Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Krveprolití v Oslu: Vraždil terorista!? V gay baru zastřelil dva lidi

Autor: ČTK - 
25. června 2022
16:11

Norská policie vyšetřuje noční střelbu u gay baru v Oslu jako extrémní islamistický terorismus. Podezřelého ze střelby, který pravděpodobně jednal bez kompliců, policie zadržela nedaleko místa činu a obvinila ho z vraždy. Odpoledne Norsko zvýšilo stupeň ohrožení terorismem ze třetího na pátý, tedy nejvyšší. Policisté v ulicích, kteří tradičně nenosí zbraně, jsou v sobotu výjimečně vyzbrojeni. Při střelbě zemřeli dva lidé, počet zraněných se vyšplhal na 21, z toho deset je zraněných těžce, uvedla veřejnoprávní stanice NRK.

Zadrženým je 42letý Zaniar Matapour, který má norské občanství a pochází z Íránu. Už dříve byl v hledáčku policie, teď odmítá vypovídat. Policie ho obvinila z vraždy, pokusu o vraždu a z teroristických činů, řekl na tiskové konferenci prokurátor Christian Hatlo. Jednou z hypotéz je, že šlo o zločin z nenávisti, dodal. Policie ještě během noci prohledala byt zadrženého, zabavila dvě střelné zbraně, jednu ruční a jednu automatickou, a také dva telefony.

Podezřelý má za sebou dlouhou historii násilí a výhrůžek a norská tajná služba PST ho měla v hledáčku od roku 2015 v souvislosti s obavami z jeho radikalizace a členstvím v islamistické extremistické síti, uvedl na odpolední tiskové konferenci šéf PST Roger Berg. Tajné služby podle něj se zadrženým během uplynulého měsíce hovořily, násilné úmysly však u něj nezaznamenaly. Berg zmínil také předchozí duševní obtíže zadrženého.

Norskou metropolí měl v sobotu projít průvod za práva komunity LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), pořadatelé ho ale na doporučení policie zrušili, uvedla stanice TV2. Stovky lidí zákazu nedbaly a vydaly se po trase průvodu s duhovými vlajkami za skandování hesla „boj pokračuje“. Norsko si letos připomíná 50 let od povolení vztahů osob stejného pohlaví. K pochodu hrdosti se vázalo mnoho doprovodných akcí.

Byl to „krutý a hluboce šokující útok na nevinné lidi,“ napsal na facebooku norský premiér Jonas Gahr Störe. „Zatím nevíme, co za tímto hrozným činem stojí, ale queer lidem, kteří mají strach a truchlí, chci říct, že stojíme při vás,“ dodal. V podobném duchu se vyjádřilo i několik dalších vládních činitelů. Queer je označení pro všechny, jejichž identita není heterosexuální.

„Brutální a hrozné,“ napsal na twitteru předseda norského parlamentu Masud Gharahkhani, který se narodil v Íránu a do Norska se přistěhovat v pěti letech. „Lidé byli ve městě, aby prožili rozmanitost a lásku. Postarejte se o sebe navzájem,“ dodal.

Střelba se odehrála kolem jedné hodiny ranní na třech místech v bezprostřední blízkosti, a to u podniku London Pub, jazzového klubu Herr Nilsen a stánku s rychlým občerstvením. Policie dostala první upozornění 14 minut po jedné hodině. Podezřelý byl zadržen o pět minut později, uvedla agentura AFP.

Norsko je relativně bezpečná země, v roce 2011 jí ale otřásl útok pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika. Ten 22. července 2011 nejprve ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya.

 

Stanislav Češka ( 4. července 2022 11:27 )

Typický dánský občan posledních let.

wp3t ( 25. června 2022 20:32 )

norský občan původem z Iránu, ve zprávách dokonce blekotli, že původně středoevropan, co se jim tam odstěhoval. ....... malé dávky tak jim tam poslal taky dávku.......

erdk ( 25. června 2022 18:46 )

Co k tomu dodat..jen snad to,že Brusel s babou Merkel pustily do Evropy toto zvrhlé fanatické a pedofilní náboženství a krev každého zavražděného mají na rukou pravě tito státníci.

bergen ( 25. června 2022 17:05 )

Zase vraždil muslim.Je to zvrácené náboženství,které nepatří do Evropy .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání