Sobota 8. října 2022
Svátek slaví Věra, zítra Štefan / Sára
Polojasno 19°C

V Českém Švýcarsku hořelo na místě, kde zemřeli tři trampové: Zabil je kulový blesk, říkali komunisté

Autor: VaB - 
8. srpna 2022
05:00

Požár v Českém Švýcarsku připomněl i tragickou smrt tří mladých trampů. Petr (†26), Pavel (†23) a Lenka (†22) zemřeli nedaleko Mezné louky. Zřejmě je někdo brutálně zavraždil. Tehdy ale policie případ odložila s tím, že je zabil kulový blesk. Jak by ale přírodní úkaz dokázal své oběti svázat do kozelce nebo uložit do mělkého hrobu a ještě jim ukrást fotoaparát?

Požár v Českém Švýcarsku zpustošil tamní nádhernou krajinu národního parku na rozloze stovek hektarů. Mezi nimi bylo zřejmě i místo nad obcí Mezná, kde na začátku prázdnin roku 1987 zemřela trojice mladých trampů.

Jak přesně Petr (†26), Pavel (†23) a Lenka (†22) před 35 lety zemřeli, se zřejmě už nikdy nedozvíme. Policisté je tehdy ale našli mrtvé, jednoho z nich svázaného do kozelce, další mladík měl rozřezané kanady a byl přikrytý větvemi, Lenka byla zabita a uložena do mělkého hrobu v úžlabině 80 metrů od svých kamarádů.

Kulový blesk

Tehdejší Sbor národní bezpečnosti (SNB) případ vyšetřoval velmi laxně, nakonec smrt tří mladých trampů, tehdy považované za „závadovou mládež“, odložili. Prý proto, že je zabil kulový blesk, který vznikl kvůli katastrofálnímu počasí v oblasti Hřenska.

„Já jsem si nechala dát potvrzení z hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem. Tam mi napsali, že v té době nebyla žádná bouřková činnost,“ vzpomínala v pořadu Vraždy na České televizi Eva Havlová, matka zavražděného Petra. Navíc se to moc neshoduje s tím, v jakém stavu našli mrtvou trojici.

Maminka Eva po vrahovi dlouhé roky pátrala na vlastní pěst, před lety si byla skoro jistá, že ho našla. Mělo se jednat o bývalého velitele pohraniční stráže Ladislava F. Jaroslav Mareš z Badatelů si myslí, že za smrtí mohl stát jiný oddaný komunista – Karel Platl. Je tedy možné, že pohraničníci tři mladé, chytré a nadějné studenty zabili proto, že viděli, co neměli. Místem v Hřensku totiž přes zelenou hranici přecházely vojenské jednotky, které tam cvičila tehdejší KGB. 

Dvě mrtvé dívky

Rok po smrti trampů byly v okolí naposledy spatřeny i dvě dívky, po kterých jako by se později slehla zem. Lenka (†18) a Ilona (†19) vyrazily na výlet z Plzně. Podle svědectví směřovaly do Hřenska. Ani jejich smrt se nepodařilo vyšetřit.

Poslední, kdo je viděl, byl výběrčí u Pravčické brány Josef Dvořák. I on si tehdy myslel, že za jejich smrtí stojí pohraničník. Právě on totiž byl podle záznamů pohraničníků ve službě a záhadně krátce po smrti trampů změnil trasy hlídek, aby nechodily místem činu. Potrestat se ho ale už nepodaří, je po smrti.

Video  Surový žárlivec Josef Svoboda ubil sekerou sedm lidí. To byl Jesenický masakr  - Videohub
Video se připravuje ...

Jan Zubáč ( 10. srpna 2022 07:15 )

co to psalo za idiota, v roce 1987 byla na Děčínsku pohraniční stráž? Tak maximálně
SNB nebo Celní služba, která byla jen ne hraničních přechodech. Autor článku si myslí,
že ohromí hloupé a nevědomé čtenáře.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání