Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Krveprolití v Somálsku: Přes 30 mrtvých při dvou útocích, na mítinku zemřela i opoziční politička

Autor: ČTK - 
24. března 2022
13:30

Při dvou středečních útocích přišlo v centrálním Somálsku o život přes 30 lidí. Oznámila to dnes s odvoláním na somálskou policii agentura AFP. Útoky byly hlášeny ve středu večer z města Beledweyne, jež je střediskem provincie Hiran. Podle policie byl při druhém z útoků použit vůz s výbušninami a jenom při něm zahynuly tři desítky lidí. Celkový počet obětí se zjišťuje.

Agentura AP informovala o útoku sebevraha, který v Beledweyne ve středu zabil 15 lidí včetně prominentní opoziční političky Aminy Mohamedové Abdiové, která byla na předvolebním setkání. K tomuto útoku se přihlásila somálská teroristická skupina Šabáb.

Abdiová patřila k hlasitým kritikům vlády, usilovala o znovuzvolení do parlamentu. Na místě byli kromě mrtvých také zranění, jejichž počet policie neupřesnila.

Očitý svědek Dhaqane Hassan řekl, že když byl v blízkosti volební místnosti, kde se setkání konalo, vrhl se k Abdiové muž, objal ji a odpálil výbušniny, které měl na těle. „Střílelo se a přítomní vojáci byli zjevně v šoku. Abdiová na místě zemřela,“ sdělil tento svědek, jehož citovala AP. Útok odsoudili prezident Mohamed Abdullahi Mohamed i premiér Mohamed Hussein Roble.

AP později oznámila, že při následujících násilnostech ve středu v Beledweyne zahynuli další civilisté a také bývalý poslanec Hassan Dhuhul.

Před tím, než byly zveřejněny informace o situaci v Beledweynu, se bojovníci Šabábu pokusili vniknout na letiště a základnu v Mogadišu. Oba byli zabiti. Celkem tam o život přišlo šest lidí včetně jednoho člena mírové mise Africké unie.

Milice Šabáb se hlásí k Al-Káidě, bojují proti centrální vládě a usilují o zřízení státu řízeného islámským zákonem šaría.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi