Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Nové video z Teplic: Stanislav T. (†46) bušil do auta a pak se skácel na zem

Aktualizováno -
24. června 2021
13:32
Autor: jel, ČTK - 
24. června 2021
11:46

Českou republikou od soboty rezonuje případ šestačtyřicetiletého Stanislava T. romského původu z Teplic. Ten zemřel krátce poté, co proti němu byly použity donucovací prostředky, protože při zatýkání kladl odpor. Podle pitvy však prý zákrok s jeho smrtí nesouvisel a zemřel zřejmě na předávkování. Někteří lidé však považují jednání policie za příliš brutální a neadekvátní. Policie si za jeho nutností však stojí. Nová delší verze již dříve zveřejněného videa ukazuje, že Stanislav se skácel na zem předtím, než na místo dorazila policie.

Video Stanislav T (†46) před zákrokem policie bušil do auta a pak se skácel na zem - Twitter

Incident se odehrál v sobotu v Teplicích. Policie byla přivolána k potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali auta. Jeden z nich, Stanislav T., se při zatýkání vzpíral a křičel, což lze vidět na amatérském videu zveřejněném na sociálních sítích. Hlídka proti němu použila donucovací prostředky. Jeden z policistů využil techniku tzv. zakleknutí, což vyvolalo bouřlivé reakce. Podle serveru Romea.cz zasahující policista několik minut klečel zadrženému Romovi na krku. 

Babiš stojí za policisty

Lidé na sociálních sítích a v Teplicích, kde k události došlo, často považují způsob, jakým hlídka proti muži zasáhla, za neadekvátní situaci. Objevilo se i srovnání s Američanem Georgem Floydem. Technika zakleknutí je navíc například ve Francii zakázána. Podle policejního instruktora je ale prý bezpečná a policie si za zákrokem stojí. Na její stranu se postavili i někteří vládní představitelé jako například premiér Andrej Babiš (ANO). 

Případ si získal pozornost Rady Evropy a ta vyzvala k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření tragédie. Uvedl to ve středu v tiskovém prohlášení mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy. Podle Rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

Vyjádřil se i GIBS

K případu se na twitteru vyjádřila i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta si od policie ČR vyžádala veškeré dostupné podklady týkající se policejního zákroku. „Po vyhodnocení shromážděných materiálů policejní orgán GIBS konstatuje, že momentálně nespatřuje v jednání zasahujících policistů trestný čin,“ uvedla mluvčí Ivana Nguyenová s tím, že z tohoto důvodu nebude ve věci zahajovat úkony trestního řízení.

Stanislavův pomníček

Na místě tragédie vznikl improvizovaný pomníček, který navštívily stovky lidí z blízkého okolí i ze zahraničí. Mnozí sem přišli zapálit svíčku, nechybí ani fotografie zemřelého muže. Stanislav prý v poslední době zřejmě spal venku, údajně se snažil si sehnat práci. Podle slov jeho příbuzného se v supermarketu zaučoval na místo ochranky.

Video Zásah policie v Teplicích: Předcházelo mu běsnění muže - Policie ČR

K situaci se ve středu vyjádřil také policejní prezident Jan Švejdar. Ten v první řadě vyjádřil soustrast rodině zesnulého, ale zároveň podpořil zasahující policisty. „Vím, že jste jednali správně, a stojím za vámi!“ uvedl na svém twitterovém účtu. 

Romové se bouří

Případ si získal pozornost i v Evropě. Jako nelidský, odporný a brutální označil zásah šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose. V prohlášení vyzval k plnému objasnění teplického incidentu a k přísnému potrestání policistů a chce se obrátil na vrcholné představitele Česka a Německa.

„Nelidský postup, který je ve své odpornosti a brutalitě nepochopitelný,“ řekl Rose. O případu hodlá jednat s českým velvyslancem v Berlíně Tomášem Kafkou a také s německým ministrem zahraničí Heikem Maasem. Rada rovněž sdělila, že má v úmyslu obrátit se na českého ministra vnitra Jana Hamáčka.

Na sociálních sítích se nyní objevila delší verze videa původně zveřejněného policií. Na něm Stanislav T. buší pěstí a následně i hlavou do zaparkovaného auta a následně se skácí na zem.

Video Zatýkání bezdomovce v Teplicích: Muž po zákroku zemřel - Facebook - Zdenek Zitka

Další videa
Osoby v pátrání