Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Dětem házeli kruh nebo hrábě: Za záchranu topících se v Českém Šternberku přišlo ocenění

Autor: VaB - 
17. září 2021
19:13

Raftování na Sázavě u Českého Šternberka se v červenci změnilo v drama a záchranu několika životů. Velkou měrou se na ní podíleli dva muži. Několik dětí ve věku od 13 do 16 let se jim podařilo zachránit, jeden muž zemřel, stejně tak i dívka transportovaná do nemocnice. Hejtmanka Středočeského kraje všechny zachránce ocenila.

13. července letošního roku došlo na řece Sázava v Českém Šternberku k situaci, která mohla mít daleko horší následky. Několik dětí společně se svým vedoucím sjíždělo na raftu nebezpečný jez. S dětmi (13–16) se ale raft převrátil.

A to bohužel přímo na jezu, který je znám jako jeden z těch nejnebezpečnějších. Na místo okamžitě vyrazila záchranná služba, hasiči a policisté. Zasahovaly na místě také tři vrtulníky, dva záchranářské a jeden policejní vybavený jeřábkem a s hasiči na palubě. Za jeho pomocí se v podobných situací vytahují topící se osoby z vody.

Nešlo ale jen o hasiče, velkou zásluhu na záchraně dětí mají i dva náhodní svědci. „Dva skvělí muži, kterým osud velel být zrovna v okamžiku tragédie v blízkosti jezu, uslyšeli volání o pomoc. Vyhodnotili situaci správně jako velmi nebezpečnou, protože jez znají. Nevrhli se bezhlavě do vody, kde by jistě zahynuli také, ale zavolali složky integrovaného záchranného systému, sami sestoupili k vodě po přidělaných železných žebřících na jezu a snažili se dětem hodit pomoc, aby se měly čeho chytnout,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Dětem do vody muži hodili záchranářský kruh, lano bylo ale natolik staré a zničené, že se okamžitě přetrhlo. Pak přišlo na řadu prkno nebo i hrábě, a dokonce i jiný raft. „Snaha vytáhnout postupně děti a i mladou slečnu, která následně zemřela, byla z jejich strany obrovská. Úsilí bylo neuvěřitelné, o život dětí opravdu bojovali. Další tři hasiči se na záchraně dětí usilovně podíleli po příjezdu na místo. Ondřej Bandík je členem Sboru dobrovolných hasičů Divišov, Miroslav Slezák a Ivan Fiala pracují u HZS Středočeského kraje v Benešově,“ dodala Pecková.

Do nemocnice bylo transportováno několik dětí, pražský vrtulník do motolské nemocnice transportoval velmi vážně zraněnou dívku. Ta bohužel svým zraněním následně podlehla, na místě neštěstí zemřel vedoucí, který se děti snažil zachránit jako první.

Pecková všem zachráncům společně s ředitelem Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Pavlem Rusým a náměstkem pro zdravotnictví Pavlem Pavlíkem všechny náležitě ocenila. „Jejich zásah byl nesmírně odvážný a jsem ráda, že se mohli vrátit zdraví ke svým rodinám. Dvou mladých lidí se bohužel jejich rodiny nedočkají,“ dodala Pecková. Na závěr prosí všechny, aby neriskovali, rafty podle ní nejsou nepotopitelná plavidla.

Video Na Sázavě se převrátila loď s vodáky - Aktu.cz

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání