Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Noční střelba v gay baru v Oslu před duhovým pochodem hrdosti: Dva mrtví, 14 zraněných

Autor: ČTK - 
25. června 2022
09:14

Dva lidé zemřeli a 14 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu a jeho okolí, uvedla podle agentury Reuters norská policie. Útok se odehrál u baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT, a v okolních ulicích. Podezřelého ze střelby, jenž pravděpodobně jednal bez kompliců, policie zadržela nedaleko místa činu. Policie nyní čin vyšetřuje jako teroristický útok.

Motiv útoku není zatím jasný. V komentářích na twitteru pod policejním oznámením ho ale někteří lidé dávají do souvislosti s homofobií. Později během dne měl Oslem projít průvod za práva komunity LGBT, ten pro jistotu policie už v reakci na střelbu zrušila.

Střelba se odehrála kolem jedné hodiny ranní místního času (1:00 SELČ) na třech místech v bezprostřední blízkosti, a to u podniku London Pub, jazzového klubu Herr Nilsen a stánku s rychlým občerstvením. Policie dostala první upozornění 14 minut po jedné hodině. Podezřelý byl zadržen pět minut nato, uvedla agentura AFP.

Někteří ze 14 zraněných byli převezeni do nemocnice, uvedla policie. Tři lidé jsou zraněni vážně, řekli podle norského deníku VG policisté novinářům na místě.

Svědci médiím vypověděli, že lidé v panice utíkali z místa pryč, uvedla agentura APA. Policie podle ní uzavřela rozsáhlou oblast kolem podniku a požádala očité svědky, aby šli do blízkého hotelu. Nad centrem Osla nad ránem kroužily helikoptéry a ve městě byly slyšet sirény policejních automobilů, popsala agentura Reuters.

„Vypadal, že je velmi odhodlán, kam míří. Jakmile jsem pochopila, že je to vážné, dala jsem se na útěk. Na zemi jsem viděla ležet zakrváceného muže,“ popsala deníku VG útok svědkyně. Jiný svědek vypověděl, že útočník použil automatickou zbraň. Tuto informaci ale policie ještě nepotvrdila.

Video  Psycholog Štěpán Vymětal k prožívání následků traumatu  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud