Úterý 24. května 2022
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Zataženo, déšť 20°C

Nejsem nebezpečný, tvrdil masový vrah Breivik. Soud smetl jeho žádost o propuštění

Aktualizováno -
1. února 2022
16:44
Autor: ČTK - 
18. ledna 2022
21:08

Norský soud zamítl žádost o podmíněné propuštění teroristy Anderse Behringa Breivika, který při atentátech v roce 2011 zabil 77 lidí. Pravicový extremista, jenž si odpykává jednadvacetiletý trest vězení, tvrdil, že po deseti letech strávených za mřížemi už nepředstavuje nebezpečí pro společnost. Breivik se hned při příchodu před soud uvedl nacistickým pozdravem, informovala agentura Reuters.

Podle norských zákonů měl 42letý Brevik možnost požádat o podmínečné propuštění po odpykání prvních deseti let trestu. Soud jeho žádost podle očekávání zamítl. Přestože si za masakr převážně mladých sociálních demokratů odpykává 21 let ve vězení, trest lze v jeho případě prodlužovat až na doživotí.

Breivik na počátku projednávání do soudní síně vstoupil s oholenou hlavou, strništěm na tváři a v tmavém obleku, na jehož klopě měl připnutý vzkaz o nadřazenosti bílé rasy. Držel také ceduli s nápisem: „Zastavte genocidu proti našim bílým národům.“

Před soudem se uvedl nejprve gestem bílých nacionalistů a poté nacistickým pozdravem. Podle agentury AP se představil jako vůdce norského neonacistického hnutí, což naznačuje, že slyšení využije spíše jako příležitost k projevu svých názorů o nadřazenosti bělochů než jako vážnou snahu o předčasné propuštění.

Breivik před soudem prohlašoval, že je rozdíl mezi radikálním a neradikálním bílým nacionalistou a že on násilnou formu z hlavy vyhnal spácháním útoků. „Dnes se silně distancuji od násilí a teroru,“ řekl. „Tím vám dávám své čestné slovo, že toto je navždy za mnou,“ citovala odsouzeného AP.

Příbuzní obětí a pozůstalí se obávali, že soudní slyšení zneužije k šíření svých krajně pravicových názorů. Terorista nikdy neprojevil žádnou lítost nad svými činy.

Breivik na konci července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. O rok později ho soud za terorismus poslal na 21 let do vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, jejž je v Norsku možné uložit.

Když během soudního procesu v roce 2012 vstupoval do soudní síně, denně používal nacistický pozdrav a truchlícím rodičům opakoval, že si přál, aby zabil více lidí. Ve vězení se pokoušel založit fašistickou stranu a poštou oslovoval pravicové extremisty v Evropě a ve Spojených státech. Vězeňská správa mnoho těchto dopisů zabavila v obavě, že Breivik bude inspirovat další osoby k násilným útokům.

Soud jedná do čtvrtka v tělocvičně věznice Skien - 100 kilometrů jihozápadně od Osla - kde si Breivik odpykává svůj trest. Rozhodnutí se očekává ještě tento měsíc.

Video  Masový vrah Breivik hajloval před soudem. Ten řeší jeho lidská práva.  - Reuters
Video se připravuje ...

PPP444 ( 19. ledna 2022 05:01 )

to zni zajimave. Meli by take zridit ostrovy nebo oddelene mesta pro odmitace vakcin a taky pro lidi s jinymi, nez vladne schvalenymi nazory.

viho ( 18. ledna 2022 23:41 )

Breivik je do určité míry i obětí v tom smyslu, že má asi nějaké psychopatické povahové rysy a nesnese takový tlak jako běžný člověk. V současné době je tlak na běžné občany v Evropě vysoký, protože politiku řídí sociální inženýři, kteří zavádí do praxe různé teorie, které lidé jako Breivik špatně nesou. Jenže lidí s různými disociálními poruchami osobnosti je velké množství a do určité míry tvoří menšinu, jejíž práva má demokratická společnost také povinnost respektovat, stejně jako se snaží respektovat všelijaké LGBT, Black lives matter, atd. Takže by se státy měly zamyslet, zda-li a jak zajistit i takovým lidem právo na nerušený život, podobně jako se snaží zajistit nerušený život pro LGBT, atd. Tím by se pak vyvarovaly extrémizmu, do kterého byl Breivik asi ve svém vnímání světa dotlačen. Polsko se třeba pokoušelo zavést zóny bez LGBT, což jistě porušuje lidská práva, ale skupina nenormálních lidí třeba nesnášejících LGBT má také právo na svůj normální život ve svém vidění světa, a tedy třeba právo vytvořit si svou komfortní zónu bez LGBT nebo v případě Breivika bez jiných ras. Ostatně takové pokusy už byly v tom smyslu, že se vytvářely různé trestanecké kolonie, kde lidé s nějakým pokřiveným vnímáním světa mohli žít "normálním" životem mezi podobně smýšlejícími lidmi. Norsko má plno ostrovů, tak by mohlo zřidit pro Breivika a jeho příznivce nějakou takovou kolonii a vidělo by se, jak se jim tam bude žít.

tomik007 ( 18. ledna 2022 22:59 )

V Česku uz by asi vysel s Rathem a Kajinkem...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa