1. prosince 2022 11:34 )

Máš tu článek: Krásná cukrářka rozřezala manžela i milence a kusy těl ukryla v mrazáku vedle zmrzliny
http­s://ww­w.bl­esk.cz­/cla­nek/zp­ravy-krimi/729489/zrudy-v-suknich-krasna-cukrarka-rozrezala-manzela-i-milence-a-kusy-tel-ukryla-v-mrazaku-vedle-zmrzliny.html

Babisova_drahota ( 30. listopadu 2022 20:14 )

Domluvené sebevraždy? To jako vysvětlí dítěti, že ho musí zabít, protože se jim něco nelíbí?

Alex1006 ( 30. listopadu 2022 10:25 )

Presne tak. Pripadov, kde zena zavrazdi muza, deti a potom seba je minimum. Skoro vzdy vrazdi muz a vacsinou zo ziarlivosti. Zeny vacsinou zabiju seba, alebo seba a deti.

pea.p ( 30. listopadu 2022 09:55 )

Tak jsou vybrány ty rodinné s větším počtem obětí. Navíc se uvádí ty, které byly provedeny střelnou zbraní. A co si budeme říkat, těchto vražd mají opravdu víc na svědomí muži - otcové rodin.
Jinak napr. vražda v Kostelci sice byla spáchána mužem, ale zavraždil otce a sourozence. Nevím kolik případů je, kdy žena zavraždí dítě a také manžela/partnera. Jsou spíše případy kdy zavraždí děti aby se muži pomstila, případně tím řeší svou ze svého pohledu bezvýslednou situaci.

piju_Svijany ( 30. listopadu 2022 09:06 )

A ještě není konec roka. Ještě jedna, nebo dvě vraždy budou....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání